Pleśń, Szara Pleśń

Opis:

Pleśń roślin to grupa chorób, w skład której wchodzi wiele odmian i rodzajów grzybów, ale najbardziej znana i rozpowszechniona jest szara pleśń. Choroba atakuje wiele odmian roślin uprawianych w ogrodzie jak również w pomieszczeniach i szklarniach. Pleśń występują o każdej porze roku, a w szczególności w okresie wegetacji. Grzyb bardzo często atakuje nasiona drzew i krzewów roślin liściastych. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje szarej pleśni: szara pleśń cebuli , szara pleśń lilii, szara pleśń narcyza , szara pleśń mieczyka, szara pleśń piwonii, szara pleśń tulipana .

Objawy:

Szara pleśń zazwyczaj występuje na liściach, kwiatach, owocach, łodygach, lub cebulach powodując gnicie tkanki i pokrywając zainfekowane miejsca na roślinie charakterystyczną szarą, futrzastą substancją. Substancja ta jest pylącym nalotem, składającym się m.in. z zarodników grzyba. Sprzyjające warunki do rozwoju pleśni to dość wysoka temperatura ( powyżej 18ºC ), wysoka wilgotność powietrza, słaba wentylacja w miejscu uprawy roślin.

Zwalczanie:

Zainfekowane rośliny usuwamy, wycinamy chore części drzew i krzewów oraz obumierające kwiaty i pąki. W przypadku ostrej infekcji stosujemy chemiczne środki zwalczające pleśń zawierające dichlofluanid, iprodion lub chlorotalonil. Nie należy stosować preparatów chemicznych w okresie do dwóch tygodni przed zbiorem owoców lub warzyw.

Zapobieganie:

Najlepszym sposobem walki z pleśnią jest dobra wentylacja, rzadka rozstawa uprawy oraz utrzymanie wilgotności na odpowiednim dla uprawianych roślin poziomie. Ważną sprawą w niedopuszczaniu rozwoju pleśni jest dbałość o odpowiednią czystość uprawy i systematyczne zwalczanie chwastów.

Rośliny podatne:

Szara pleśń występuje najczęściej na: pomidor, fasola, sałata, winorośle, truskawki, maliny, porzeczki, estragon, majeranek, róże, cyklameny, goździki i dalie.

1 komentarzy

  1. Dodał: Anna, Tytuł: Pleśń, Szara Pleśń

    Czy końcem października można dokonać jeszcze oprysków, na roślinach zainfekowanych szarą pleśnią?

Dodaj swój komentarz

Captcha