Pryszczarek porzeczkowiak liściowy - Dasyneura tetensi Rubs.

Opis:

Muchówka osiągająca do 1-1,5 mm długości o żółtobrązowym zabarwieniu, wyglądem przypominająca małego komara. Jaja mlecznobiałe, wydłużone a larwy beznogie we wczesnym okresie białe a z czasem pomarańczowe. Larwy zimują w wierzchniej warstwie gleby pod krzewami porzeczek. Wiosną (kwiecień) ulegają przepoczwarczeniu a w maju następuję wylot much, które żyją do trzech dni i w tym czasie samice muszą złożyć jaja ( po kilkanaście sztuk) na jeszcze nierozwiniętych liściach porzeczek. Larwy żerują na liściach do trzech tygodni, po czym spadają do gleby i do 16 dni ulegają przepoczwarczeniu. W okresie wegetacji może rozwinąć się do 4 pokoleń pryszczarka.

Objawy:

Liście poskręcane, uszkodzone z czasem zasychają i wykruszają się, często zahamowany zostaje wzrost pędów.

Zwalczanie:

Krzewy opryskać bezpośrednio po kwitnieniu, kiedy zauważy się pierwsze uszkodzone liście bądź larwy na pędach. Zabieg należy powtórzyć po około dwóch tygodniach. Środki, jakie można wykorzystać to m.in. Basudin 600 EW, Bulldock 025 EC, Calypso 480 SC, Decis 2,5 EC, Karate Zenon 050 CS, Patriot 2,5 EC.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha