Sucha zgnilizna mieczyków - Stromatinia gladioli

Objawy:

Choroba objawiająca się pod postacią niedużych plam, jakie zaznaczają się na bulwach mieczyków. Plamy przybierają okrągły kształt, są lekko wgłębione o brunatnym lub prawie czarnym zabarwieniu. Wraz z postępem choroby plamy łączą się ze sobą opanowując większą część bulw, a tym samym niszcząc je całkowicie. Zniszczone bulwy ulegają mumifikacji. Postępowi choroby sprzyjają wilgotne warunki. Z zainfekowanych bulw nie ma możliwości uzyskania zdrowej rośliny. Pojawiające się liście żółkną a z czasem brunatnieją i zamierają. Cechą charakterystyczną tej choroby jest brunatnienie liści u ich podstawy.

Zwalczanie:

Koniecznym warunkiem do obniżenia prawdopodobieństwa wystąpienia suchej zgnilizny mieczyków jest dokładna segregacja bulw. Aby utrzymać bulwy w należytej kondycji należy starannie przebierać i odrzucać bulwy, które są już porażone przez grzyb. Natomiast zdrowe bulwy moczymy w zawiesinie fungicydów przez około 15-30 minut, wykorzystując np. Merpan 50 WP, Sumilex 500 S.C.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.Kochman, Cz. Zamorski, Choroby roślin ozdobnych, Warszawa 1973 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha