Pobzyga cebularz (narcyzówka) - Merodon equestris

Opis:

Pobzyga cebularz, to muchówka z podrzędu Brachycera i rodziny Syrphidae, która jest pospolita w całej Polsce i często staje się przyczyną sporych strat w kwiaciarstwie.

Objawy:

Opanowane przez larwy cebule nie wybijają w pęd, bądź pędy są poskręcane. Liście zaczynają żółknąć a cebule ulegają procesom gnilnym. Larwy czynią spustoszenie wewnątrz cebuli, tworząc w jej wnętrzu tzw. wydrążenia. Pobzyga narcyzówka jest gruba, baryłkowata od brodnobałego do żółtego ubarwienia o wyraźnych pierścieniach bez wyróżnionej głowy, osiągająca do 18 mm długości. W jednej cebuli może się znajdować do trzech larw, które w krótkim czasie dokonują spustoszenia. Dorosłe larwy zimują w cebulach a na wiosnę ulegają przepoczwarzeniu. Wylot muchówek następuje pod koniec kwietnia i trwa nawet do lipca. Samice składają jaja pojedynczo na cebulach, u nasady liści, bądź w glebie przy roślinach. Kiedy następuje wylęg, larwy wdrążają się do cebul.

Zwalczanie:

W przypadku cebul silnie opanowanych przez larwy szkodnika, należy je spalić. Po wykopaniu cebul lub przed ich sadzeniem cebule należy moczyć przez godzinę w roztworze preparatu. Środkiem chemicznym, który można zastosować w walce z pobzygą cebularzem to Diazol 500 EW.

Rośliny podatne:

Hiacynt Kosaciec Lilia Liliowce Tulipany hipeastrum

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha