Osnuja gruszowa - Neurotoma flaviventris Rotz

Opis:

Błonkówka długości około 11-14 mm, tułów i głowa czarna, odwłok brązowożółty. Skrzydła błoniaste o rozpiętości około 20 mm. Larwy o żółtym zabarwieniu, eliptyczne. Larwy dorastają do 20 mm, pomarańczowożółte z czarną głową, lekko spłaszczone. Larwy zimują w kokonie w wierzchniej warstwie gleby (ok. 10 cm). Przepoczwarzenie następuję w okresie wiosennym, na początku maja następuje wylot błonkówek. Samice składają jaja (do 60 ) na dolnej stronie blaszki liściowej, w rzędach. Okres inkubacji, około 2 tygodni, gąsienice przez około 2 miesiące żerują na liściach, pod brudnobiałymi oprzędami, po czym w lipcu przemieszczają się w glebę i tam zimują. W ciągu roku mamy jedno pokolenie.

Objawy:

Larwy żerując wewnątrz oprzędów na końcach gałęzi zjadają liście rozpoczynając od ich brzegów. Osnuja gruszowa, nie stanowi zbyt dużego zagrożenia i bardzo rzadko wyrządza szkody o znaczeniu gospodarczym.

Zwalczanie:

W początkowym okresie żerowania larw należy wykonać oprysk stosując np. Dimilin 25 WP

Rośliny podatne:

Grusza, w mniejszym stopniu czereśnia.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha