Szrotówek białaczek - Lithocolletis blancardella Fabr.

Opis:

Motyl z rodziny kibitnikowate osiągający do 5 mm długości a rozpiętość skrzydeł do 11 mm. Przednie skrzydła beżowoczerwone z białym rysunkiem, tylne natomiast popielate z długą strzępiną na krawędzi. Jajo owalne, płaskie, barwy sinoniebieskiej a gąsienica płaska, słomkowożółta. Zimowanie przechodzą poczwarki, ukryte w opadłych liściach. Około połowy kwietnia rozpoczyna się wylot motyli. Samice składają jaja na dolnej stronie liści. Po wylęgnięciu się gąsienica wgryza się w liść żerując pod dolną skórką, tworzy charakterystyczne miny. Cały rozwój larwalny zachodzi w jednej minie i trwa około trzy tygodnie. Przepoczwarczenie, również zachodzi w minach. W ciągu roku pojawiają się trzy pokolenia szkodnika.

Objawy:

Charakterystyczne owalne miny, do dwóch cm długości i około 0,8 cm szerokości. Dolna skórka na skutek żerowania odstaje od miękiszu i przybiera srebrzystą barwę. Na górnej stronie liścia powstają wybrzuszenia z licznymi jasnymi punktami. Młode liście mogą ulec skręceniu, ponadto przy nasileniu 2-3 miny na jednym liściu, kończy się jego opadnięciem.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy w okresie wylęgania się larw, a więc pod koniec opadania płatków zimowych odmian jabłoni. Przy silnym nasileniu zabieg należy powtórzyć. Po czerwcowym opadaniu zawiązków, należy wykonać kolejny oprysk, gdy zaobserwujemy świeże miny II pokolenia. Do zwalczania stosujemy np. Decis 2,5 EC, Talstar 100 EC, Karate 2,5 EC.

Rośliny podatne:

Jabłoń, rzadziej grusza, szakłak, jarzębina.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha