Zwapnienie cebul hiacynta i tulipana

Opis:

"Zwapnienie" cebul hiacynta i tulipana, jest przykładem choroby fizjologicznej. Choroby fizjologiczne to grupa chorób, wynikających z braku dostatecznej zasobności nieożywionych czynników środowiska zewnętrznego. Pod pojęciem nieożywionych czynników, należy rozumieć m.in. zasobność gleby w składniki pokarmowe, strukturę gleby, temperaturę powietrza, wodę, wilgotność powietrza, nasłonecznienie, odczyn gleby itd. Jeżeli występują różnice, pomiędzy zapotrzebowaniem a stanem faktycznym określonych stanów czynników, wówczas mamy do czynienia z zaburzeniami, które w konsekwencji prowadzą do zaburzeń chorobowych. Przy rozpoznawaniu choroby, należy trafnie wykluczyć inne ewentualne przyczyny zmian np. bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty itd. Choroba dotyka zazwyczaj cebule, które dostatecznie się nie rozwinęły, bądź zostały uszkodzone podczas zbiorów (np. utraciły zewnętrzną łuskę).

Objawy:

Na zewnętrznych łuskach cebul pojawiają się brunatne, rozszerzające się suche plamy. Z czasem sucha zgnilizna opanowuje całą cebulę, która twardnieje a jej wnętrze staje się kruchą, białawą, „wapienną” masą. Warto wspomnieć, że podobne objawy chorobowe dotykające cebule hiacynta i tulipana, wywołują również odpowiednie grzyby, wśród nich należy wymienić odpowiednią formę biologiczną grzyba Fusarium oxysporum oraz grzyby pędzlakowe z rodzaju Penicillium.

Zapobieganie:

Przestrzeganie terminów zbioru cebul i warunków ich przechowywania. Cebule wykopujemy co roku, pod koniec czerwca, na początku lipca, gdy kończy się okres wegetacji tych roślin. Dokonując zbioru cebul należy dokonać dokładnej selekcji odrzucając niedojrzałe, chore i uszkodzone cebule. Po selekcji dokładnie je suszymy i przechowujemy w pomieszczeniach, gdzie jest przewiewnie i sucho.

Rośliny podatne:

Rośliny, które wykazują podatność na „zwapnienie” to hiacynty (Hyacinthus L.) oraz tulipany (Tulipa L.)

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha