Parch dyniowatych, parch dyni

Opis:

Parch roślin dyniowych to grzyb atakujący przede wszystkim warzywa i owoce takie jak ogórki, melony, kabaczki i cukinie. Choroba występuje przede wszystkim w zimnych, nie ogrzanych inspektach oraz w uprawie szklarniowej. Parch dyniowatych występuje przez cały okres wegetacji, atakując miejsca o słabej wentylacji, dużej wilgoci i zazwyczaj słabo ogrzane. Choroba bardzo często pojawia się w gęstych, zachwaszczonych uprawach i atakuje łodygi, liście oraz owoce roślin dyniowatych.

Objawy:

Na zaatakowanych liściach pojawiają się brunatne plamy, przechodzące w zagłębienia, otoczone lekka obwódką. Z czasem w miejscach przebarwień liść zaczyna usychać, powstają dziury w konsekwencji zamieranie rośliny. Owoce zaatakowanej rośliny dostają czarno-brunatnych plam i z czasem na ich wierzchy mogą pojawić się mokre kleiste krople cieczy. Wierzchnia część owocu pokrywa się jasnym (białawym ) nalotem.

Zwalczanie:

Rośliny zainfekowane parchem dyniowatych należy natychmiast usunąć i spalić. W przypadku ostrej infekcji zalecane jest spryskanie środkami chemicznymi np. Euparenem Multi 50 WG. Pamiętajmy że środki chemiczne należy stosować zgodnie z instrukcją.

Zapobieganie:

Zalecana jest uprawa dyniowatych odpornych na chorobę. Obecnie w sprzedaży występuje bardzo dużo odmian odpornych. Wietrzyć i dogrzewać inspekty i szklarnie z uprawą. W miejscach wystąpienia choroby należy dokładnie usunąć wszelkie resztki roślin a ziemię odkazić termicznie lub chemicznie.

Rośliny podatne:

Parch dyniowatych atakuje najczęściej ogórki dynie i melony.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha