Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 105

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Bergenia sercolistna - Bergenia cordifolia

Bergenia sercolistna - Bergenia cordifolia

12 komentarzy

Opis:

Wytwarza grube, płożące się po ziemi kłącza. Ta zimozielona roślina posiada duże skórzaste, błyszczące liście. Pęd kwiatowy osiągający wysokość 60 cm rozgałęzia się tylko w części wierzchołkowej. Ciemnoróżowe kwiaty, zebrane w duże wiechowate kwiatostany, pojawiają się od kwietnia do maja.

Uprawa:

Bergenia sercowata może rosnąć w każdym miejscu, także w głębokim cieniu i na każdej glebie. Przystosowuje się do każdej gleby według zasady `im więcej słońca tym więcej wilgoci`. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, średnio wilgotnej lub wilgotnej. W miejscu słonecznym lepiej kwitnie.

Zastosowanie:

Bergenia będzie ozdobą każdego ogródka skalnego, rabaty, skarpy czy grupy kwiatowej nie tylko w okresie kwitnienia. Sporymi walorami zdobniczymi charakteryzują się bowiem również jej dorodne liście. Bylina może być zastosowana również do okrywania powierzchni pod dużymi drzewami, jak również do obsadzania brzegów wód pod warunkiem, że miejsce nie będzie zbyt bagienne.

Kwitnienie:

Od kwietnia do maja.

Uwagi:

Kategorie
Byliny
 • Jak założyć skalniak? – budowa skalniaka
  Jak założyć skalniak? – budowa skalniaka

      Skalniaki to przepiękne fragmenty górskiej przyrody w naszych ogrodach. Wyglądają ciekawie jednak nie każdy wie, jak taki skalniak zbudować. Proces tworzenia takiej skalnej przestrzeni w naszym otoczeniu możemy podzielić na kilka etapów. Po pierws

  Przeczytaj więcej...
 • Chwasty w ogrodzie i na trawniku
  Chwasty w ogrodzie i na trawniku

      Każdy miłośnik zieleni z pewnością przykłada bardzo dużą wagę do pielęgnacji swojego ogrodu, czy trawnika. Nic dziwnego, że pojawiające się tam uporczywie chwasty, nie wzbudzają pozytywnych uczuć, wręcz przeciwnie- są zmorą każdego ogrodnika. Chwasty nie tylko

  Przeczytaj więcej...
 • Lampy ogrodowe
  Lampy ogrodowe

      Lampy ogrodowe pełnią w ogrodzie bardzo ważną funkcję. Poza tym, że oświetlają go wieczorem, to nadają mu także odpowiedni klimat co sprzyja dobremu wypoczynkowi. Powodują, że nawet późną porą możemy podziwiać nasze rośliny czy spotykać się z przyjaci&oa

  Przeczytaj więcej...

12 komentarzy

 1. Dodał: Robin, Tytuł: mam juz 20 lat

  bergenię mam już 20lat, kwitnie nie wiem do tej pory jak i dlaczego :D. Rośnie sobie w róznych miejscach, i na slonecznym i w cienistym lasku. Przyznaje, ze sa lata gdy kwitnie hojnie, a sa inne pory gdy widać jeden skromny kwiat. Być może chodzi o najniższe temperatury zimą. A jesli tak, to w tym roku powinna zakwitnąc obficie :), bo zima nie byla zbyt mroźna. Liście można używac jako namiastkę herbaty, więc - nie jest szkodliwa- czego dowodem sa również dziki- chętnie spożywające bergenię w postaci surówki :)) Swinki mają podobno przewod pokarmowy najbardziej zbliżony do ludzkiego - więc kto wie, moze sprobuję surówki z bergenii :D. W tym roku moja bergenia po raz pierwszy będzie sobie radzila w pojemnikach i zobaczę jak jej to się uda. Jej największa zaleta jest kompletna bezobslugowość oraz to, że rośnie czasem przez pokolenia , gdy inne rośliny zamierają. Mimo miękkiej tkanki rośnie jak drzewa- bardzo dlugo i dzielnie :)

 2. Dodał: stęszewianka, Tytuł: bergenia sierpniowa

  moja bergenia zakwitła w sierpniu!pierwszy raz a mam ją 5 lat.

 3. Dodał: warmiak, Tytuł: dziki zjadły

  a mi dziki zjadły liście :) ciekawe czy odrosną? rośnie na żyznej wilgotnej glebie bdb się rozrasta, fajna roślina ładne liście :)

 4. Dodał: Jola, Tytuł: Bergenia

  Witam... Moja bergenia przekwitła, co teraz? Mam odciąć wyschnięte kwiaty? Na jakiej wysokości?

 5. Dodał: Zosia, Tytuł: odp.

  powód niewykwitnienia mogl byc z powodowany albo z przesadzenia albo zbyt duzego nawozenie, a moze jakies szkodnik ją niszczą.

 6. Dodał: Jerry, Tytuł: Bergenia

  U mnie w pracy rosła na kwietniku,kwitła ślicznie co roku.Mimo że nikt specjalnie się o nią nie troszczył.Na mojej działce czekałem trzy lata na pierwszy kwiat i doczekałem się w tym roku.

 7. Dodał: marhewka, Tytuł:

  A moja bergenia kwitnie w tym roku chociaż ostatnio nie kwitła chyba dlatego ,że jesienią przesadziłam ją.

 8. Dodał: Magda, Tytuł:

  u mnie też nie zakwitła w tym roku, chociaż w ubiegłym pięknie kwitła.Jaka może być tego przyczyna? Jeśli ktoś wie proszę napisać

 9. Dodał: stasia, Tytuł: bergenia

  U mnie rośnie za domem od północy, mam tego mnóstwo. Rośnie na ubogiej ale wilgotnej glebie. Ma mniejsze listki, na których robię przepiękne bukieciki ze stokrotek.

 10. Dodał: Sargon, Tytuł:

  Kłącza możemy dzielić zarówno wczesną wiosną, jak i wczesną jesienią.

 11. Dodał: ania, Tytuł:

  kiedy dzielimy klacza

 12. Dodał: kazjan., Tytuł: bergenia

  Witam. Dziękuję za informacje o bergenii. U mnie w tym roku nie zakwitła. Wywiązały się 5 paków, ale uschły. Pewnie było jej za sucho.Pozdrawiam. k.k.

Dodaj swój komentarz

Captcha