Pierścienica nadrzewka (Prządka pierścienica)- Malacosoma neustria L.

Opis:

Motyl z rodziny barczatkowate, występujący na terenie całego kraju o intensywności zróżnicowanej, aczkolwiek, co kilka lat obserwuje się wyższą populację, choć na ograniczonym obszarze. Skrzydła motyle dość spore (samica 40 mm- samiec 30 mm), brązowopomarańczowe, pierwsza para ma ciemniejszą przepaskę biegnącą w poprzek. Tułów i odwłok są krępe. Gąsienica niebieskoszara z białą linią na grzbiecie i równoległych czarnych, rdzawych, szafirowych pasach. Osiąga ona długość do około 55 mm. Jaja zimują w złożach do 400 sztuk w jednym, tworzące obrączki wokół cienkich gałązek. Wraz z pękaniem pąków, rozpoczyna się wylęg gąsienic, które wyjadają pąki, a następnie szkieletują liście. Żerują nocą a na dzień chowają się w tzw. lustra (rozwidlenia gałęzi otoczone przędzą. Około czerwca, lipca następuje przepoczwarczenie a od końca czerwca do sierpnia wylot motyli.

Objawy:

Szkodniki doprowadzają nawet do gołożeru na poszczególnych gałęziach, koronach, całych drzewach.

Zwalczanie:

Podczas wiosennych prześwietleń, należy zwrócić uwagę na gniazda zimowe z jajami, które należy wyciąć i spalić. W okresie pękania pąków aż do fazy zielonego pąka, należy wykonać oprysk stosując np. Basudin 25 EC, Karate 2,5 EC, Nomolt 150 S.C.

Rośliny podatne:

Drzewa i krzewy owocowe a szczególnie śliwa, jabłoń, wiśnia i czereśnia.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha