Nornik zwyczajny, Nornik polny, Polnik- Microtus arvalis

Nornik zwyczajny, Nornik polny, Polnik- Microtus arvalis

0 komentarzy

Opis:

Gryzoń z rodziny Rodentia i rodziny Micritidae, występujący na łąkach, zboczach rowów, polach uprawnych, bardzo pospolity w całej Polsce, będący przyczyną wielu szkód w ogrodzie. Nornik zwyczajny charakteryzuje się wałeczkowatym ciałem, krótkim pyszczkiem, mało widocznymi oczami, uszy ukryte w sierści, krótkie nogi, ogon zaledwie jednej trzeciej długości ciała. Barwa szara bądź żółtawoszara, podbrzusze białawe lub żółtawe, długość w granicach 90-115 mm. Microtus arvalis jest bardzo szybki, tworzy sieć nor z rozgałęzieniami i wylotami, ślepe korytarze. Rozmnaża się cztery do pięciu razy rocznie a czasami nawet do siedmiu, wydając od 3-9 sztuk młodych w każdym miocie. Wiosną i na początku maja norniki odżywiają się zielonymi częściami roślin, dokonując szkód m.in. w kiełkujących wschodach a w okresie późniejszym nasionami. Okres zimowy spędzają częściowo w przechowalniach oraz pomieszczeniach budynków szklarniowych, gdzie mogą dokonać wielu szkód np. zniszczenie zadołowanych do pędzenia cebulowych roślin ozdobnych.

Zwalczanie:

Likwidacja koloni gryzoni na polach uprawnych oraz w głównych siedliskach jak miedz, przydroża, odłogi, brzegi łąk i lasów poprzez gazowanie czynnych nor dwutlenkiem siarki przy użyciu świec dymnych (Nortox P). Efekty przyniesie również zastosowanie środka Norat GR, którego kilka granulek (1-3) wypada na 3-4 otwory (kolonii nornika) co odpowiada 3-6 g na kolonię (4 m2). Korytarz zamieszkałej nory przebijamy kijem o średnicy, która pozwoli na wsunięcie granuli a następnie zasklepiamy otwór.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008 Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha