Misecznik śliwowiec, misecznik śliwowy, miseczniki

Opis:

Misecznik śliwowy to szkodnik wysysający soki z rośliny, zaliczany jest do podrzędu czerwców. Owad przypomina z wyglądu, niewielkie brązowe pęcherzyki o długości zazwyczaj od 2 do 5 mm. Misecznik śliwowiec najczęściej żeruje na pędach oraz pod spodem młodych liści.

Objawy:

Pod liściami można zauważyć drobne brązowe łuski szkodnika. Roślina stopniowo więdnie, przestaje rosnąć a pędy zaczynają się skręcać i zniekształcają się. Rośliny zaczynają być atakowane przez choroby roślin, grzyby i pleśnie. Na spodniej części liścia zauważyć można lepka ciecz wytwarzana przez te czerwce. Ciecz sprzyja rozwojowi czarnej pleśni.

Zwalczanie:

W warunkach domowych przemywamy zainfekowane rośliny wodą z mydłem. W szklarni i oranżerii wprowadzamy naturalnego wroga misecznika śliwowego – błonkówkę. W przypadku silnej infekcji stosujemy środki chemiczne, oprysk powtarzamy kilkukrotnie, ponieważ środki chemiczne najlepiej działają na larwy szkodnika.

Zapobieganie:

Nie istnieją skuteczne sposoby zapobiegania. Najważniejszym sposobem jest dokładne oglądanie roślin sprowadzanych do szklarni lub mieszkania. W przypadku stwierdzenia pojedynczych sztuk owada, natychmiast go usuwamy a na łodydze dajemy warstwę kleju, która powstrzyma larwy od rozejścia się po całej roślinie.

Rośliny podatne:

Czerwce te atakują wiele roślin ozdobnych, rośliny szklarniowe i uprawiane w oranżeriach a także drzewa i krzewy owocowe.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha