Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
20 z 20

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Czyściec wełnisty - Stachys byzantina syn. Stachys lanata, Stachys olympica

Czyściec wełnisty - Stachys byzantina syn. Stachys lanata, Stachys olympica

4 komentarzy

Opis:

Czyściec wełnisty jest przedstawicielem rodziny jasnotowate (wargowe)- Lamiaceae, obejmującym około 200 gatunków. Powyższy gatunek pochodzi z terenów Azji Mniejszej, Kaukazu, Iranu. Jego wysokość osiąga zazwyczaj około 30-40 cm (wraz z kwiatostanem) i tworzy gęste, krzaczaste kępy. Pędy kwiatowe charakteryzują się wzniesionym pokrojem. Liście są podłużne, do eliptycznych, pokryte gęstym, miękkim, srebrzystym kutnerem. Gatunek dekoracyjny ze względu na liście, natomiast kwiaty mało atrakcyjne, są niepozorne, różowo- purpurowe, zebrane w kłosy. Najlepiej jest je usuwać, dzięki czemu roślina będzie silniejsza i bardziej skora do rozrastania. Usuwamy je wówczas jak trochę przekwitną, ponieważ w pierwszym okresie kwiatostan jest dość dekoracyjny. Po ścięciu możemy je wykorzystać do suchych kompozycji. Czyściec ma charakter okrywowy, tworzy piękne, srebrne „dywany”, dlatego zapewnijmy mu trochę miejsca. Poza tym jego zaletą jest utrzymywanie się liści w okresie zimowym, należy pamiętać również o tym, że jest miododajny, więc na pewno zwabi do ogrodu wiele żywych, barwnych istnień, które swą obecnością wzbogacą ogród.

Uprawa:

Czyściec nie jest wymagającym gatunkiem, daje sobie radę zarówno na stanowisku słonecznym jak i półcienistym (na stanowiskach słonecznych liście są bardziej srebrzyste). Najodpowiedniejsze dla niego podłoże powinno być piaszczysto- gliniaste, przepuszczalne, niezbyt wilgotne. Na ciężkich i wilgotnych glebach staje się podatny na gnicie, zwłaszcza w okresie zimowym. Nie ma wygórowanych zapotrzebowań na składniki pokarmowe, więc należy zachować umiar w ich dozowaniu. Najlepszym sposobem na jego rozmnażanie jest podział w okresie wiosennym, ale można również rozmnażać go z nasion. Co kilka lat można dokonać podziału kęp, jak również ściąć przy ziemi, co pobudzi go do wytworzenia nowych, świeżych, lśniących liści.

Zastosowanie:

Stosowany jest głównie do obsadzania rabat, na obwódki oraz do ogrodów skalnych, gdzie stanowi znakomity dodatek do kamienistych aranżacji. Ze względu na swą ciekawą barwę, jest znakomity do uzupełniania różanych rabat. Świetnie się prezentuje m.in. z rozchodnikami, kocimiętką, dąbrówką, kosaćcem.

Kwitnienie:

Czyściec wełnisty kwitnie od czerwca do sierpnia.

Zimowanie:

Roślina jest całkowicie mrozoodporna.

Uwagi:

Autor opisu – Sargon.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Byliny
 • Skalniaki ogrodowe HIT
  Skalniaki ogrodowe

      Wielu z nas planując swoje ogrody, zaczyna od wybrania pięknych niezwykle ozdobnych i dużych roślin, których kwiaty zajmują większą część terenu. Jednak szukając urozmaicenia, a także chcąc zaskoczyć wszystkich znajomych i odwiedzających, warto jest zastano

  Przeczytaj więcej...

4 komentarzy

 1. Dodał: kryha, Tytuł: Bloembollen/flowerbulbs

  No umnie rosnie ten kwiat jak pokrzywa malo ze sie rozpanoszyl na wiekszej czesci rabatki,to tez slimaki maja bardzo dobre schronienie i cien.Wykopalam je calkiem.

 2. Dodał: Alicja, Tytuł: Czyściec wełnisty

  U mnie rośnie w miejscu zacienionym - pięknie rozkłada swoje srebrzyste liście,słabiej tylko kwitnie.

 3. Dodał: stasia, Tytuł: czyściec wełnisty

  Kwiatostany mozna zasuszyć, też są bardzo dekoracyjne.

 4. Dodał: elzbieta, Tytuł:

  rosnie w pelnym sloncu zadnych wymagan glebowych on uwielbia slonce polecam jest ciekawa roslina ma wspaniale w dotyku listki ja nie dopuszczam do kwitnienia o obcinam je

Dodaj swój komentarz

Captcha