Nimułka różana Blennocampa pusilla

Opis:

Błonkówka z podrzędu Symphyta i rodziny Tenthredinidae, atakująca krzewy różane, zwłaszcza gatunki róż dzikich, choć również pnące odmiany róży szlachetnej. Nimułka jest bardzo pospolita.

Objawy:

Już od maja róże zaatakowane przez nimułkę różaną ulegają charakterystycznemu zwinięciu od brzegów pod spód (rurkowato) aż do nerwu głównego. Wewnątrz tej „rurki” żeruje i rozwija się gąsienicowata larwa osiągająca 8-9 mm długości, zgięta na kształt litery C. W początkowym stadium rozwoju biaława a z czasem jasnozielona o brunatnej głowie. Larwy w stadium dorosłym zimują w wierzchniej warstwie gleby a wiosną się przepoczwarzają. Dorosłe owady w maju składają jaja w brzegi blaszki liściowej róży.

Zwalczanie:

Porażone liście w porę usuwać i palić. Od początku maja aż do końca lipca opryskiwać krzewy co 14 dni. Z dostępnych środków można zastosować m.in. Owadofos 540 EC, Sumithion Super 1000 EC.

Rośliny podatne:

Róże

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008 B. Böhmer, W. Wohanka, Choroby i szkodniki roślin, Warszawa 2006

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha