Kwieciak malinowiec - Anthonomus rubi Hist.

Opis:

Chrząszcz z rodziny ryjkowcowate, osiągający do 4 mm długości, czarny z jasnoszarymi włoskami. Ryjek długo około 1 mm, zagięty ku dołowi. Jaja białe, aczkolwiek zaraz po złożeniu przezroczyste, owalne. Larwa zagięta rogalikowato, beznoga z wyraźnie wyodrębnioną głową, brudnobiała. Kwieciak zimuje w resztkach roślinnych, ściółce, pod opadłymi liśćmi bądź w glebie. W połowie kwietnia chrząszcze opuszczają zimowe kryjówki. Samice składają jaja w pąki kwiatowe, zazwyczaj po jednym jaju do jednego pąka, następnie podcinają szypułki pąków, które się załamują. Do 11 dni od złożenia jaj wylegają się larwy, które żerują w pąkach do około trzech tygodni, po czym następuje przepoczwarczenie. Około czerwca kwieciak malinowiec opuszcza pąki.

Objawy:

Kwieciak podcinając szypułkę, sprawia, że ona zasycha i załamuję się, po czym pąki więdną i często opadają na ziemię. Chrząszcze wygryzają również drobne dziurki na liściach, ale bez większego znaczenia. Szkodnik niszczy nawet do 50% pąków a lokalnie nawet do 80%.

Zwalczanie:

Pierwszy oprysk należy wykonać na 10-14 dni przed początkiem kwitnienia. W razie potrzeby powtórzyć zabieg. Skuteczne środki: Basudin 600 EW, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zenon 050 CS, Mospilan 20 SP, Spruzit 04 EC.

Rośliny podatne:

Truskawka, malina, jeżyna, poziomka

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha