Pryszczarek namalinek łodygowy - Thomasiniana theobaldi Barn.

Opis:

Muchówka z rodziny pryszczarkowate o długich nogach, delikatnym ciele, brudnopomarańczowa, długości 1,5- 2 mm. Samica na ostatnim segmencie odwłoka posiada wysuwalne pokładełko. Jaja zielonkawobiałe, wydłużone a larwa pomarańczoworóżowa, beznoga, bez wyodrębnionej głowy, dochodząca do 3 mm długości. Larwy zimują w glebie w kokonie a wiosną ulegają przepoczwarczeniu. Wylot muchówek pierwszego pokolenia ma miejsce w maju i na początku czerwca. Następnie samice składają jaja na tegorocznych pędach (w spękanej skórce) ewentualnie na pędach dwuletnich. Inkubacja trwa od 3 do 6 dni, po czym wylegają się larwy, które rozpoczynają żerowanie pod korą pędów. Po osiągnięciu dojrzałości larwy spadają do gleby i tam ulegają przepoczwarczeniu i następuje wylot muchówek następnego pokolenia. W okresie wegetacji rozwijają się 3 a nawet cztery pokolenia muchówek.

Objawy:

Małe, płaskie plamy, niby odgniecenia kory, zlokalizowane w miejscu spękań, które z czasem brunatnieją. Pod tymi plamami żerują larwy. Konsekwencją są infekcje grzybowe, powodujące zamieranie pędów, krzewy słabiej owocują, przedwcześnie zasychają i wyłamują się.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy przed kwitnieniem malin, w okresie lotu muchówek. Krzewy opryskujemy np. Basudinem 25 EC, w razie potrzeby zabieg należy powtórzyć, po około 7-10 dniach.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha