Mączniak prawdziwy (właściwy) złocieni- Oidium chrysanthemi

Opis:

Pospolita, występująca i rozpowszechniona na kontynencie europejskim choroba złocieni gruntowych i szklarniowych. Mączniak prawdziwy złocieni występuje przede wszystkim w okresie jesiennym.

Objawy:

Choroba stopniowo opanowuje całą roślinę a więc liście, pędy oraz kwiaty, na których powstaje mączasty, początkowo zupełnie biały a z czasem z żółtym odcieniem nalot. W początkowym okresie porażenia są to drobne skupienia, które z czasem stają się bardzo rozległe. Mączniak prawdziwy jest w konsekwencji prowadzi do zahamowania wzrostu roślin, ich brunatnienia i przedwczesnego zamierania, co odbija się również na jakości kwiatów, które często zasychają, bądź są źle wykształcone i zdeformowane. Grzyb Oidium chrysanthemi tworzy na powierzchni porażonych organów grzybnię. Choroba rozprzestrzenia się przez kontakt zdrowych roślin chorymi, poprzez wodę, owady, jak również z prądami powietrza. Stanowiska wilgotne i ciemne sprzyjają rozwojowi choroby.

Zwalczanie:

Od momentu wystąpienia pierwszych objawów, porażone rośliny należy opryskać odpowiednimi fungicydami. Zabiegi należy w miarę potrzeby powtarzać z zachowaniem karencji oraz rotacji preparatów. Zabiegi wykonujemy w odstępach 7-10 dni, 2-3 krotne stosując np. Baycor 25 WP, Afugan 30 EC, Nimrod 25 EC, Saprol 190 EC, Score 250 EC.

Zapobieganie:

- uprawa odmian wykazujących wyższą odporność na mącznika prawdziwego - unikanie w uprawie stanowisk ciemnych i wilgotnych - porażone rośliny natychmiast usunąć - zapewnienie optymalnych warunków uprawowych

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 J.Kochman, Cz. Zamorski, Choroby roślin ozdobnych, Warszawa 1973 Choroby roślin ogrodniczych, red. B. Majchrzak, Olsztyn 2001 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha