Dodatkowe:
15 z 15
Ananas, Ananas jadalny, Ananas właściwy- Ananas comosus
- Poprzednie
- 1/2
- Następne
- Poprzednie
- 1/2
- Następne
Opis:
Ananas to przedstawiciel Bromeliaceae i jest znany od około pięciu wieków. Poza walorami dekoracyjnymi, ma jeszcze walory w postaci owoców, które są jadalne, lecz w warunkach domowych są one uzyskiwane rzadko. Ananas pochodzi z Ameryki Południowej i w naturalnych warunkach jego liście osiągają ponad 1,2 m, obrzeżone są kolcami, i tworzą rozetę o średnicy nawet 2 m. Formy, jakie posiadamy w naszych mieszkaniach nie są tak olbrzymie. Są to formy karłowe składające się z kilkudziesięciu liści (30-50 cm), o kształcie mieczowatym. Może występować w formie jednobarwnej (liście ciemnozielone, lekko błyszczące, od spodu szarozielone) albo pasiastej Ananas comosus ‘Variegatus’, charakteryzująca się białym, różowawym lub żółtawym obrzeżem liści. Środkowy pasek ciemnozielony. Ananasy kwitną po 2-3 latach okazałą kolbą składającą się z różowopomarańczowych kwiatów. Jeżeli będą odpowiednie warunki, powstanie owoc. Ananas ma to do siebie, że po wytworzeniu owocu obumiera.
Uprawa:
Ananas lubi stanowisko słoneczne, choć osłonięte od bezpośrednich promieni słonecznych. Najlepsza wystawa to okno południowe. Wymagana dość wysoka wilgotność powietrza, temperatura przez cały rok 18ºC, a nawet więcej, ponieważ ananas znosi temperaturę nawet na poziomie 25-30ºC. Podlewanie w okresie letnim obficie, miękką i ciepłą wodą oraz często zraszamy. Zimą oszczędniej i nie zasilać nawozami (nawozimy je od marca do września raz w tygodniu). Podłoże specjalne dla roślin ananasowych. Rozmnażanie poprzez małe rozetki (odrosty, tworzące się na roślinie macierzystej. Można też rozmnożyć poprzez ukorzenienie wierzchołkowej rozety liści znad owocu, więc zaopatrzmy się w świeży owoc, następnie odcinamy górną część w odległości ok. 1 cm od rozety. Gdy powierzchnia cięcia przyschnie (około 24 godziny) umieszczamy naszą sadzonkę w pojemniku z mieszanką torfu i piasku, następnie umieszczamy w ciepłym i jednocześnie jasnym miejscu (25ºC). Ananas może długo obejść się bez wody, co jest wynikiem słabej transpiracji, jak i obecności w liściach tkanki, która gromadzi wodę na wypadek suszy.
Uwagi:
Ananas nie jest podatny na szkodnika a najbardziej zagraża mu przelanie wodą. Objawia się ono brunatnymi plamami na spodniej stronie liści, z czasem roślina marnieje i często gnije. Uratować ją możemy wyjmując zalaną roślinę z doniczki, usuwając zgniłe korzenie aż do zdrowego miejsca, następnie dobrze jest posypać ją węglem drzewnym i umieścić w podłożu, którego wilgotność jest minimalna. Autor opisu – Sargon. Zobacz też: cytrusy.
Kategorie
Rośliny doniczkowe-
Ananas doniczkowy – uprawa i pielęgnacja krok po kroku
Ananas należy do tych owoców egzotycznych, które możemy wyhodować sami. Wystarczy ściąć z niego wierzchołek, (rozetę liści) z niewielką warstwą owocu i po dniu, dwóch, gdy trochę przeschnie miejsce ścięcia, wsadzamy czub rośliny do doniczki.
Przeczytaj więcej...
-
Datura, pielęgnacja bielunia od podstaw
Pielęgnacja roślin Stanowisko Datury możemy uprawiać zarówno w donicy, jak i b
Przeczytaj więcej... -
Mało wymagające kwiaty doniczkowe dla każdego
W świecie ciągłej pogoni za pracą i pieniędzmi bardzo często brakuje nam czasu na uprawę i pielęgnację kwiatów doniczkowych. Ale jest na to rada – rośliny mało wymagające, które są odporne na słabe warunki środowiska, w
Przeczytaj więcej... -
Rośliny do łazienki – jakie kwiaty najlepsze są do łazienki?
Duża wilgotność i wysoka temperatura to idealne warunki do uprawy niektórych roślin doniczkowych. Rośliny o takich wymaganiach dobrze rosną i nie sprawiają praktycznie żadnych problemów w uprawie. Dodatkowo ich obecność dodaje pomieszczeniom uroku i
Przeczytaj więcej...
Dodaj swój komentarz
Koniecznie przeczytaj
Koniecznie zobacz:
Encyklopedia
Rośliny doniczkoweKwiaty ogrodowePnączaDrzewa i krzewyBylinyJednoroczne i dwuletnieCebuloweZioła i PrzyprawyTrawyKaktusyNajpopularniejsze
Kalanchoe – uprawa, pielęgnacja i rozmnażanie
Sikorka bogatka – bogatka zwyczajna
Jak uprawiać Hoję, aby zawsze cieszyła nas swoją urodą
Sansewieria – uprawa, pielęgnacja i odmiany
Sundaville - uprawa i pielęgnacja
Zobacz koniecznie
Sonda
Moje ulubione kwiaty są koloru
9 komentarzy
Dodał: olus_165, Tytuł: ananas z nasion?
2012-03-18 18:09:31A mnie interesuje, czy jeśli kupię w sklepie owoc z nasionkami to czy da radę uzyskać z nich roślinę?
Dodał: Łukasz, Tytuł: Poważny problem
2010-09-09 17:24:35Mam poważne pytanie: mój ananas a konkretnie jego owoc zrobił się żółty i tak miękki, niby był podlewany raz w tygodniu, więc teoretycznie nie może być przelany. Macie jakieś sugestie?
Dodał: ANIA, Tytuł: anans horuje
2010-05-05 20:20:55MÓJ ANANAS CHORUJE MA BIAŁE PLAMY NA LIŚCIACH CO ROBIĆ
Dodał: JOLKA, Tytuł: MÓJ ANANAS
2010-03-22 20:15:05WŁOŻYŁAM ANANASA DO SZKLANKI Z WODĄ I WYPUSZCZA KORZENIE W KTÓRYM MOMENCIE POSADZIĆ GO DO DONICZKI I DO JAKIEJ ZIEMI.
Dodał: ania, Tytuł: nasionka kiwi
2010-03-13 08:28:24wysiałam nasionka kiwi na wilgotną watę i wykiełkowały jak dalej z nimi postępować
Dodał: reni, Tytuł:
2009-08-18 21:24:51Mój ananas ma trzy lata. Wychodowaliśmy go z owocu. W tym roku zakwitł i rozwinął się śliczny ananasek; teraz czekamy na ananasowe "żniwa".
Dodał: edi, Tytuł: do Kamila
2009-07-07 13:21:34Po pierwsze musisz wybrać odpowiedni owoc. Powinien być jak najbardziej dojrzały (zółty). Rozeta powinna mieć w srodku malutkie liście (czasami stożek wzrostu jest wyrywany przed transportem, taka rozeta jest do niczego.) Często etykieta z opisem jest przymocowana do rozety - zwróć uwagę czy w miejscu przymocowania nie zaczęła rozwijać się pleśń. Po kupieniu należy odciąć rozetę z małym kawałkiem góry owocu - ok. 1 cm. Należy usunąć ew. miąższ owocu, nadmiar skóry po bokach i dolne liście rozety - tak żeby pod rozetą powstał pień dł. przynajmniej 2cm. Jeśli owoc jest dojrzały, w miejscu po oderwaniu liści można zauważyć maleńkie korzenie (ale jak ich nie ma to bez tragedii). Tak otrzymana sadzonkę odkładamy przynajmniej na tydzień w suche i ciepłe miejsce, a następnie wkładamy do ziemi dla kaktusów, którą lekko zwilżamy. Potem nie podlewamy już wcale albo prawie wcale (ja podlewałam odrobinę raz na miesiąc). Sadzonka ananasa jest bardzo wrażliwa na pleśń, a energię do ukorzenienia czerpie nie z ziemi ale z istniejącej rozety. Dlatego na początku zdaje się że roślina umiera i zasycha. Dopiero po trzech miesiącach wypuszcza pierwsze nowe listki ze środka rozety. To oznacza że już się ukorzeniła i można zacząć ją podlewać. Najlepiej ukorzeniać ananasa w lato, i trzymać go w bardzo ciepłym i słonecznym miejscu.
Dodał: kamila, Tytuł:
2008-12-02 13:18:12Jeśli kupie w sklepie Ananasa to co zrobic zeby wychodowac z niego kwiat??
Dodał: Heńka, Tytuł:
2008-03-26 12:27:44mam ananasa jest 3 letnia niewiem czy przesadzać