Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 43

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Cykoria, cykoria podróżnik

Cykoria, cykoria podróżnik

0 komentarzy

Opis:

Cykoria jest rośliną znaną i używaną już od setek lat, należącą do rodziny astrowatych. Osiąga wysokość niewiele ponad jeden metr. Kwiaty pojawiają się na szczytach kwiatowych łodyżek i otwierają się tylko i wyłącznie, gdy znajdują się w słońcu. Mają jasnofioletowy lub biało-niebieskawy kolor. Charakterystyczne są ich płatki. Po bokach są gładkie, a na końcówkach ząbkowane. Wyróżnia się również małe, ząbkowane podkwiatki w kolorze zielonym. Liście mają owalny kształt i na brzegach mogą być ząbkowane. Nie rosną zbyt gęsto na roślinie i od spodniej części wyposażone są w drobne włoski. Cykoria podróżnik często uprawnia jest jako roślina ozdobna, ponieważ charakterystycznie otwiera rano kwiaty a na noc zamyka.

Uprawa:

Najlepszym stanowiskiem jest miejsce słoneczne. Podłoże może być dowolne, jednak optymalnie jest sadzić cykorię w ziemi zasadowej i lekkiej. Rozmnażanie odbywa się przez nasiona. Wysiewamy je w środku lata, a po kilkunastu dniach możemy spodziewać się wschodzenia. Rośliny należy przerzedzić i pozostawić tylko najładniejsze okazy. Pozwoli to na prawidłowy rozwój pozostałych bylin. Po przekwitnięciu ucinamy pędy kwiatowe, by nie obciążać zbytnio rośliny. Jeżeli hodujemy cykorię tylko dla ich korzeni, nie powinno pozwolić się jej na kwitnienie, gdyż spowalnia to rozwój systemu korzeniowego.

Zbiór i Konserwacja:

Nasiona, które możemy przeznaczyć do wysiewu w latach następnych, zbieramy po przekwitnięciu kwiatów. Kwiaty oraz liście zbieramy latem. Korzenie wykopujemy, gdy jest taka potrzeba, ale nie ruszamy roślinek zbyt małych.

Właściwości i działanie lecznicze:

Korzenie cykorii bardzo popularne są jako zastępca kawy. Są jednocześnie przy tym łagodniejsze i mają słabsze działanie pobudzające. Liście tej rośliny natomiast stanowią dodatek do różnego rodzaju sałatek. Kwiaty z kolei stanowią wspaniałą, jadalną dekorację gotowych potraw. Cykoria reguluje przepływ żółci, więc działa uspokajająco. Zaparzone liście stosowane jako zioła mają pozytywny wpływ na działanie układu trawiennego, w tym wątroby. Przedawkowanie może doprowadzić do osłabienie układu moczowego.

 • Astry - kwiaty na każdą porę roku.
  Astry - kwiaty na każdą porę roku.

    Astry – kwiaty na każdą porę roku.     Astry to jedne z najbardziej znanych i cenionych przez działkowców i ogrodników kwiatów uprawianych w naszym kraju. Większości z nas astry kojarzą się z nadejściem jesieni, ale mamy też odmiany

  Przeczytaj więcej...
 • Altany ogrodowe
  Altany ogrodowe

      Któż z nas nie chciałby po całym dniu ciężkiej pracy, bądź nauki, usiąść w zaciszu własnego ogrodu i otoczonym przez przyrodę wreszcie odpocząć. Właśnie po to budujemy swoje ogrody, by stały się swego rodzaju oderwaniem od szarej rzeczywistości. Miejscem id

  Przeczytaj więcej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha