Mączlik ostroskrzydły - Bemisia tabaci

Opis:

Bemisia tabaci wykazuje bardzo duże podobieństwo do Trialeurodes vaporariorum Westw. aczkolwiek jest od niego nieco mniejszy, osiąga długość do 1 mm. Samice składają jaja na spodniej stronie liści, a cykl rozwojowy larwy może trwać nawet do dwóch miesięcy, aczkolwiek uzależnione jest to od temperatury.

Objawy:

Objawy obecności mączlików, to pojawiające się na liściach odbarwienia, początkowo w odcieniach żółci, liście z czasem zasychają i opadają. Szkodnik żywi się sokami tkanek liściowych tak więc biorąc uszkodzony liść pod światło, zauważymy wiele ukłuć. Dodatkowo szkodniki wydzielają rosę miodową, która stanowi znakomitą pożywkę do rozwoju grzybów sadzakowych. Grzyby hamują wzrost asymilacji, przyczyniają się do pojawienia się chlorozy oraz obniżenia jakości roślin, jak i owoców.

Zwalczanie:

Zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju, przestrzegać zasad higieny roślin. Do zwalczania biologicznego możemy wykorzystać pasożytniczą dobrotnicę szklarniową, aczkolwiek preferuje ona mączlika szklarniowego. Przy zwalczaniu chemicznym, wykonujemy oprysk z zastosowaniem Mospilan 20 SP, Kimon 100 EC, Confidor 200 SL, Apacz 50 WG, Preferal. Zabieg należy powtórzyć 2-3 krotnie w odstępach około tygodniowych.

Rośliny podatne:

M.in. Gerbera, Poinsecja, Syningia, Hibiskus , sałata, ogórek, pomidor, papryka.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część IV, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008 Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha