Nasionnica trześniówka - Rhagoletis cerasi L.

Opis:

Muchówka pospolita na terenie całego kraju, wyrządzająca wiele szkód, czasami dochodzi nawet do 100% zniszczenia owoców. Nasionnica w formie dorosłego owada jest czarnego ubarwienia z dużymi zielonometalicznymi oczami i żółtopomarańczową tarczką między nasadami skrzydeł. Niewielki owad osiągający do 5 mm długości, skrzydła przezroczyste z poprzecznymi pasami o układzie charakterystycznym dla tego gatunku. Jaja wydłużone, białe larwa również biała oraz beznoga. Poczwarka zimuje w glebie na głębokości do 5 cm, a na przełomie maja i czerwca, gdy jest dostatecznie ciepło (tem. gleby powyżej 13ºC ) następuje wylot . Około tygodnia od momentu wylotu samice składają jaja (każda może złożyć średnio 30 jaj) w miąższu owocu. Dany owoc zostaje „oznaczony” specjalną substancją, która zabezpiecza go, przed złożeniem w nim po raz kolejny jaj, przez inne nasionnice. Okres inkubacji trwa około 10 dni. Larwy żywią się miąższem owocu a dorosłe owady nektarem gruczołów ogonków liściowych i liści, oraz sokiem owoców i spadzią mszyc.

Objawy:

Czasami na owocach można zaobserwować małe wgłębienie w miejscu gdzie samica składa jaja a z czasem rozwija się larwa. Efektem żerowania larwy są miękkie owoce, matowa ich powierzchnia i łatwiej ulegają procesom gnilnym.

Zwalczanie:

W połowie maja warto zawiesić żółte pułapki lepowe, by obserwować przebieg lotu much. Gdy je zaobserwujemy, to po 2-3 dniach regularnego odłowu much na pułapki wykonujemy oprysk. Skuteczne środki to m.in. Basudin 600 EW, Calypso 480 SC, Desie 2,5 EC, Diazol 500 EW, Fastac 100 EC, Grot 250 EC.

Rośliny podatne:

Czereśnia i wiśnia

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha