Kanciasta plamistość pierwiosnki

Opis:

Kanciasta plamistość pierwiosnki jest przykładem choroby fizjologicznej. Choroby fizjologiczne to grupa chorób, wynikających z braku dostatecznej zasobności nieożywionych czynników środowiska zewnętrznego. Pod pojęciem nieożywionych czynników, należy rozumieć m.in. zasobność gleby w składniki pokarmowe, strukturę gleby, temperaturę powietrza, wodę, wilgotność powietrza, nasłonecznienie, odczyn gleby itd. Jeżeli występują różnice, pomiędzy zapotrzebowaniem a stanem faktycznym określonych stanów czynników, wówczas mamy do czynienia z zaburzeniami, które w konsekwencji prowadzą do zaburzeń chorobowych. Przy rozpoznawaniu choroby, należy trafnie wykluczyć inne ewentualne przyczyny zmian np. bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty itd. Choroba, gdzie objawy chorobowe pojawiają się zazwyczaj w okresie jesiennym a ich bezpośrednią przyczyną jest nadmierna wilgotność oraz zbyt niska temperatura.

Objawy:

Kanciasta plamistość pierwiosnki objawia się niewielkimi, jasnymi, kanciastymi plamami. Plamy w początkowym okresie w barwie żółtej, jak i lekko białawej a wraz z upływem czasu i rozwojem choroby plamy stają się brunatne. Tkanka w miejscach choroby obumiera a liście zasychają.

Zapobieganie:

Chcąc zapobiec kanciastej plamistości pierwiosnki, należy zapewnić jej odpowiednie warunki, zwracając uwagę przede wszystkim na unikanie zbytniej wilgotności oraz zapewnienie temperatury, która nie powinna spadać poniżej 8⁰C. Przestrzeganie tych dwóch podstawowych zasad w uprawie pierwiosnka, powinno przynieść efekty i ustrzec przed pojawieniem się powyższych objawów chorobowych.

Rośliny podatne:

Prymula (Primula L.)

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 B. Böhmer, W. Wohanka, Choroby i szkodniki roślin, Warszawa 2006

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha