Bawełnica korówka - Eriosoma lanigerum Hasm.

Opis:

Pluskwiak z rodziny mszycowate. Formy bezskrzydłe osiągają długość 2 mm, są owalnego kształtu, barwy wiśniowo-czerwonej, pokryte białym woskowym nalotem, który przypomina watę. Natomiast formy uskrzydlone są zabarwione na czarno. Zimują larwy, które kryją się w dolnych partiach pnia, czasem korzeniach, jak i na lekkiej glebie. Wiosną (kwiecień, maj) larwy stają się aktywne. Samice są dzieworodne tz. rodzą larwy, jedna w ciągu życia może wydać ich nawet 60 sztuk. Larwy najchętniej żerują na świeżych ranach, na pędach, czy też konarach. Jesienią pojawiają się formy uskrzydlone. Największa populacja tego szkodnika występuje na przełomie czerwca i lipca oraz drugiej połowie września.

Objawy:

Na pniach, konarach, gałęziach odrostach korzeniowych pojawiają się kłaczki waty. Mszyce wysysają soki, powodując tworzenie się pękających narośli na gałęziach. Konsekwencją jest osłabienie drzewa, zahamowanie jego wzrostu, zmniejszona mrozoodporność.

Zwalczanie:

Szkodnika zwalczamy po kwitnieniu oraz w okresie wzrostu zawiązków drzew, gdy zaistnieje konieczność warto wykonać ponownie zabieg zaraz po zbiorach. Skuteczne środki to: Actara 25 WG, Pirimor 500 WG.

Zródło wiedzy:

Opracowano na podstawie: Zarys nauki o szkodnikach roślin, red. R. Miętkiewski, Siedlce 1998 Zalecenia Ochrony Roślin na lata 2008/2009 część III, Instytut Ochrony Roślin (Zakład Upowszechniania, Wydawnictw i Współpracy z Zagranicą), Poznań 2008

1 komentarzy

  1. Dodał: zuzanna, Tytuł: szkodniki -zwalczanie

    mam taki problem-sąjuż pąki ale też sąszkodniki.Spróbóję kupić w\w środek,ale zastosuję go po przekwitnięciu.

Dodaj swój komentarz

Captcha