Brunatnienie i zasychanie liści paproci

Opis:

Brunatnienie i zasychanie liści paproci jest przykładem choroby fizjologicznej. Choroby fizjologiczne to grupa chorób, wynikających z braku dostatecznej zasobności nieożywionych czynników środowiska zewnętrznego. Pod pojęciem nieożywionych czynników, należy rozumieć m.in. zasobność gleby w składniki pokarmowe, strukturę gleby, temperaturę powietrza, wodę, wilgotność powietrza, nasłonecznienie, odczyn gleby itd. Jeżeli występują różnice, pomiędzy zapotrzebowaniem a stanem faktycznym określonych stanów czynników, wówczas mamy do czynienia z zaburzeniami, które w konsekwencji prowadzą do zaburzeń chorobowych. Przy rozpoznawaniu choroby, należy trafnie wykluczyć inne ewentualne przyczyny zmian np. bakterie, wirusy, grzyby, pasożyty itd. Choroba, gdzie objawy chorobowe spowodowane są przede wszystkim zbyt dużą wilgotnością powietrza, przy zbyt niskiej temperaturze, nieodpowiednim pH podłoża oraz nieregularnym nawożeniem.

Objawy:

Brunatnienie i zasychanie liści paproci w początkowym okresie zaznacza się pojawieniem się wzdłuż nerwów mniej, bądź bardziej widocznych, brązowawych linii. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do całkowitego zasychania liści.

Zapobieganie:

Aby zapobiec pojawieniu się brunatnienia i zasychania liści paproci, należy zapewnić roślinom optymalne warunki do rozwoju, szczególną uwagę zwracając na poniższe zagadnienia: - stosować odpowiednie podłoże; - w okresie zimowym temperatura nie powinna spadać poniżej 15⁰C; - umiarkowane podlewanie roślin letnią wodą; - chronić rośliny przed nadmiernym wahaniem temperatury. Przestrzeganie powyższych zasad na pewno przyniesie oczekiwane rezultaty i nie będziemy mieli do czynienia ze zmianami charakterystycznymi dla tej choroby.

Rośliny podatne:

Podatność na brunatnienie i zasychanie liści wykazują przede wszystkim paprocie a w szczególności Adiantum.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: J.A. Czyżewski, Choroby i szkodniki roślin ozdobnych, Warszawa 1975 B. Böhmer, W. Wohanka, Choroby i szkodniki roślin, Warszawa 2006

1 komentarzy

  1. Dodał: ewad, Tytuł: chore liscie?

    dzien dobry wszystkim , mam duzy problem w miom zimowym ogrodzie i w calym domu brazowieja liscie , albo na srodku albi od czubka liscia , jak mam pomoc moim roslinom co to jest , utrace wszystkie wieloletnie kwiaty?

Dodaj swój komentarz

Captcha