Kuprówka rudnica - Euproctis chrysorrhoea L.

Kuprówka rudnica - Euproctis chrysorrhoea L.

0 komentarzy

Opis:

Motyl z rodziny brudnicowate, pospolity na terenie całego kraju o śnieżnobiałych skrzydłach, których rozpiętość dochodzi do około 40 mm. Odwłok ma zakończony rudymi włoskami. Gąsienice szaroczarne pokryte żółtobrunatnymi włoskami, wzdłuż jej ciała biegną dwie czerwone i białe linie. Gąsienica osiąga około 30 mm długości. Gąsienice zimują w dużych gniazdach, znajdujących się na wierzchołkach pędów, zrobione z zaschniętych liści otoczonych przędzą. Wiosną w fazie pękania pąków rozpoczynają żerowanie, najpierw na pąkach, a następnie na liściach. Po około 7 tygodniach przepoczwarczają się i już pod koniec czerwca można zaobserwować aktywne wieczorem i w nocy kuprówki. Samice składają jaja na spodniej stronie liści w ilości do 300 jaj. Około lipca pojawiają się gąsienice, które po krótkim okresie żerowania rozpoczynają budowanie zimowych gniazd.

Objawy:

Gąsienice żerując na liściach i pąkach prowadzą często do gołożerów, a tym samym drzewa mogą się zazielenić dopiero w połowie lata, po rozwinięciu się liści i pąków śpiących.

Zwalczanie:

W okresie pękania pąków aż do fazy zielonego pąka, należy wykonać oprysk stosując np. Basudin 25 EC, Karate 2,5 EC, Nomolt 150 S.C.

Rośliny podatne:

Szkodnik około 80 gatunków roślin drzewiastych, m.in. jabłoń, śliwa, wiśnia, grusza.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha