Przeziernik porzeczkowiec - Synanthedon tipuliformis Cl.

Opis:

Motyl z rodziny przeziernikowate, bardzo pospolity na terenie naszego kraju o przezroczystych skrzydłach, osiągający do 12 mm długości, pokryty drobnymi łuseczkami barwy niebieskoczarnej. U samicy widoczne są trzy żółte poprzeczne paski a u samca cztery. Jaja w jasnym brązie o owalnym kształcie, około 1 mm, gąsienice białoróżowe, dość grube, osiągające do około 20 mm. Gąsienice starszych stadiów rozwojowych zimują w pędach a wiosną ulegają przepoczwarczeniu. Wylot motyli następuje od końca maja do początków lipca. Samice składają do 60 jaj na pędach w pobliżu pąków bądź też zranień. Po około tygodniu wylęgają się gąsienice, które wgryzają się do pędów przez pąk u jego podstawy, bądź w innych miejscach z cienką korą. Wygryzają rdzeń pąka i tam spędzają okres zimy.

Objawy:

Pędy z wyżartym rdzeniem, pełne trocin zmieszanych z czarnymi odchodami gąsienic. Konsekwencją są niższe plony, więdnięcie i zasychanie pędów w okresie wegetacji.

Zwalczanie:

Wycinanie uszkodzonych pędów. W okresie intensywnego lotu motyli (około 3 tygodnie po kwitnieniu) wykonujemy oprysk. Zabieg powtarzamy po 2 tygodniach. Środki jakie można wykorzystać to m.in. Basudin 600 EW, Bulldock 025 EC, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zenon 050 CS, Patriot 2,5 EC.

Rośliny podatne:

Porzeczka, agrest

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha