Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 27

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Areka katechu, Palma Areca,– Areca catechu

Areka katechu, Palma Areca,– Areca catechu

13 komentarzy

Opis:

Palma areka o ozdobnych liściach. Naturalnie występuje w Azji, gdzie może dorastać nawet to kilkunastu metrów. Młode rośliny przypominają palmy kokosowe. Jednak w czasie dorastania jej pierzaste liście zaczynają się różnić.

Uprawa:

Najodpowiedniejsze są miejsca dobrze oświetlone, ale roślina nie może być wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może to zaszkodzić liściom Areki. Powietrze powinno być wilgotne o temperaturze wyższej niż 18 – 19 stopni. Wysoka wilgotność to podstawa uprawy tej rośliny. Trzeba ją często podlewać, a na podstawce pod doniczką ciągle powinna utrzymywać się woda. Ponadto należy zraszać jej liście. Nawóz dolewamy do wody latem, co dwa, a w zimie, co pięć, sześć tygodni. Należy uważać na szkodniki, które lubią atakować tę palmę. Co kilka lat należy przesadzić roślinę do większej donicy.

Zastosowanie:

Roślina ta wspaniale nadaje się do różnych pomieszczeń, szczególnie dużych i widnych. Często spotykana jest w różnego rodzaju urzędach i instytucjach. Dobrze wygląda w dużych domach, gdzie bez problemów może osiągać maksymalne rozmiary, dostosowane do wielkości donicy. Może być wystawiana na tarasy i balkony, gdy panuje odpowiednia temperatura.

Uwagi:

W krajach, gdzie ta roślina występuje, jej nasiona używane są jako dodatek do środka pobudzającego.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

13 komentarzy

 1. Dodał: Elżbieta, Tytuł: podlana Areka Azekolem

  Witam mam pytanie przez przypadek podlałam palmę środkiem grzybobójczym ktorym spryskiwałam dzień wcześniej liście co mogę zrobić żeby mi nie uschła czy też nie powinnam się martwić:(

 2. Dodał: Asther, Tytuł: Moje palmy

  Witam! Mam w domu parę kwiatków, między innymi dwie palmy, jedną arekę i palmę królewską czy daktylową.. Obie kupił mi mąż w sklepie (chyba biedronka) i przyniósł do domu. Wydaje mi się, że obie mają jakiegoś robaczka. Liście im schną i żółkną. Sprawdzałam to nie jest wina ani przelania ani przesuszenia. Jedną będę musiała chyba wyrzucić, ale arekę chciałabym uratować. Jest jakiś nawóz lub pałeczki, które pozwolą mi pozbyć się tego szkodnika? Jeśli to w ogóle szkodnik.. Nawet nie wiem jaki. dziękuję i pozdrawiam!

 3. Dodał: Iveta 25.03.2012, Tytuł: czy areka kwitnie

  mam palmę i już 4 raz ma łodygę a na niej takie małe żółte kwiatuszki któr4e utrzymują się do l m-ca później cała gałązka usycha, czy to jest ok.

 4. Dodał: Jola, Tytuł: Ta palma kosztuje...

  W biedronce jest za 9,99 zł. Jest nie za wysoka, ale napewno szybko urośnie. Pozdrawim

 5. Dodał: Lidka , Tytuł: Ach co za palma

  Moja palma kwitnie ,ma dużo nasion.Czy z nich wyrosną małe palmy?

 6. Dodał: Małgosia, Tytuł: ile kosztuje?

  Witam! Szukam w internecie informacjii na temat ceny tej palemki, wiem, że im większa tym droższa, czy ktoś może mi odpowiedziec od ilu można kupic tą palemkę?? Z góry bardzo dziękuję Pozdrawiam

 7. Dodał: mysza, Tytuł: do choroby areki i areki.

  * Końce liści żółkną i zasychają - zwykle zbyt suche powietrze w pomieszczeniu. Przeważnie dzieje się tak z liśćmi świeżo zakupionych roślin. Warto je więc przez kilka tygodni często zraszać, a ziemię przykryć wilgotnym mchem. Podobnie objawia się zalanie lub zasuszenie korzeni. Liście zasychają także, gdy palmy "przeziębią się" w czasie wietrzenia pokoju w mroźne dni. * Brązowe plamy na liściach - poparzenie przez słońce, zwykle po spryskaniu liści wodą. Jest to również objaw nadmiaru wapnia. Trzeba wtedy zmienić ziemię i podlewać rośliny tylko przegotowaną wodą. * Żółte, przeświecające plamy na liściach, brunatniejące od środka - objawy choroby grzybowej, zwanej żółtą plamistością liści. Silnie porażone liście należy ściąć i spalić, a pozostałe opryskać jednym z preparatów: Bravo, Rovral lub Topsin. * Srebrzyste plamki na powierzchni liści, a od spodu pajęczynka - przędziorki. Możemy się ich pozbyć, przecierając liście co kilka dni watką nasączoną ludwikiem zmieszanym pół na pół z wodą (później trzeba je opłukać letnią przegotowaną wodą) lub jednorazowo opryskując roślinę preparatem Karate. Należy też zwiększyć wilgotność powietrza wokół palmy. * Brązowe tarczki na łodygach i liściach - miseczniki. Tarczki usuwamy watką z roztworem ludwika (postępujemy tak jak przy zwalczaniu przędziorków). Rośliny można też opryskać preparatem Actellic albo umieścić w podłożu pałeczki nawozowo-owadobójcze. * Kłaczki "waty" w kątach liści i na liściach - wełnowce. Zwalczamy je podobnie jak miseczniki.

 8. Dodał: Monika, Tytuł: areca

  Witam serdecznie Wszystkich,pomóżcie mam ładną palmę ponad rok ale dopiero od miesiąca coś się z nią dzieje.Żółkną i usychają jej liście.Nie wiem dlaczego,zawsze była ładna.Jakiś czas temu ją przestawiłam .Stoi przy oknie od wschodu,może to miejsce jej nie odpowiada.Pozdrawiam i liczę na poradę.

 9. Dodał: gosia, Tytuł:

  co zrobić żeby palma nie miala brazowych plam

 10. Dodał: Dorota, Tytuł: Choroby Areki

  A ja mam problem z ta "palemką" już drugi raz skusiłam się na jej zakup w markecie i wygląda na to, że po raz drugi to "zakup nietrafiony". Moja palma wygląda jak ta na drugim zdjęciu od góry- nie ma pierzastych liści i wyrasta z orzecha kokosowego. Na początku była piękna- po zakupie wysadziłam ją do większej doniczki- a jakże z glebą odpowiednią do palm, podlewam ją i nawożę- niestety giną jej kolejne liście, na których pojawiają się rozległe brązowe plamy powodując stopniowe zasychanie liścia. Został jej już tylko jeden liść. Czy ktoś wie co jej "dolega" i jak można jej pomóc? Pozdrawiam.

 11. Dodał: Ewa, Tytuł: cena

  ile kosztuje ta palma?

 12. Dodał: ., Tytuł: .

  Areki są świetne. Moja, kupiona całkiem niedawno , wyprzedziła wzrostem moje stare kwiaty , bardzo szybko mi rośnie, pięknie się rozwija, mimo tego, że nie ma odpowiednich warunków. Są śliczne i bardzo wdzięczne.

 13. Dodał: słonko, Tytuł:

  troszkę jak palemki, ale tylko na tym pierwszym zdjęciu

Dodaj swój komentarz

Captcha