Zaraza ziemniaka, zaraza ziemniaczana

Opis:

Zaraza ziemniaka to choroba grzybowa atakująca ziemniaki i pomidory. Choroba rozpowszechnia się w ciepłym i bardzo wilgotnym środowisku. Grzyb może całkowicie zniszczyć plony ziemniaków, atakuje zarówno bulwy, jak również liście oraz łodygi. Najbardziej groźna choroba roślin występująca w naszym kraju, która corocznie przyczynia się do milionowych strat u rolników i działkowców. Zaraza występuje w Polsce najczęściej w okresie od maja do sierpnia.

Objawy:

Objawami zarazy ziemniaczanej są brązowo-żółte plamy na liściach, na spodniej części liścia tworzy się pleśń. Grzyb atakuje również bulwy, na których pojawiają się szaro-sine plamy a pod skórką rozwija się zgnilizna, niszcząca bulwy. Na pomidorach zaraza ziemniaka objawia się powstaniem brązowych plam suchej zgnilizny, najczęściej widocznej dopiero po zerwaniu pomidora. Zaatakowane rośliny stopniowo więdną a w konsekwencji obumierają.

Zwalczanie:

Zarażone rośliny natychmiast usunąć i zniszczyć, a plony z zainfekowanych roślin zebrać kilka tygodni później. W przypadku ostrej infekcji zalecane jest zastosowanie środków ochrony roślin na bazie fungicydów.

Zapobieganie:

Zniszczyć zarażone ziemniaki i pomidory. Należy sadzić tylko zdrowe, nie zainfekowane bulwy oraz najlepiej uprawiać odporne odmiany (o zwiększonej odporności) na grzyba takie jak Pola, Prosna, Sokół czy Nysa. Nie podlewamy pomidorów z góry po liściach a bezpośrednio na glebę.

Rośliny podatne:

Zaraza ziemniaczana atakuje ziemniaki i pomidory.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha