Toczyk gruszowiaczek - Ceniostoma scitella Zell.

Opis:

Motyl z rodziny wystrojowate, ołowianoszary z żółtą plamką. Rozpiętość skrzydeł, około 7 mm. Gąsienica ma barwę zielonoszarą i czarną głowę. Poczwarka zimuje w spękanej korze drzew. Motyle wylatują w maju i czerwcu a następnie składają jaja na liściach drzew owocowych. Gąsienice żerują między dolną a górną skórką liści, tworząc miny. Przepoczwarczenie i wylot letniego pokolenia następuje w sierpniu i wrześniu.

Objawy:

Na liściach występują okrągławe, brązowe, przeświecające miny, o średnicy 4-6 mm z widocznymi wewnątrz ciemnymi odchodami. Gdy na jednym liściu jest kilka min, następuje zahamowanie fotosyntezy, zostaje osłabione drzewo, które staje się bardziej podatne na przemarzanie. Porażone liście przedwcześnie opadają.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy w okresie wylęgania się larw, a więc pod koniec opadania płatków zimowych odmian jabłoni. Przy silnym nasileniu zabieg należy powtórzyć. Po czerwcowym opadaniu zawiązków, należy wykonać kolejny oprysk, gdy zaobserwujemy świeże miny II pokolenia. Do zwalczania stosujemy np. Decis 2,5 EC, Talstar 100 EC, Karate 2,5 EC.

Rośliny podatne:

Drzewa owocowe np. jabłoń, grusza.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha