Dodaj zdjęcie rośliny

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Długosz królewski – Osmunda regalis

Długosz królewski – Osmunda regalis

4 komentarzy

Opis:

Roślina w naturalnym środowisku występuje w Ameryce Północnej. Dorasta do 130 centymetrów, tworząc rozległe kępy. Liście płonne, szerokie, podłużne, pierzaste. Dorastają do ponad dwóch metrów koloru jasnozielonego.

Uprawa:

Miejsce uprawy powinno być półcieniste lub cieniste. Gleba żyzna, bogata w składniki pokarmowe, kwaśna, umiarkowanie wilgotna. Roślina nie lubi przesadzania wiec dobrze jest ja posadzić w miejsce docelowe na wiele lat. Przed posadzeniem należy nawieść glebę nawozem organicznym. Rozmnażanie przez wysiew nasion wiosną lub przez podział dorosłej rośliny.

Zastosowanie:

Długosz królewski doskonale czuje się w miejscach wilgotnych, w otoczeniu stawów i strumyków oraz w cieniu drzew i krzewów. Bardzo często stosowana jest przez projektantów ogrodów jako pojedyncza roślina, wygląda wtedy wspaniale. Doskonale prezentuje się w kompozycjach bylinowych z takimi roślinami jak: tuwały, tojady, epimedium czerwone oraz wiesiołka.

Zimowanie:

Roślina mrozoodporna.

Uwagi:

Długosz królewski zawdzięcza swoją nazwę faktowi iż jest jedną z największych paproci świata. Polecane odmiany: „Gracilis” o wysokości do 80cm. oraz „ Purpurescens” o czerwonawych liściach i wysokości do 125cm. Zobacz też: paprocie.

Kategorie
Byliny
 • Kwitnące krzewy do ogrodu HIT
  Kwitnące krzewy do ogrodu

      Dla osób, które chcą mieć piękny i zadbany ogród, niewielkim nakładem czasu oraz sił, można z pewnością polecić kwitnące krzewy. Poza walorami ozdobnymi, mają one wiele innych zalet. Są łatwe w uprawie, a ich pielęgnacja nie jest czasochłonna.

  Przeczytaj więcej...
 • Lampy ogrodowe
  Lampy ogrodowe

      Lampy ogrodowe pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że oświetlają go wieczorem, to nadają mu także odpowiedni klimat co sprzyja dobremu wypoczynkowi. Powodują, że nawet późną porą możemy podziwiać nasze rośliny czy spotykać się z przyjaci&oa

  Przeczytaj więcej...
 • Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja
  Lilie ogrodowe – uprawa i pielęgnacja

      Lilie to jedna z najpiękniejszych roślin cebulowych, jakie możemy podziwiać w naszych ogrodach. Ich niesamowita różnorodność barw, kształtu oraz budowy kwiatu i kwiatostanu, sprawiają, iż wyróżniamy ogromną ilość odmian tego okazu. Cieszą one się ogr

  Przeczytaj więcej...

4 komentarzy

 1. Dodał: tfva, Tytuł: spoko ludzie...

  nie bójcie się, że urośnie za duża bo można z niej robić herbatki... czyli urośnie narwiecie ususzycie a potem parzycie... i ma niezłe właściwości... w chinach piją te napary od 5 000 lat...

 2. Dodał: Paula, Tytuł: zacienione atrim

  mam dom z atrium. Jest to miejsce zacienione, czy nadaje sie ta roslina do uprawy w donicy w takim miejscu? Bede rowniez wdzieczny za informacje jakie rosliny moge uprawiac w zacienionym atrium. Dodam jeszcze, ze mieszkam w polud./zach czesci Niemiec gdzie zimy bywaja bardzo lagodne

 3. Dodał: magda, Tytuł:

  w ogrodzie botanicznym są specyficzne warunki. radzę się nie przejmować na zapas

 4. Dodał: Wąwól, Tytuł:

  Mam tę roślinę i jestem przerażona, bo widziałam ją w Ogrodzie Botanicznym. Jest ogromna a nie lubi przesadzania. Co robić ?

Dodaj swój komentarz

Captcha