Brudnica nieparka - Lymantria dispar L.

Brudnica nieparka - Lymantria dispar L.

0 komentarzy

Opis:

Motyl z rodziny brudnicowate. Samica dużo większa od samca o białych skrzydłach z ciemnymi liniami i czarnymi plamkami na skrzydłach przedniej pary. Rozpiętość skrzydeł to około 70 mm. Odwłok gruby i silnie owłosiony. Skrzydła samca osiągają około 40 mm rozpiętości i są oliwkowo szare. Jaja składane w złożach są żółtoszare, przykryte włoskami z odwłoka samicy przypominają filcowe poduszeczki. Gąsienice brązowoczarne z trzema żółtymi liniami wzdłuż ciała. Jaja zimują w złożach na pniu i konarach drzew, a wylęg następuje w kwietniu. Rozwój gąsienic trwa nawet do trzech miesięcy. Przepoczwarczenie następuje na przełomie czerwca, lipca w oprzędach liści, bądź szczelinach kory. Płodność samic wynosi nawet do 2000 jaj.

Objawy:

Gąsienice żerują na liściach od kwietnia do końca czerwca. Co kilka lat występują masowe pojawy, wówczas szkodnik może powodować głodożery, co obniża plon, jak i osłabia roślinę, osłabiając jej mrozoodporność.

Zwalczanie:

Od października do marca, w mniejszych sadach można zeskrobywać i niszczyć złoża jaj. Ponadto w okresie pękania pąków aż do fazy zielonego pąka, należy wykonać oprysk stosując np. Basudin 25 EC, Karate 2,5 EC, Nomolt 150 S.C.

Rośliny podatne:

Atakuje wiele gatunków drzew owocowych, parkowych, leśnych, np. jabłoń, śliwa.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Captcha