Kwieciak jabłkowiec - Anthonomus pomorum L.

Kwieciak jabłkowiec - Anthonomus pomorum L.

0 komentarzy

Opis:

Chrząszcz z rodziny ryjkowcowate osiągający do 5 mm długości, ciemnobrunatny z charakterystycznym podłużnym ryjkiem. Larwa beznoga, ubarwienie białe, brązowa głowa, wygięta w kształcie litery C. Chrząszcze zimują pod korą drzew, w ściółce, zaroślach. Jeszcze przed pękaniem pąków, chrząszcze wychodzą ze swoich zimowych kryjówek i rozpoczynają żer na pąkach liściowych. Samice jaja składają pojedynczo do wnętrza pąków kwiatowych, przez zrobiony wcześniej otwór. Jeszcze przed kwitnieniem jabłoni wylęgają się pierwsze larwy, w pąku ulegają przepoczwarczeniu. Około czerwca pojawiają się dorosłe osobniki, żerujące przez około trzy tygodnie, na spodniej stronie liści, aczkolwiek nie czynią znaczących szkód. Następnie przechodzą okres diapauzy, który trwa do około połowy sierpnia po czym ponownie wychodzą na żer.

Objawy:

Formą szkodliwą są larwy kwieciaka, które niszczą pąki kwiatowe, poprzez żerowanie w ich wnętrzu, wyjadając jego wnętrze, uszkadza pylniki i słupek, kwiat nie rozwija się a z czasem zamiera.

Zwalczanie:

Oprysk wykonujemy jeszcze przed pękaniem pąków lub w jego trakcie. Zabieg uzasadniony jest w latach, kiedy jest spodziewane słabe kwitnienie lub jeśli rok wcześniej szkodnik występował w ilości masowej. Możemy zastosować np. Basudin 600 EW, Bulldock 025 EC, Decis 2,5 EC, Diazol 500 EW, Fastac 100 EC.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008 Zdjęcie Wikipedia

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha