Kistnik malinowiec - Byturus tomentosus Fabr.

Opis:

Chrząszcz z rodziny kistnikowate, owalny, wydłużony, pokryty żółtobrązowymi włoskami, osiągający do 4 mm. Samice większe od samców. Jaja początkowo białe i przezroczyste, a z czasem kremowe. Larwy beznogie, brudnobiałe, z wyodrębnioną głową, ciało zakończone dwoma kolcami. Poczwarka w barwie żółtobrązowej, otoczona ziemnym kokonem. Kistnik zimuje w wierzchnich warstwach gleby, gdzie przebywa do maja, kiedy to wraz z rozwijaniem się pąków na zeszłorocznych pędach malin opuszczają swoje kryjówki. Ich masowy wylot następuje dopiero przy temperaturze 20 ⁰C. Samice składają jaja w czasie kwitnienia malin, pojedynczo, wewnątrz kwiatu. Larwy po dorośnięciu spadają do gleby i tam przepoczwarzają się.

Objawy:

Szkodliwe są zarówno larwy jak i postacie dorosłe. Kistnik w postaci dorosłej żeruje na liściach i wygryzają tkankę młodych liści między nerwami oraz zjadają pręciki i słupki w pąkach kwiatowych. Larwy natomiast żerują wewnątrz owocu, powodując ich niedorozwój, zasychanie, gnicie. Bardzo groźny szkodnik, czyniący bardzo duże szkody w plonach, nawet do 80%.

Zwalczanie:

Krzewy pryskamy w okresie pojawiania się chrząszczy, przed okresem kwitnienia. Skuteczne środki: Basudin 600 EW, Decis 2,5 EC, Fastac 100 EC, Karate Zenon 050 CS, Mospilan 20 SP, Spruzit 04 EC.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha