Skoczek różany, Ślepik różowiec - Edwardsiana rosae

Opis:

Skoczek różany należy do pluskwiaków równoskrzydłych z podrzędu Cicadodea i rodziny Cicadellidae. Jest powszechnym szkodnikiem i każdego roku przyczynia się do obniżenia wartości zdobniczych w wielu ogrodach, zwłaszcza jeżeli chodzi o róże pnące.

Objawy:

Na górnej stronie blaszki liściowej róży jak również powojnika ukazują się niewielkie białożółte przebarwienia (czasami nawet czerwonobrunatne). Z czasem uszkodzone liście stają się białawoszare, bądź też żółtawoszare, następnie zasychają i odpadają. Uszkodzenia mają wpływ również na kwitnienie, które staję się mniej atrakcyjne, ponieważ pąki kwiatowe nie rozwijają się lub wydają mniejsze kwiaty. Na dolnej stronie liścia bez problemu można zauważyć w bardzo licznych koloniach smukłe do około 3 mm długości, ruchliwe i mszycopodobne larwy oraz z klinowato zaostrzonym odwłokiem dorosłe osobniki. Dorosły owad osiąga 3,5 mm długości, ma białożółte ubarwienie i dachówkowato ułożone skrzydła (przednie przezroczyste, tylne mleczne z niebieskim odcieniem). Samice składają jaja dwukrotnie maj-czerwiec i od sierpnia do nastania pierwszych przymrozków. Złożone jaja zimują w pędach róży.

Zwalczanie:

Silnie zaatakowane pędy usuwać. Już przy pierwszych objawach należy zastosować odpowiedni preparat. W razie potrzeby zabieg należy powtórzyć. Z dostępnych środków można zastosować np. Owadofos 540 EC, Sumithion Super 1000 EC, Karate Zenon 050 CS, Cyperkill Super 25 EC, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC.

Rośliny podatne:

Róże, powojniki, jarząb mączny, jarząb szwedzki

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008 B. Böhmer, W. Wohanka, Choroby i szkodniki roślin, Warszawa 2006

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha