Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
15 z 15

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Ananas, Ananas jadalny, Ananas właściwy- Ananas comosus

Ananas, Ananas jadalny, Ananas właściwy- Ananas comosus

9 komentarzy

Opis:

Ananas to przedstawiciel Bromeliaceae i jest znany od około pięciu wieków. Poza walorami dekoracyjnymi, ma jeszcze walory w postaci owoców, które są jadalne, lecz w warunkach domowych są one uzyskiwane rzadko. Ananas pochodzi z Ameryki Południowej i w naturalnych warunkach jego liście osiągają ponad 1,2 m, obrzeżone są kolcami, i tworzą rozetę o średnicy nawet 2 m. Formy, jakie posiadamy w naszych mieszkaniach nie są tak olbrzymie. Są to formy karłowe składające się z kilkudziesięciu liści (30-50 cm), o kształcie mieczowatym. Może występować w formie jednobarwnej (liście ciemnozielone, lekko błyszczące, od spodu szarozielone) albo pasiastej Ananas comosus ‘Variegatus’, charakteryzująca się białym, różowawym lub żółtawym obrzeżem liści. Środkowy pasek ciemnozielony. Ananasy kwitną po 2-3 latach okazałą kolbą składającą się z różowopomarańczowych kwiatów. Jeżeli będą odpowiednie warunki, powstanie owoc. Ananas ma to do siebie, że po wytworzeniu owocu obumiera.

Uprawa:

Ananas lubi stanowisko słoneczne, choć osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepsza wystawa to okno południowe. Wymagana dość wysoka wilgotność powietrza, temperatura przez cały rok 18ºC, a nawet więcej, ponieważ ananas znosi temperaturę nawet na poziomie 25-30ºC. Podlewanie w okresie letnim obficie, miękką i ciepłą wodą oraz często zraszamy. Zimą oszczędniej i nie zasilać nawozami (nawozimy je od marca do września raz w tygodniu). Podłoże specjalne dla roślin ananasowych. Rozmnażanie poprzez małe rozetki (odrosty, tworzące się na roślinie macierzystej. Można też rozmnożyć poprzez ukorzenienie wierzchołkowej rozety liści znad owocu, więc zaopatrzmy się w świeży owoc, następnie odcinamy górną część w odległości ok. 1 cm od rozety. Gdy powierzchnia cięcia przyschnie (około 24 godziny) umieszczamy naszą sadzonkę w pojemniku z mieszanką torfu i piasku, następnie umieszczamy w ciepłym i jednocześnie jasnym miejscu (25ºC). Ananas może długo obejść się bez wody, co jest wynikiem słabej transpiracji, jak i obecności w liściach tkanki, która gromadzi wodę na wypadek suszy.

Uwagi:

Ananas nie jest podatny na szkodnika a najbardziej zagraża mu przelanie wodą. Objawia się ono brunatnymi plamami na spodniej stronie liści, z czasem roślina marnieje i często gnije. Uratować ją możemy wyjmując zalaną roślinę z doniczki, usuwając zgniłe korzenie aż do zdrowego miejsca, następnie dobrze jest posypać ją węglem drzewnym i umieścić w podłożu, którego wilgotność jest minimalna. Autor opisu – Sargon. Zobacz też: cytrusy.

9 komentarzy

 1. Dodał: olus_165, Tytuł: ananas z nasion?

  A mnie interesuje, czy jeśli kupię w sklepie owoc z nasionkami to czy da radę uzyskać z nich roślinę?

 2. Dodał: Łukasz, Tytuł: Poważny problem

  Mam poważne pytanie: mój ananas a konkretnie jego owoc zrobił się żółty i tak miękki, niby był podlewany raz w tygodniu, więc teoretycznie nie może być przelany. Macie jakieś sugestie?

 3. Dodał: ANIA, Tytuł: anans horuje

  MÓJ ANANAS CHORUJE MA BIAŁE PLAMY NA LIŚCIACH CO ROBIĆ

 4. Dodał: JOLKA, Tytuł: MÓJ ANANAS

  WŁOŻYŁAM ANANASA DO SZKLANKI Z WODĄ I WYPUSZCZA KORZENIE W KTÓRYM MOMENCIE POSADZIĆ GO DO DONICZKI I DO JAKIEJ ZIEMI.

 5. Dodał: ania, Tytuł: nasionka kiwi

  wysiałam nasionka kiwi na wilgotną watę i wykiełkowały jak dalej z nimi postępować

 6. Dodał: reni, Tytuł:

  Mój ananas ma trzy lata. Wychodowaliśmy go z owocu. W tym roku zakwitł i rozwinął się śliczny ananasek; teraz czekamy na ananasowe "żniwa".

 7. Dodał: edi, Tytuł: do Kamila

  Po pierwsze musisz wybrać odpowiedni owoc. Powinien być jak najbardziej dojrzały (zółty). Rozeta powinna mieć w srodku malutkie liście (czasami stożek wzrostu jest wyrywany przed transportem, taka rozeta jest do niczego.) Często etykieta z opisem jest przymocowana do rozety - zwróć uwagę czy w miejscu przymocowania nie zaczęła rozwijać się pleśń. Po kupieniu należy odciąć rozetę z małym kawałkiem góry owocu - ok. 1 cm. Należy usunąć ew. miąższ owocu, nadmiar skóry po bokach i dolne liście rozety - tak żeby pod rozetą powstał pień dł. przynajmniej 2cm. Jeśli owoc jest dojrzały, w miejscu po oderwaniu liści można zauważyć maleńkie korzenie (ale jak ich nie ma to bez tragedii). Tak otrzymana sadzonkę odkładamy przynajmniej na tydzień w suche i ciepłe miejsce, a następnie wkładamy do ziemi dla kaktusów, którą lekko zwilżamy. Potem nie podlewamy już wcale albo prawie wcale (ja podlewałam odrobinę raz na miesiąc). Sadzonka ananasa jest bardzo wrażliwa na pleśń, a energię do ukorzenienia czerpie nie z ziemi ale z istniejącej rozety. Dlatego na początku zdaje się że roślina umiera i zasycha. Dopiero po trzech miesiącach wypuszcza pierwsze nowe listki ze środka rozety. To oznacza że już się ukorzeniła i można zacząć ją podlewać. Najlepiej ukorzeniać ananasa w lato, i trzymać go w bardzo ciepłym i słonecznym miejscu.

 8. Dodał: kamila, Tytuł:

  Jeśli kupie w sklepie Ananasa to co zrobic zeby wychodowac z niego kwiat??

 9. Dodał: Heńka, Tytuł:

  mam ananasa jest 3 letnia niewiem czy przesadzać

Dodaj swój komentarz

Captcha