Gorzka zgnilizna wiśni- Glomerella cingulata (Stonem) Spauld. Et Schrenk., ST. Kon. Colletotrichum gloeosporioides (Penzing)

Objawy:

Choroba występuje pod postacią ciemnobrunatnych, gnilnych, zapadniętych plam, pokrytych drobnymi brodawkami, z których wyciekają zarodniki konidialne (przy dużej wilgotności). Choroba może się ujawnić w sadzie, jak również w okresie późniejszym, czyli po zbiorach, na owocach w przeciągu kilkunastu godzin w temperaturze pokojowej. Do zakażenia grzybem dochodzi przez zranienia, a grzyb zimuje w korze, jak również w tzw. „mumiach”.

Zwalczanie:

Zabieg chemiczny należy wykonać w rejonach występowania tej choroby zwłaszcza, gdy występują silne opady w momencie wybarwiania się owoców. Z dostępnych środków można zastosować np. Baycor 25 WP, Captan 50 WP, Captan 80 WG, Horizon 250 EW, Sadoplon 75 WP. Najwyższą skuteczność w walce z gorzką zgnilizną wiśni osiąga się stosując fungicydy zawierające kaptan lub tiuram. Pierwszy zabieg należy wykonać ok. 3 tygodnie po kwitnieniu, następnie 2-3 zabiegi, co 10-14 dni.

Rośliny podatne:

Gorzka zgnilizna wiśni jest chorobą dotykającą przede wszystkim dojrzałe owoce wiśni.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Choroby roślin ogrodniczych, red. B. Majchrzak, Olsztyn 2001 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha