Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
11 z 11

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Bazylia, bazylia pospolita, bazylia wonna, bazylia właściwa

Bazylia, bazylia pospolita, bazylia wonna, bazylia właściwa

3 komentarzy

Opis:

Bazylia pospolita jest rośliną jednoroczną osiągającą wysokość do 50 cm, o rozgałęzionej i dość kruchej łodydze. Roślina pochodzi z Azji ale w europie uprawnia jest już od XVI wieku. Liście błyszczące, jasnozielone, ogonkowe osiągają wielkość do 5 centymetrów. Spodnia cześć liścia wyposażona jest w gruczoły wydzielające charakterystyczne olejki eteryczne. Kwiaty zebrane po sześć w nibyokółki, zazwyczaj koloru żółtawego lub czerwonawego wytwarzają bardzo dużo nektaru. Po przekwitnięciu pojawiają się niebiesko brązowe niełupki, które są owocami bazylii.

Uprawa:

Uprawa Bazyli jest dość prosta. Roślina wymaga dobrze przepuszczalną żyzną glebę, najlepiej próchnicą i dość ciepłą. Stanowisko słoneczne z dużą ilością światła. Bazylia jest doskonałą rośliną do uprawy doniczkowej. Bazylia doniczkowa może być uprawiana na tarasach, parapetach i balkonach. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną, rozsadę przesadzamy na miejsce docelowe w maju. Można wysiać nasiona bezpośrednio do gruntu ale siewki wymagają pikowania (wysiew do gruntu możliwy jest dopiero gdy temperatura w nocy zacznie przekraczać 10 ⁰C). Należy przycinać wierzchołki pędów, wówczas roślina bardziej się krzewi i rozrasta. Bazylia pospolita odstrasza mączlika , mszyce oraz muszki owocówki.

Zastosowanie:

Doskonała roślina do ogrodów ziołowych oraz do uprawy w skrzynkach balkonowych, doniczkach i na parapety.

Zbiór i Konserwacja:

Ziele na przyprawy zbiera się w okresie kwitnienia rośliny, za każdym razem pozostawimy kilka liści aby roślina mogła się odmłodzić. Zbioru dokonujemy w okresie od połowy czerwca do końca września, zazwyczaj trzykrotnie podczas jednego sezonu. Po zebraniu liście, kwiaty i młode pędy suszymy w temperaturze pokojowej w miejscach ciemnych i suchych.

Przyprawa i jej zastosowanie:

Bazylia wonna to jedna z najbardziej popularnych roślin przyprawowych. Ciężko sobie wyobrazić danie z pomidorami i makaronem bez Bazyli. W gastronomi wykorzystujemy głownie liście i kwiaty. Liście używamy w postaci świeżej lub po wysuszeniu i zmieleniu w postaci suszu. Świeże liście stosujemy m.in. sałatkach, sosach pomidorowych, do grzybów i dań z makaronem. Suszona bazylia wykorzystywana jest m.in. do pieczeni mięsnych, ryb, sosów kuchni włoskiej, zup, duszonych warzyw i pizzy. Przyprawa doskonale komponuje się z innymi ziołami takimi jak: szałwia, rozmaryn i estragon.

Właściwości i działanie lecznicze:

Bazylia właściwa ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, poprawia trawienie pobudzając wytwarzanie soku żołądkowego. Roślina poprawia nastrój, dodaje sił oraz działa przeciwdepresyjnie.

Uwagi:

Bazylia uprawiana w ogrodzie jest wielokrotnie bardziej aromatyczna w porównaniu do pędzonej w szklarniach Bazyli doniczkowej dostępnej w sklepach spożywczych. Bazylia we Francji nazywana jest królewskim zielem.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Uprawa Bazylii
  Uprawa Bazylii

  Bazylia to roślina jednoroczna, pochodząca z terytorium Azji oraz Afryki. Aktualnie uprawia się ponad sto pięćdziesiąt jej odmian. Roślina jest częściowo odporna na mróz. W kuchni używane są liście zioła, których dodaje się do przygotowywanych potr

  Przeczytaj więcej...

3 komentarzy

 1. Dodał: Misotisa, Tytuł: pozyskiwanie nasion?

  Jestem zupełnie zielona w kwestii uprawy roślin/ziół, więc proszę o wyrozumiałość :) Chciałabym zapytać kiedy na krzaczku bazylii pojawiają się nasiona. Moje 9 krzaczków zakwitło kilka tygodni temu, niektóre kwiaty w dolnych partiach kwiatostanu już zwiędły i opadły, ale nasion ani widu ani słychu.

 2. Dodał: Rossa, Tytuł: Czy napewno jednoroczna?

  Ciągle spotykam się z opisem bazylii, jako rośliny jednorocznej. Jednak w krajach śródziemnomorskich duże krzewy bazylii są uprawiane w dużych donicach przez lata. Sama taka mam od kilku lat. Czy to jest jakaś specjalna odmiana bazylii, czy opis tej rośliny powinien być zmieniony na ''jest rośliną jednoroczną w polskich warunkach klimatycznych''.

 3. Dodał: Mika, Tytuł: Mączliki i bazylia

  Moja bazylia w doniczce jest oblepiona przez mączliki - więc jak może je odstraszać? Piszcie sprawdzone sposoby

Dodaj swój komentarz

Captcha