Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 68

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Begonia królewska - Begonia rex

Begonia królewska - Begonia rex

8 komentarzy

Opis:

Begonie znane ukośnicami, są bardzo powszechne w uprawie i występują w tysiącach gatunków, form i odmian. Samych gatunków jest około tysiąca, więc sama liczba wskazuje, jakie bogactwo się kryje pod nazwą begonia. W stanie dzikim występują w tropikalnych lasach Ameryki, Afryki, Azji, porastając poziom runa leśnego. Ponieważ ilość begonii jest olbrzymia, należało je podzielić na sekcje, chociaż najczęściej dzieli się je na: begonie o ozdobnych kwiatach, begonie krzewiaste, begonie o ozdobnych liściach, begonie bulwiaste. Begonia królewska jest najważniejszym przedstawicielem grupy o ozdobnych liściach. Atrakcyjna ze względu na ubarwienie, ukształtowanie liści oraz wzory na liściach, które przybierają barwy: czerwoną, brązową, zieloną, różową a nawet czarną (zależnie od odmiany). Obecne begonie królewskie, to mieszańce, gatunek w czystej postaci jest już prawie niespotykany. Kwiaty tej begonii są bladoróżowe, kwitnące czerwiec-sierpień, niknące na tle wyrazistych, niesymetrycznych, sercowatych liści. B. rex osiąga około 30 cm wysokości.

Uprawa:

Wymaga ona, jak większość begonii stanowisk jasnych, osłoniętych przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Lubi stanowiska charakteryzujące się dostateczną wilgocią powietrza. Najbardziej optymalne stanowisko na wystawie północnej w pomieszczeniach o temperaturze 15-18ºC. Podlewamy miękką i odstałą wodą oraz nie zraszamy. Nawożenie umiarkowane w codwutygodniowych odstępach. Podłoże winno być lekkie i żyzne, uzupełnione w dużej mierze torfem. Przesadzamy w okresie wiosennym wówczas, kiedy jest to konieczne, w płaską doniczkę, zaopatrzoną również w warstwę drenażu, troszkę głębiej niż rosła poprzednio (1-2 cm). W okresie jesiennym możemy się spotkać z opadaniem liści z dolnej partii rośliny, nie musimy się nim przejmować, ponieważ jest to normalne. W okresie zimowym należy ograniczyć podlewanie. Begonie łatwo się rozmnaża, poprzez kawałki liścia, pociętego na kilkucentymetrowe trójkąty tak, aby rozgałęziające się nerwy znajdowały się na wierzchołku. Możemy rozmnożyć również poprzez całe liście bez ogonków, kładąc je na wilgotnym podłożu (piasek) w taki sposób, aby mocno przylegał do podłoża oraz wcześniej nacinając grube nerwy. Okres rozmnażania- lato lub wczesna wiosna.

Uwagi:

Roślina wrażliwa na przeciągi i suche powietrze. Nie należy jej trzymać w pobliżu grzejnika. Suche powietrze powoduje zwijanie się liści. Podatna na choroby: zgorzel siewek, czarna zgnilizna ( zbyt zwięzłe podłoże i zbytnia wilgotność podłoża), tłusta plamistość liści (w przypadku dużego zaawansowania, rośliny wyrzucamy, w początkowej fazie usuwamy zainfekowane części i przenosimy roślinę do pomieszczenia o niższej temperaturze), mączniak prawdziwy (usuwamy zainfekowane części a roślinę spryskujemy odpowiednim środkiem chemicznym. Poza tym mogą się pojawić m.in. wciornastki, mszycę. Autor opisu – Sargon.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

8 komentarzy

 1. Dodał: Joanna, Tytuł: Begonia królewska

  Taką nazwę mi podała osoba, od której dostałam sadzonkę do ukorzenienia. Roślina wyrasta nawet na wysokość 1,5 m i kwitnie prawie przez cały rok. Kwiaty zebrane w kule mają czasem 20 cm średnicy. Mam pytanie czy to na pewno begonia królewska, czy może jakaś inna odmiana, a może inaczej się nazywa. Liście ma wielkości dłoni od spodu z czerwonym zabarwieniem, kwiaty różowe, zebrane dość luźno w kule. Jest bardzo dekoracyjna, szczególnie kwitnąca. Ale i kapryśna. Lubi słońce i wodę ale jak czegoś ma za mało, albo za dużo, to ginie. Nigdy takiej nie widziałam, na stronie wśród zdjęć begonii, też nie ma takiej, chociaż kształt liści podobny. Rozmnaża się łatwo przez sadzonki. Wystarczy po kwitnieniu przyciąć pęd i włożyć do wody, a gdy wypuści korzenie wsadzić do doniczki. Nie wiem jak dodać zdjęcie, a szkoda bo właśnie kwitnie.

 2. Dodał: edward, Tytuł: begonie królewskie

  mam królewskie begonie rosną na balkonie czerwoną różową i żółtą na zimę ścinam i daję do piwnicy nie podlewam na wiosnę daję na balkon podlewam i rosną piękne.

 3. Dodał: kasia, Tytuł: begonia rex

  jestem totalnie zielona :), mam nowe mieszkanie i balkon.Moje pytanie: czy kupiona wczoraj begonia da jakieś kwiaty, kiedyś?:)

 4. Dodał: wiki, Tytuł: begonia królewska

  mam dwie begonie, królewską i koralową bardzo ładnie u mnie rosną.Mają bezprzerwy nowe kwiaty. Z tymi okazami nie mam żadnych problemów.

 5. Dodał: Dana, Tytuł:

  Mam piękny okaz begonii,ale nie mam pojęcia jak należy przycinać liście,żeby ją rozmnożyć.Gdzie znajdę jakiś rysunek,lub coś w tym rodzaju,żeby widzieć jak to się robi.

 6. Dodał: agnieszka, Tytuł: begonie

  są piękne ale tak kruche żada umnie długo nie rosła

 7. Dodał: GOŚKA, Tytuł: BEGONIE

  ROŚLINY TE LUBIĄ WILGOTNE POWIETRZE NIE ZNOSZĄ DYMU TYTONIOWEGO ORAZ PRZECIĄGÓW. ZIMĄ PODLEWAĆ RAZ WIOSNĄ DWA RAZY W TYGODNIU.NIE ZRASZAĆ ANI NIE STAWIAĆ W POBLIŻU GRZEJNIKA.

 8. Dodał: Dorka, Tytuł: Begonia BOWERA

  A czy ktoś wie coś na temat uprawy begoni BROWERA

Dodaj swój komentarz

Captcha