Królik- Oryctolagus cuniculus

Królik- Oryctolagus cuniculus

3 komentarzy

Opis:

Gryzoń z rzędu Lagomorpha i Leporidae, którego siedliska można odnaleźć w zaroślach, na zboczach wzgórz i nasypów, ogrodach, parkach. Występuje zazwyczaj gromadnie, tworząc również duże kolonie. Króliki kopią system nor z wieloma wyjściami na powierzchnię a żerują głównie nad ranem i o zmierzchu. Króliki rozmnażają się nawet pięciokrotnie w ciągu roku a w każdym miocie przeciętnie 5-6 (czasami nawet 12) młodych sztuk. Niektóre osobniki żyją nawet 10 lat. Króliki potrafią wyrządzić dotkliwe szkody w uprawie roślin zimujących w gruncie w szczególności pędy goździka oraz młode pędy róż. Oryctolagus cuniculus różni się od zająca szaraka zarówno mniejszymi wymiarami ciała, krótszymi uszami i mniejszymi stopami tylnej pary nóg. Ubarwienie szare a podbrzusze białe.

Zapobieganie:

Na okres jesienno zimowy krzewy róż i inne zagrożone rośliny zabezpieczyć np. słomą, papierem, folią bądź perforowanym plastikiem. Smarować pnie i podstawy gałęzi szkieletowych preparatami np. Repentol.

Zródło wiedzy:

Opracowanie na podstawie J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975

3 komentarzy

  1. Dodał: Kasia, Tytuł: co za wtopa...

    króliki to nie są gryzonie!! to zajęczaki. def z wikipedii: "Królik ? polska nazwa zwyczajowa zajęczaków z rodziny zającowatych". Aczkolwiek żródło jest wiekowe a kiedyś zajęczaki były błędnie zaliczane do gryzoni. Autora artykułu odwołuje do chociażby wikipedii

  2. Dodał: Anka, Tytuł: Piękne tak ale te domowe.

    Króliki owszem są piękne i milutkie oczywiście te domowe ale te dzikie, czyli zające są wielkimi szkodnikami

  3. Dodał: marek, Tytuł: Piękne zwierzęta

    Piękne są króliczki i wcale nie uważam że to szkodniki.

Dodaj swój komentarz

Captcha