Zwójka azalieczka - Acleris Latifasciana

Opis:

Zwójka azalieczka należy do motyli z rodziny Tortricidae i jest bardzo pospolita w Polsce zarówno w naturalnym środowisku, jak i w szklarniach. Szkodnik luźno sprzędza ze sobą pędy, pąki kwiatowe, kwiaty i pojedyncze liście, żeruje w oprzędzie. Są to bardzo ruchliwe gąsienice wygryzające skórkę blaszki liściowej, bądź tworzą otworki w liściach. Gąsienice osiągają do 20 mm długości, są białawe bądź zielonawe z brązowobrunatną głową i tarczką na przedpleczu. Po każdej stronie tarczki można zaobserwować czarny punkcik, po bokach ciemnozielone paski oraz wzdłuż grzbietu ciemna linia. W dogodnych warunkach mogą się rozwinąć aż trzy pokolenia szkodnika. Samice w okresie lotu ( czerwiec/wrzesień) składają na liściach jaja. Żerowanie gąsienic hamuje prawidłowy wzrost krzewów oraz obniża wartość zdobniczą tych roślin.

Zwalczanie:

W przypadku pojawienia się szkodnika należy krzewy opryskać odpowiednim środkiem chemicznym (Owadofos 540 EC, Sumithion Super 1000 EC). W razie potrzeby zabieg powtórzyć.

Rośliny podatne:

Róże Azalia

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha