Dodaj zdjęcie rośliny

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Babiana - Babiana

Babiana - Babiana

6 komentarzy

Opis:

Babiana pochodzi z Afryki i jest przedstawicielem rodziny kosaćcowatych Iridaceae. Jest to bardzo rzadka roślina bulwiasta ceniona, przede wszystkim za pięknie, jaskrawo ubarwione pięciopłatkowe kwiaty, obejmująca wiele gatunków, choć w uprawie można spotkać tylko nieliczne. Osiąga około 30 cm wysokości. Najczęściej możemy się spotkać z Babiana plicata osiągająca 20-30 cm wysokości, szerokość 5-8 cm o lancetowatych liściach oraz fioletowoniebieskich kwiatach, zebranych w kwiatostan, z żółtymi plamami na płatkach. B. stricte z wachlarzem lancetowatych stojących liści odziomkowych oraz krótkich kłosach, lejkowatych kwiatach w barwie fioletu, czerwieni, kremowych, bladożółtych, czasami z czerwonym środkiem.

Uprawa:

Wymaga stanowisk słonecznych, ciepłych, osłoniętych, gleby próchnicze, żyzne, przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Podczas wzrostu i kwitnienia wymaga dużo wilgoci i składników pokarmowych. Rozmnażamy je poprzez podział bulw w okresie jesiennym. Ponieważ jest wrażliwa na mróz, należy ją wykopywać na zimę i przechowywać w zabezpieczonych przed mrozem pomieszczeniach, przysypane np. piaskiem (tem. powyżej 10ºC). Cebule wysadzamy na przełomie kwietnia i maja, po kwitnieniu wymagają okresu spoczynku.

Zastosowanie:

W grupach na rabaty, skalniaki, do pojemników, do uprawy w domu.

Kwitnienie:

Czerwiec- lipiec

Zimowanie:

Brak odporności na mróz.

Uwagi:

Autor opisu – Sargon.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe
 • Proste w uprawie kwiaty balkonowe
  Proste w uprawie kwiaty balkonowe

      Nie każdy miłośnik kwiatów ma to szczęście, by posiadać ogród przydomowy. Pięknymi kwiatami możemy także ozdobić nasz balkon. Jeśli wybierzemy rośliny proste w uprawie, a zarazem pięknie kwitnące, zapewnimy sobie piękny balkon przez całe lato. Przede

  Przeczytaj więcej...

6 komentarzy

 1. Dodał: sandruszka, Tytuł: Wykopujecie?

  Kochani wypatrzyłam w ogrodzie słoneczne miejsce o świetnej glebie w sam raz na babiankę. Tylko ciężko będzie mi je wykopywać i na nowo wsadzać bo jest to na dość szerokim skalniaku i mam utrudnione dojście. Czy faktycznie roslinka nie przezimuje pod okryciem?

 2. Dodał: Patryk Kowalski, Tytuł: Roślina

  piękny kwiat przepiękny

 3. Dodał: Matelka , Tytuł:

  Pochwaliłabym sie swoimi roślinkami ale nie mam aparatu cyfrowego i w tym jest mój problem

 4. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Byc moze ze to nieodpowiednie miejsce w ogrodku.Na wiasne sprobuję posadzis w innym miejscu

 5. Dodał: Sargon, Tytuł:

  A może miały nieodpowiednie podłoże i stąd ten rezultat. Poza tym myślę, że dobre i tyle z biegiem lat się rozmnoży i powiększy kolekcję. Zauważyłem, że lubisz rośliny cebulowe, masz naprawdę rarytaski w swojej kolekcji. Mam nadzieję, że zechcesz się podzielić tymi widokami, czy to w galerii zdjęć albo i na naszym forum. Pozdrawiam serdecznie

 6. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Moja babiana mnie zawiodla,a moze ja zawiodlam babiane bo tylko 3 cebulki zakwitly na 20 sztuk.A moze zle je posadzilam ?

Dodaj swój komentarz

Captcha