ZDROWA KUCHNIA

Dzisiaj radzę, co dobrego i zdrowego w kuchni używać do gotowania, smażenia, duszenia oraz na zimno, czyli OLEJE NA ZIMNO TŁOCZONE

Zapomnijcie o olejach rafinowanych, czyli przetwarzanych zwykłych albo stosujcie niebywale rzadko!

OLIWA Z OLIWEK
Extra virgin to najcenniejsza oliwa z oliwek: z pierwszego tłoczenia na zimno. Ma doskonały smak, zapach i kwasowość. Oliwa z kolejnych tłoczeń ma już gorsze właściwości.
Najważniejszy tłuszcz oliwy z oliwek to jednonienasycony kwas oleinowy. Pomaga chronić organizm przed astmą i alergicznym zapaleniem błon śluzowych. Obniża poziom złego cholesterolu we krwi.
Oliwa z oliwek zawiera także wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które do spółki z kwasem oleinowym obniżają krzepliwość krwi, co zapobiega zatorom, wylewom, zawałom. Oliwa to także bogactwo witaminy E, najsilniejszego z przeciwutleniaczy.
Najlepiej kupować oliwę w ciemnych butelkach, bo one chronią przed szkodliwymi dla produktu promieniami słonecznymi. Jeśli zaś oliwa jest w jasnej butelce, trzeba zwrócić uwagę na jej kolor. Zielonkawy oznacza, że oliwę wyprodukowano z młodych oliwek. Oliwa żółta będzie łagodniejsza w smaku. Nie należy kupować nigdy oliwy o pomarańczowym odcieniu, bo najprawdopodobniej oznacza to złą jakość!
Oliwa z oliwek nadaje się do sałatek, smażenie, pieczenia, gotowania. Jest niepisana zasada, by do potraw delikatnych dodawać oliwę obojętną w smaku, czyli z wytłoczyn. Zaś do sałatek, sosów i warzyw najlepsza jest extra virgin.


Olisana Omega 3-6 ( firmy Costa d'Oro)
Ten olej to bogate źródło antyoksydantów, witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3-6 niezbędnych do utrzymania odpowiedniego poziomu cholesterolu oraz prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego i nerwowego.

Olej Carotino - Olej z owoców czerwonej palmy i oleju rzepakowego Canola
Doskonały do smażenia,swój kolor oraz nazwę zawdzięcza alfa i beta karotenom, które w ludzkim orgazizmie przekształcają się w witaminę A. Jest żródłem również witaminy E, kwasów tłuszczowych jednonienasyconych, kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6, oraz koenzymu Q 10.

Więcej na temat olejów znajdziecie na stronie:www.oleofarm.com.pl
Polecam oleje świata:-)
Pozdrawiam

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz