Parch, parch jabłoni

Opis:

Parch jabłoni to choroba roślin wywołana przez grzyby, zimujące w starych opadniętych liściach oraz na gałązkach zainfekowanych roślin. Choroba do rozwoju potrzebuje wilgoci i ciepła. Najczęściej występuje po przekwitnięciu jabłoni, najczęściej po intensywnych deszczach w maju.

Objawy:

Na liściach i owocach pojawiają się szarawo-zielone plamy, które powoduję ich zniekształcenie i przy intensywnej infekcji opadanie owoców i liści. Rany na owocach często pękają i porastają charakterystycznym korkiem.

Zwalczanie:

W przypadku silnej infekcji parch jabłoni zwalczamy przy pomocy środków ochrony roślin. Pierwsze opryski dokonujemy już w okresie zimowym, następnie ponawiamy oprysk podczas kwitnienia jabłoni. Stosując środki chemiczne stosujmy się do zasad zawartych w instrukcji stosowania preparatu.

Zapobieganie:

Najlepszym sposobem zapobieganie parchowi jabłoni jest uprawa odmian odpornych na grzyba takich jak np. Champion czy Goster. Korona drzew powinna być staranie przycięta, dobrze przewiewna. W okresie zimowym dokładnie wycinamy i palimy porażone pędy, grabimy i usuwamy wszystkie liście spod drzew.

Rośliny podatne:

Parch jabłoni atakuje wszelkie odmiany uprawnych i ozdobnych jabłoni.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha