Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 742

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Amarylis - Amaryllis

Różne odmiany i kolory amarylisów

203 komentarzy

Opis:

Amarylis ma długie, ciemnozielone, sztywne liście. Na wysokiej łodydze pojawiają się latem wielkie białe, czerwone lub różowe kwiaty. Roślina ta ma jedne z największych kwiatów z roślin domowych. Liście nie usychają, dlatego roślina może być uprawiana cały rok.

Uprawa:

Stanowisko, gdy amarylis kwitnie, powinno być dobrze oświetlone, ale dość chłodne. Po kwitnieniu doniczkę należy postawić w słonecznym, przewiewnym i dość ciepłym miejscu. Podlewamy dość obficie od momentu, kiedy pojawią się pierwsze pąki kwiatowe. Całkowicie zaprzestajemy podlewania we wrześniu tak, aby umożliwić przejście cebuli w stan spoczynku. Rozmnażamy przez oddzielenie cebul przybyszowych. Młode cebule sadzimy do dużych naczyń.

Zastosowanie:

Amarylis jest doskonała roślina zdobiąca nasze mieszkania, balkony i parapety. Ma wielkie piękne kwiaty, które cieszą wzrok przez miesiące. Kwitnąca doskonale nadaje się do ozdoby pomieszczeń, ciesząc swoim pięknem.

Uwagi:

Nie należy dopuszczać do zawiązywania się nasion, ponieważ ich pojawienie się bardzo osłabia cebule. Pędy kwiatowe należy ścinać, wtedy łodygi zupełnie zaschną.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe
 • Zwartnica – uroki domowej Lilii
  Zwartnica – uroki domowej Lilii

  Zwartnica (Hippeastrum) pochodzi z rodziny amarylkowatych. W skład gatunku wchodzi osiemdziesiąt roślin rosnących w Ameryce Południowej, m.in. w Argentynie i Meksyku. Zwartnica jest zdecydowanie najpiękniejszą rośliną doniczkową.

  Przeczytaj więcej...
 • Odmiany Hipeastrum
  Odmiany Hipeastrum

  Odmiany Hipeastrum zadziwiają nas paletą barw. Począwszy od białych, poprzez żółte, łososiowate różowe, czerwone a skończywszy na biało –czerwonych, czerwono-żółtych czy różowo-białych. Obwódki płatków kwiatów mogą być gładkie lub lekko pofalo

  Przeczytaj więcej...
 • Szkodniki roślin i kwiatów doniczkowych HIT
  Szkodniki roślin i kwiatów doniczkowych

      Szkodniki roślin i kwiatów doniczkowych pojawiają się najczęściej niespodziewanie. Przez tygodnie lub nawet miesiące bywają niezauważone aż w końcu najczęściej jesienią przystępują do zmasowanego ataku. Efekty ich działalności widoczne są błyskawicznie, roś

  Przeczytaj więcej...
 • Pielęgnacja storczyków krok po kroku HIT
  Pielęgnacja storczyków krok po kroku

      Storczyki, to kwiaty o wyjątkowej urodzie. Jako kwiaty doniczkowe mogą stanowić wspaniałą ozdobę naszego domu. Jednak by zachowały na długo swój blask, musimy zgłębić wiedzę o ich potrzebach i związanej z tym pielęgnacji. Światło Storczyki potrzebuj

  Przeczytaj więcej...

203 komentarzy

 1. Dodał: EMILIA, Tytuł: amarylis

  Mam Amarylisy roznego gatunku i ostatnio zauwazylam jaka narosl wyglada to jak stara cebula wyglada to jak u mieczyka co mam z tym zrobic

 2. Dodał: Anka, Tytuł: pomocy pierwszy amarylis

  Mój amarylis przekwitł ma tylko takie zielone dł. ok 50 cm liście co teraz robić hoduje je po raz pierwszy a chcę żeby mi kwitły następnym razem???

 3. Dodał: agnieszka, Tytuł: pomocy co rbić

  rosną tylko liście a cebula była w stanie spoczynku.

 4. Dodał: Waldemar, Tytuł: Amarylis??????

  Przedstawione na fotografiach rośliny to HIPEASTRUM.

 5. Dodał: Katarzyna, Tytuł: zapytanie :)))

  Czy jest jakaś odmiana amarylis aby była niska do ok 30 cm

 6. Dodał: Hanka, Tytuł: tylko liście

  Witam serdecznie. Przed Świętami BN dostałam cebulę-jak mi się wydaje amarylisa, tak przynajmniej było napisane na jej opakowaniu. Do tej pory tj. do połowy stycznia ma trzy liście dł. ok. 20cm. Czy oznacza to, że z kwitnienia w najbliższym czasie nici? Może był wcześniej źle przechowywany? Proszę o pomoc. Pozdrawiam:)

 7. Dodał: ewka, Tytuł: amarylis 2013

  Kupiłam w Lidlu dużą cebulę amarylisa w pażdzierniku br a w listopadzie po posadzeniu wypuścił dwie łodygi na każdej po pięć kwiatów.Jakie było moje zdziwienie gdy po przekwitnięciu wypuścił następną łodygę z sześcioma kwiatami.To była radość dla oka! Teraz wyrastają liście.

 8. Dodał: Mafia, Tytuł: potrzebuje pomocy

  Kupiliśmy z narzeczonym jego babci amarylis na imieniny (październik). Jako że przestał kwitnąć babcia ucięła liście przy samiuśkiej cebuli. Czy kwiat odżyje teraz na wiosnę? Czy już nic z niego nie będzie?

 9. Dodał: Gaga, Tytuł: AMARYLIS OWOCUJE ???

  Witam. Będąc w markecie, zauważyłam nadłamany amarylis w obniżonej cenie - więc postanowiłam go uratować mimo, że w moim domu "rządzą" storczyki :) Kwiat odwdzięczył się czterema pięknymi kwiatami i znowu ma kolejny pąk. Moja córa podczas kwitnienia postanowiła "bawić się w pszczółkę" i przenosiła pyłek z kwiatu do kwiatu. Po przekwitnięciu nie odcięłam pędu, gdyż informacje uzyskane z internetu są zróżnicowane. W jednych czytałam żeby odciąć po przekwitnięciu, w innym że zostawić do uschnięcia - cóż łodyga nie chce uschnąć, a w miejscu kwiatów są "zielone bomby". Proszę o radę co robić aby było dobrze dla roślinki :) Pozdrawiam i liczę na odpowiedź

 10. Dodał: Waldek, Tytuł: amaryllis z dwiema łodygami

  w wrześniu kupiłem w markecie dwie doniczki tym kwiatem ,każdy miał ładne zielone liście i długą łodygę z zamkniętą pękówką . Teraz oba mają piękne duże kwiaty , a przy jednym z nich w ciągu niespełna 24 godzin wyrosła druga łodyga kwiatowa i z dnia na dzień robi się większy pąk na szczycie łodygi - myślę że za kilka dni będzie kolejny kwiat. zastanawia mnie to czy to normalne że są jednocześnie dwie łodygi.

 11. Dodał: Gienek, Tytuł: Amarylis PL

  Ja mam amarylisy od kilku lat.U mnie polega to na tym że co roku cebule po stanie spoczynku czyli w grudniu lub w styczniu wyjmuję z doniczek i otrząsam ze starej ziemi wraz z częścia korzeni.Nową ziemię mieszam z nawozem długo działającym Substral Osmokote i zasypuje nią cebule tak aby 1|3 wystawała nad ziemie.Ważne aby wymienić ziemię.Gdy juz przekwitnie obcinam łodyge kwiatową nisko i dbam w dalszym ciągu jak do tej pory.W sierpniu lub wrześniu przestaje podlewać i obcinam liście a następnie pozostawiam w ciemnym i chłodnym miejscu w celu spoczynku

 12. Dodał: Gaja, Tytuł: Hippeastrum

  Bajka! jest trochę inaczej! To HIPPEASTRUM ma pustą w środku łodygę. Amarylis ma pełną, delikatniejszą i zieleń przechodzi w fiolet. U nas można dostać cebule amarylisa odm. Belladonna - kwitnie na różowo i ma do 12 kwiatów na łodydze. Kwiaty amarylisa są mniejsze niż hippeatrum ale równie ładne. Te duże, okrągłe ciemne cebule, które są w sprzedaży to HIPPEASTRUM, które pochodzi z Ameryki Płd. stąd u nas poleca się go tylko do uprawy doniczkowej lub do szklarni. W zależności od wielkości cebuli wypuści jeden do trzech pędów kwiatowych. Na każdym pędzie średnio 4 kwiaty. W doniczkę można wsadzać równie dobrze we wrześniu jak i np. w lutym. Do zakwitnięcia potrzebuje średnio 8 tygodni. I co ważne 1/3 lub nawet połowa cebuli powinna być ponad ziemią (ona lubi oddychać). Żeby cebula zakwitła ponownie w czasie kwitnienia trzeba ją zasilać i co by nie mówić o krowiaku jest on zdecydowanie najlepszy

 13. Dodał: Bajka, Tytuł: Amarylis i Hippeastrum

  Problem polega na tym, że to są dwie zupełnie inne roślinki, mają inne wymagania i kwitną w innym okresie mimo że wyglądają bardzo podobnie. Powinniśmy więc zacząć od zastanowienia się jaką cebulkę mamy :) Amarylis może stać na naszym parapecie cały rok, nawet jak nie kwitnie to ma zielone liście, na zimę ograniczamy podlewanie wówczas starsze liście mogą powoli zasychać ale cebulka wypuszcza nowe, te stare liście możemy obcinać. Na wiosnę jak cebulka odpocznie zaczynamy podlewać intensywniej, zasilamy lekko nawozem i cebulka powinna wypuszczać pędy kwiatowe. Kwiaty niestety nie kwitną zbyt długo ale często pojawia się kilka łodyżek kwiatowych w odstępach czasu co "przedłuża optycznie" kwitnienie. Jak kwiaty zaczną usychać obcinamy je zostawiając samą łodygę do wyschnięcia i wtedy obcinamy. Łodyga AMARYLISA jest PUSTA w środku jak rurka. Po kwitnieniu podlewamy cebulkę ale bez przesady żeby jej nie zalać. Jesienią znów ograniczamy podlewanie i dajemy cebulce odpocząć aż do wiosny... Hippeastrum to już zupełnie inna historia. Cebulki kwitną w okolicach zimy, najpierw z takiej cebulki wyrasta łodyga kwiatowa a po niej dopiero liście. Po przekwitnięciu ograniczamy podlewanie do minimum, pozwalamy zasychać powoli liściom, jak już wszystkie zaschną to je obcinamy a cebulę wynosimy w chłodne, suche miejsce i podlewamy wręcz symbolicznie. Na jesień przenosimy ją do naszego mieszkania, zaczynamy podlewać i lekko nawozić. Cebulka powinna wypuścić pęd kwiatowy a dopiero potem liście. Po przekwitnięciu obcinamy kwiaty a łodyga zasycha. Ograniczamy podlewanie, zaschnięte liście obcinamy, wynosimy cebulkę i pozwalamy jej odpocząć... Łodyga HIPPEASTRUM jest w środku PEŁNA. Hippeastrum kwitnie trochę dłużej od Amarylisa i ma "mocniejsze" kwiaty, Amarylis ma je jakby delikatniejsze choć są bardzo podobne to jednak inne :) Ale jakby nie było obie roślinki są Cudne!

 14. Dodał: anna, Tytuł: amarylis-cudo

  Witam, mój amarylis zakwitł 1-wszy raz w lutym, obcięłam kwiat i jeden liść tak ok. 1 cm nad ziemią. Teraz widzę, że rośnie drugi listek, czekam aż pojawi się kwiat. W lutym kwiat był ale ok. tygodnia, czy to normalne, że tak krótko??

 15. Dodał: Irena, Tytuł: cebulki amarylisa

  Mam dwie cebulki amarylisa czy można je posadzić w jednej doniczce?

 16. Dodał: sylwia, Tytuł: ameryllis a

  kupiła ameryllisa zakwitł mi ale pojawiły się na cebuli czerwone plamy? co robić? on jeszcze kwitnie i wypuszcza następny kwiat. czy ktoś mi pomoże?

 17. Dodał: Wiesia, Tytuł: amarylis-liście

  CZemu w moim amaralisie wyrósł jeden liśc? Ile liści zazwyczaj ma amarylis?

 18. Dodał: Judyta, Tytuł: połamał się :(

  Witam serdecznie, nie wiem co mam zrobić u mojej piękności wyrosło, aż 14 kwiatów -podobno to "olbrzym" (nie do końca się znam, bo to mój pierwszy, ale przewrócił się połamał sobie kilka kwiatów- nie wie co mam teraz zrobić : obciąć łodygi do cebulki? czy zostawić do wyschnięcia? Proszę o radę, ponieważ chcę żeby jeszcze wyrósł :)

 19. Dodał: zuza, Tytuł: amarylis jak dbac

  kupiłam amarylisa w zesłym roku latem jak przekwitł nic z nim nie robiłam teraz ma tylko długie liscie co mam zrobic zeby zakwitł

 20. Dodał: b.anna, Tytuł: amarylis kwitnie i co dalej

  Córka dostała cebulę na kursie w maju, po trzech tygodniach wsadziłam i już pod konie czerwca pięknie zakwitła, miala najpierw 4 kwiaty, a za tydzień pojawił się następny pęd z 2 kwiatami. Teraz nie wiem co robić dalej? ktoś podpowie

 21. Dodał: gosia, Tytuł: kwiatuszek

  witam:) ja pracuje przy tych kwiatach w holandii:) sa piękne:) nawiozłam sobie prawie wszystkie rodzaje i sąsiadki tylko podziwiają:)

 22. Dodał: Klaudia (Dębno), Tytuł: Amartllis...

  ja mam 9 cebulek i większość z nich jest właśnie czerwona,lecz 3 z mich dopiero kwitną. Kolor czerwono-biały jest chyba najczęściej spotykany...a jedna z nich tylko puściła nową cebulkę.

 23. Dodał: BOŻENA, Tytuł: amarylis 20-11-2010

  mojego kwiata kupiłam 23 pażdziernika 2010 w Lidlu,z cebulki wyrastały 2pąki kwiatowe.1 miał 11 a 2 6cm.Od 3 dnia zaczęły przyrastać po 5cm dziennie,do chwili pojawienia się kwiatów.Dzisiaj ten 11cm ma 61 a ten 6 ma 70cm.obydwa mają po 4 kwiaty

 24. Dodał: lukasz, Tytuł: amarylis kwiat

  ja wlasnie biore sie i scinam listki tylko czy nie za pozno ale od miesiaca nie jest podlewany podrawiam lukasz

 25. Dodał: Grzegorz, Tytuł: Sprawa odmiany amarylisowatych

  Zdjęcie numer dwa i numer sześć licząc od początku strony(okaz biały i biało czerwony)to na pewno są amarylisy a nie Hippeastrum!!!co do reszty to miałbym wątpliwości...

 26. Dodał: Reberka, Tytuł: nasiona amarylisa

  Mam kilka pięknych amarylisów.Chciałabym spróbować wyhodować nowe cebulki z nasion.Czy ktoś ma jakieś doświadczenia?Będę wdzięczna.Mam już zebrane nasiona.Reberka

 27. Dodał: Bogdan, Tytuł: Amarylis z Pikniku nad Odrą

  mój amarylis kupiłem w Szczecinie za 16 zł. Posadziłem do ciasnej doniczki,ziemia zwykła do kwiatów.Podlewałem wodą z dodatkiem nawozu do roślin domowych,florowit.Minął miesiąc i na moim parapecie stoi przepiękny kwiat z czterema kielichami.Są różowobiałe chociaż miały być czerwone.

 28. Dodał: Basia, Tytuł: amarylis -Basi

  mój amarylis dostałam w tamtym roku był piekny ,potem przekwitł i dlugo byly tylko liscie .Liście póżniej opadły i została cebula ,która miałam w ziemi cały czas -podlewałam ziemię od czasu do czasu teraz z miesiąc temu wyrosły liście a kwiatka nie widać Proszę napiszcie co robić ,żeby zakwitł .

 29. Dodał: mariola, Tytuł: mój amarylis

  mój amarylis kwitnie w październiku i drugi raz w listopadzie. cały czas stoi na parapecie w słonecznym miejscu. po wakacjach obcinam wszystkie liście prócz tych młodych które wyrosły w marcu. podlewam raz na tydzień. nie wynoszę go w ciemne miejsce. wiem tylko że jak jest dużo liści to nie zakwitnie więc z bólem serca trzeba je obciąć:-( kwiaty trzymają się około miesiąca, zaraz wychodzą nowe. mój jest piękny!!!

 30. Dodał: jowita, Tytuł: amarylis cz.

  witam co mam zrobic moj amarylis przekwitl i ma same liscie obciac je , albo zostawic liscie dlugie sa. pozdr.

 31. Dodał: Agnieszka, Tytuł: tytuł:amarylis

  mój kwitł tylko przez tydzień.Może za dużo podlewałam?

 32. Dodał: LILKA, Tytuł: AMARYLISSSSS

  oto mój amarylis.Szkoda że te śliczne kwiaty tak krótko kwitną:))))

 33. Dodał: khen, Tytuł: amarylis:)

  kupiłam wczoraj amarylis, ale już przekwitnięte z obciętym kwiatem, pytanie brzmi co teraz z nią zrobić? Zasuszyć cebulkę i posadzić po raz kolejny czy podlewać ją i trzymać w takim stanie do zimy?

 34. Dodał: Agnieszka, Tytuł: Amarylis...

  W tamtym roku dostalam 3 cebulki tego kwiatka. Na razie sobie rosnie i zaczyna kwitnac... ciekawe jakiego sa koloru...

 35. Dodał: Lilka, Tytuł: ..AMARYLIS..

  Mój kwiatuszek właśnie kwitnie ślicznie .Ma 8 kwiatów na 2 łodygach,tylko nie wiem co dalej,czy po przekwitnięciu przesuszać cebulę czy nie . Jedni mówią tak drudzy inaczej.Mam go od 2 miesięcy i nie znam się jeszcze tak dobrze na pielęgnacji.Pozdrawiam gorąco:)))dołączam swoje cudo .

 36. Dodał: Darek, Tytuł: .amarylis.

  Ja mam tego kwiatka od 5 lat. Do tej pory kwitł mi raz w roku i zawsze latem. Tym razem mnie zaskoczył.... 10 marca zakwitł a teraz dopiero puszcza liście. Niestety już przekwitł. Zawsze miał 4 kwiatki, tym razem także

 37. Dodał: kamila, Tytuł: Kwiaty :)

  Bardzo piękne kwiaty :)Ślicznie kwitna i ładnie wygladaja w domu

 38. Dodał: DOROTA, Tytuł: do haneczki

  Ja łodygę obcinam ,ale równie dobrze możesz ją zostawić aż sama zaschnie.Do Ani przyczyną drobnych nie rozwijających się kwiatów jest prawdopodobnie to , że cebulka ma za mało sił do zakwitnięcia, niestety w tym sezonie już nic w tej sprawie nie zmienisz ,ale zadbaj o cebulkę i na pewno za rok pięknie zakwitnie.

 39. Dodał: haneczka, Tytuł: amarylis- pytanie

  A co zrobić z tą łodygą kwiatową, kiedy już kwiaty przekwitną? Ściąć ją jak liście ,czy zostawić. Nigdzie nie umiem znaleźć odpowiedzi na to pytanie.

 40. Dodał: Ania, Tytuł: Hipeastrum

  Mam 4 cebulki. Wypuszczają okazałe liście a kwiaty z pąków małe i nie rozwijają się. Co jest tego przyczyną.

 41. Dodał: koko, Tytuł: Amarylis

  Hoduję amarylisy od wielu lat. Po przekwitnięciu wysadzam roślinki do ogródka itam rosną do póżnej jesieni.Jesienią wykopuję ,obcinam liście , układam w pudełku i wynoszę do piwnicy,gdzie spędzają całą zimę.Na wiosnę gdy wypuszczają łodyżki kwiatowe wysadzam do doniczek ,trochę podlewam ( póżniej podlewam raz na tydzień)iczekam az zakwitnie.

 42. Dodał: aniołek, Tytuł: Susza

  co zrobić z wysuszonym i przekwitniętym amerylisem , by go uratować??????? :(

 43. Dodał: kasia, Tytuł: Amarylis

  Mam właśnie w domu przepięknego Amarylisa. Jest biało-różowy i w dodatku te kwiaty są pełne. Po prostu coś pięknego! Co mam zrobić aby utrzymać tę roślinkę i żeby znowu zakwitła?

 44. Dodał: anik, Tytuł: kwitnienie

  Jak długo utrzymują się zakwitnięte kwiaty? Moja roślinka zakwitła po długiej przerwie, ale kwiaty padły już po kilku dniach. Co robić, aby następnym razem utrzymały się dłużej?

 45. Dodał: DOROTA, Tytuł: amarylis

  Do Martyny .Ja na Twoim miejscu posadziłabym go , bo jak pisałam wcześniej cebula musi nabrać sił.A liście rzeczywiście najczęściej pojawiają się po kwitnieniu chociaż z mojego doświadczenia wiem że nie jest to regułą . Pozdrawiam i życzę powodzenia w uprawie.

 46. Dodał: ELA 49 , Tytuł: AMARYLIS

  MAM 5 DORODNYCH CEBUL AMARYLISA.KWITNĄ OD KILKU LAT.W JESIENI PRZESTAJĘ JE PODLEWAĆ I ZASUSZAM. NA WIOSNĘ PRZESADZAM DO NOWEJ ZIEMI I ZACZYNAM PODLEWAĆ.ROSNĄ PIEKNE.

 47. Dodał: Anna, Tytuł: Amarylis

  Bardzo ładnie rośnie trzymam je w niskiej temperaturze i stąd takie wyniki

 48. Dodał: martyna, Tytuł:

  Kupiłam cebulę białego amarylisa jesienią. Posadziłam, po 2tygodniach pięknie zakwitł. Niestety zawiązały się nasiona, łodygi zżółkły, więc obcięłam je i wyciągnęłam cebulę z ziemi. Czy mogę teraz, tzn po 3miesiącach wsadzić ją do ziemi? I czy liście pojawiają się dopiero po przekwitnięciu? U mojego amarylisa były tylko łodygi z kwiatami...

 49. Dodał: DOROTA, Tytuł: hippeastrum

  Ja hoduję te kwiaty od 10 lat i zawsze duże cebule u mnie odpoczywają od września.Oczywiście po kwitnieniu są co 2 tygodnie zasilane nawozem dla kwitnących ,aby cebula nabrała sił na następny sezon.Wierzcie mi naprawdę warto się zastosować , bo z czasem niewłaściwe traktowanie skutkuje brakiem kwitnienia.

 50. Dodał: Nowy , Tytuł: Amarylisy

  Siema chciał bym dodać że w holandii Kwiaty które mają mniej jak 4 kwiaty z 1 łodygi są trefne, mogą być chore lub coś w tym guście, po wyrwaniu buli z doniczki przed następnym sadzeniem można pozostawić ją nad parą wodną (przy dużej buli m.w. średnicy głowy h mniejsze ok 30 min) zmniejszy to ryzyko chorób

 51. Dodał: tadeusz, Tytuł: amarylis

  nie lubi duzo wody lepiej jak ma sucho

 52. Dodał: aniasieradz24, Tytuł: przekwitanie

  Zakupiłam w listopadzie amarylisy i nie wiem co mam zrobić teraz gdy już przekwitły? czy mam zaprzestać podlewania czy podlewać do września tak jak niektórzy radzą? liści niektóre maja już około 80 cm.za radę serdecznie dziękuje.

 53. Dodał: Klaudyna:*, Tytuł:

  mam 5 cebulek amarylisa.wszystkie kupione w innych sklepach i miały być inne kolor.Lecz okazało się,że wszystkie są takiego samego koloru białe-w czerwone paski.załamałam się.mam pytanie,mam amarylisy 2.5 roku i żaden nie puścił nowej cebulki czy o czymś to świadczy?

 54. Dodał: Capo36, Tytuł: Amarylis

  Jeżeli gnije ci cebulka to wyjmij ją z ziemi. Zdejmij warstwę zgnilizny, możesz ja obrać jak cebule. I teraz należy ją podsuszyć. Liście dają pewną regeneracje a teraz cebulce jest to potrzebne. Rzecz jasna wszystko zależy od tego w jakim stopniu tobie ona gnije... bo można też bezpośrednio do ziemi. Ale ja wykorzystałem szklankę z woda oraz trzy patyki do której umocowałem cebulkę. heh korzenie zgnite usunąłem resztę korzonków do szklanki, cebula rzecz jasna nad woda;p no i tak sobie postała z miesiąc;D a później do ziemi. Bo najważniejsze żeby cebula wyschła... no i czerpała nadal energię ze słoneczka;D .Pozdrawiam

 55. Dodał: JANTAR, Tytuł: KWIATY

  KIEDY AMARYLIS ZASUSZAMY CZY OD RAZU PO PRZEKWITNIĘCIU Z GÓRY DZIĘKUJĘ

 56. Dodał: ela, Tytuł: amarylis

  czy obcina sie teraz liscie gdy zaczyna kwitnac zeby cebula byla wieksz a kwiaty jeszcze ladniejsze.

 57. Dodał: andi, Tytuł: Amarylis

  co mam zrobic gdy mi gnije cebula

 58. Dodał: waldi, Tytuł: pomóżcie

  Przewracają mi się liście, co mam zrobić? Opieram je o ścianę, następnego dnia się usztywniają a po kolejnej nocy lecą na drugą stronę i tak w kółko. Nie wiem czym to jest spowodowane. Może ktoś mi coś podpowie...

 59. Dodał: Waldi, Tytuł: Proszę pomóżcie!!!

  Kupiłem 2 cebulki amarylisa takie, że ledwie co puszczały listki. Po ustawieniu w domu po około trzech tygodniach liście mają już chyba ok. 40 cm i w każdym jest łodyga a na niej pąk kwiatowy. Nie wiem co się z nimi dzieje ale praktycznie co dzień albo co drugi przewracają się liście tak jakby zdechły. Odwrócę doniczkę o 180 stopni podnoszę liście, opieram o ścianę tak aby stały pionowo i następnego dnia stoją już same i wszystko jest ok. Po kolejnej nocy sytuacja niestety się powtarza i boję się, że złamie się łodyga kwiatowa. Co mam zrobić???

 60. Dodał: AgaK, Tytuł: odp Bela

  Utnij łodygę w miejscu złamania i wstaw do wazony, a kwiat się rozwinie.Część łodygi, która pozostała po złamaniu utnij przy podstawie i wyrzuć. Cebulę podlewaj do września, póżniej zaprzestań podlewania, żeby zaschły liście. Jak zżółkną, będą przypominały zgnite to je oderwij. Postaw doniczkę z cebulą w chłodnym miejscu i podlewaj tylko tyle, żeby korzenie nie zaschły. Od wrzesnia cebula powinna odpoczywac trzy miesiące. Potem wsadzamy ją do doniczki i zaczyna rosnąć od nowa. Jak wypuści pąk to podlewamy obficiej. Jedna trzecia cebuli musi wystawać z ziemi, doniczka powinna być ciut większa od cebuli. Na dnie doniczki warto połozyć warstwę drenażu, np kawałki potluczonej doniczki. Cebulki przybyszowe odrywamy od matczynej dopiero jak mają własne korzonki. Powodzenia w uprawie

 61. Dodał: Bela, Tytuł: Złamane hipeastrum

  3 tyg temu dostałam 2 okazy i gdy łodyga już wybujała a pączki były bliskie rozwinięciu,w nocy wpadł z parapetu i złmał się i wisi na włoskach.Co mam teraz zrobic, usunąc pęd przy postawie i jak potem przechowywac??Czy zostawic,nie podlewac i czekac aż sam uschnie??Bardzo proszę o pilną odpowiedz. Dziękuje i pozdrawiam

 62. Dodał: ja, Tytuł: amarylis

  kupiłem go 2 tygodnie temu już kwitnie dobrze? czy żle?

 63. Dodał: martino, Tytuł:

  a ja pracuje w Holandii w amarylisach i powiem wam ze kwiaty sa fajne szkoda ze tylko jeden raz w roku.kupuje sie duze cebulki a gwarant ze beda piekne kwiatki i to pare łodych

 64. Dodał: Mira, Tytuł: Hippeastrum

  Na zdjęciach jest Hippeastrum,sprzedawany pod nazwą handlową jako Amarylis,z którym ma tyle wspólnego,że jeat optycznie podobny.Amarylis pochodzi z Afryki i nie widać go jakoś w kwiaciarniach,jest u nas znacznie rzadszy,ma mniejsze za to liczniejsze kwiaty.

 65. Dodał: Baszmak, Tytuł: Amarylis

  Właśnie dostałem odmianę Pink Floyd!!!

 66. Dodał: en, Tytuł: złamany amaryllis

  Ja kupiłam wczoraj > wszystko pięknie ładnie, tylko ta łodyka z kwiatem (jeszcze jest pączek) złamała się i wisi na jednym 'włosku' ustawiłam ją na dawnym miejscu i jeden z liści ją przytrzymuje ale będzie coś z niego jeszcze, czy nie?

 67. Dodał: Ola :), Tytuł: haha ja kupiłam 2 cebule białego i..

  też jestem zszokowana w jakim tempie rośnie!!!! wstrząs :)2-3 cm dziennie lub nocnie!! :) Kupiłam miesiąc temu i zasadziłam i wystrzeliły juz na ponad 30 cm. Mają po 2 gigapędy tylko rosną krzywo w "V" :) co teraz? :)

 68. Dodał: rudolf, Tytuł: rośnie jak na drożdżach

  ja kupiłem swojego amrylisa ok. 2tygodni temu, wtedy był malutki taki ledwo wyrośnięty a teraz ma już ponad 30 cm i ciągle rośnie w nocy potrafi podrosnąć nawet 2,5 cm. czy to normalne???

 69. Dodał: Adam, Tytuł: Amarylis

  Kupiłem cebulki Amarylisa. Kiedy je można posadzić do doniczki i jak to się robi? Czy całą cebulę należy wsadzić do ziemi,czy tylko częściowo? Jaką najlepiej ziemię kupić?. Jak często podlewać i gdzie: do doniczki, czy tylko na spodek? Pozdrawiam

 70. Dodał: pawel, Tytuł: nawóz

  czym nawozić te cebule

 71. Dodał: Hania, Tytuł: Amarylis

  Proszę o poradę. Dostałam w listopadzie kwitnącego amarylisa.Pięknie się rozwija i od tamtej pory cały czas wypuszcza nowe pąki kwiatowe. Jest koniec września powinien odpocząć, a on znowu kwitnie.To już 3 raz, co robić dalej.

 72. Dodał: Amelia, Tytuł: Czym podlewać Amarylis?

  Czym podlewać amarylis zwykłą odstaną wodą z kranu czy może destylowaną, z filtra jak to jest np w przypadku storczyków? Bardzo proszę o rade.

 73. Dodał: Bernadeta, Tytuł: piękny i wdzięczny kwiat

  Z tym kwiatem wiele sie łączy. Gdy urodził się mój syn zakwitł kwiat mojej mamy z pąku powstała nowa cebula. Ona wypuściła nowy pęd w roku 2006. Jakiś czas zaniedbałam go dokładnie cebula stała sucha na parapecie prawie rok. Gdy znów zaczęłam go podlewać w 2007 odżył.Wiosną tego roku wypuścił cztery cebule a w tym miesiącu wypuścił 5 pięknych kwiatów. Nie ruszajcie tych łodyg po opadnięciu kwiecia z nich powstaną nowe sadzonki. Pozdrawiam

 74. Dodał: Arietta, Tytuł: Hipeastrum to nie amarylis

  Zupełnie nie rozumiem dlaczego w Encyklopedii opis hippeastrum jest zamieszczony pod tytułem "amaryllis", natomiast hasła "hippeastrum" nie ma w ogóle. Wszystkie zdjęcia zamieszczone obok przedstawiają również hippeastrum. A gatunki te różnią się właściwie pod każdym względem. Amaryllis ma dwa razy mniejsze kwiaty od hippeastrum i na jednej łodydze jest ich dwukrotnie więcej (do 12). Amaryllis kwitnie jesienią, a hippeastrum zimą i wiosną. Amaryllis ma łodygę pełną, a hippeastrum pustą w środku. I to by było tyle w tym temacie.

 75. Dodał: Karka, Tytuł: Ńie kwitnie :(

  kupiłam dwa lata temu chyba w ostatni miesiąc jesieni małego amarylisa bez kwiatów i dotąd nie kwitnie są tylko liście. co robić? :( proszę!!! pomóżcie

 76. Dodał: Erwin, Tytuł: Amarylis

  Czy istnieje jakaś odmiana tej rośliny, którą można uprawić na zewnątrz, w ogrodzie?

 77. Dodał: oli, Tytuł: rdzawy nalot...

  ostatnio zauważyłam rdzawy nalot na spodniej stronie liści. czego jest on oznaką i jak się tego pozbyć???

 78. Dodał: adela 09.08.2009, Tytuł: amarylis

  mój amarylis kwitnie poraz drugi.na jednej łodydze miał 10 kielichów kwiatowych,przepięknych ,czerwonych.teraz jest już tylko 5 , ale zdrugiej strony cebulki wyrasta następna łodyga kwiatowa,ma juz około 20 cm. wysokości.Dodam, że ni obcinam liści,podlewam niezbyt obficie raz na tydzień,w doniczce,wokół cebuli.ciekawe,czy i tym razem będzie aż 10 kielichów.

 79. Dodał: asia, Tytuł:

  mam go od 2lat i jest cudny,by pobudzić go do kwitnienia podlewałam letnią wodą,zimą był w chłodniejszym miejscu i podlewalam rzadko,jak przekwitł obcielam łodyge i ... wypuścił następną,po prostu cudo

 80. Dodał: Przemo, Tytuł: Mylicie

  często Amarylisa z Hipeastrum, Amarylis kwitnie późnym latem a Hipeastrum na wiosnę. Obie rośliny są do siebie bardzo podobne..

 81. Dodał: Kasia, Tytuł: Amarylis

  Na liściach tego pięknego kwiatka pojawiły mi się malutkie zielone robaczki , czy wie może ktoś co to za stworzonka?

 82. Dodał: Kajka, Tytuł: amaylis

  Muszę przyznać, że jak czytam wszystkie rady jak pielegnować amarylisy jestem mocno zdziwiona !Mój jest okazem gigantycznym i chyba nie przesadzam z tym okresleniem. Liscie mają ponad 110 cm, łodygi kwiatowe przewyższają zawsze liście.Od trzech lat kwitnie dwa razy w roku, wcześniej tylko raz na wiosnę. Zawsze wypuszcza dwie łodygi z kwiatami. Cały rok trzymam go na oknie od strony północnej, a że okno jest we wnęce nigdy nie dociera tam słońce.Czy mróz czy upał otwieram okno i nie patrzę czy marźnie.Nigdy nie obcinam liści, ostatnio dopuściłam nawet do zawiazania nasion wiedząc, że to moze osłabić cebulę. Ta też jest dość duża bo średnica ponad 18 cm to chyba nie jest mało. Podlewam go przez cały rok jak mi sie przypomni. Przez kilka miesięcy podlewałam go nawet przegotowaną , oczywiście zimną wodą, która zostawała mi po wygotowywaniu butelki dla dziecka. Pomyślałam, ze skoro storczyki to lubią to czemu nie wypróbować z amarylisem. Storczyki też rosną jak wariaty, kwitną przez cały rok i stoją na tej samej stronie. Amarylis jest u mnie 5 lat. Dostałam go jako małą cebulę. Teraz ma z nim raczej kłopot bo zasłania mi całe okno, jest wielki i cieżki i raczej stanowi zagrozenie w zwiazku ze swoimi rozmiarami. Kwiaty są wynagrodzeniem wszystkich niedogodności ale i tak przeklinam go na każdym kroku.Może sie nie znam i mój okaz jest wyjątkiem ale wszytkim którzy mają problemy z kwitnieniem amarylisów radzę najnormalniej zapomnieć o wszystkich uciażliwych zabiegach, chłodzenia , obcinania i przesadzania.Moze wystarczy pozostawić kwiaty i niech same sobie radzą. pzdr

 83. Dodał: kinia, Tytuł: cos sie dzieje:(

  w sobote kupilam kwait amarylis, bylpiekny, przesadzilam go i postawilam na parapecie o on zwiedl.. tzn nie wiemo co chodzi .. kwiaty zwiedly a liscie nie... pomoze ktos??

 84. Dodał: kosa, Tytuł: Amatylis

  Witam:)zakupiłam 3 tygodnie temu pieknego amarylisa, któremu właśnie zwiędły wszytskie czerwone kwiaty, cow tej sytuacji mam zrobić, proszę o pomoc

 85. Dodał: niezapominajka, Tytuł: Jabłka sterylizują amarylisy!!!!!

  Również jestem fanką amarylisów. Co roku mi zakwitają,ale uważam aby nie miały kontaktu z jabłkami ponieważ zapach jabłek sterylizuje amarylisy,które potem nie kwitną. Nie wiem tylko czy to jest proces odwracalny.

 86. Dodał: jabunia, Tytuł: Amarylis

  czy jak dopuszcze do zawiązania nasion , czy cebula wytrzyma mi

 87. Dodał: kamilasz245, Tytuł: Amarylis

  Właśnie dostałam Amarylisa na urodziny jest piękny

 88. Dodał: mariusz, Tytuł: Amarylis

  w holandji ten kwiat jest na jesień wykopywany i zasuszany w odpowiednim klimacie (nie wilgotnym wentylowanym) a w lutym go sadzom to co widziałem

 89. Dodał: mariusz, Tytuł: Amarylis

  Ja dostałem kilka w holandi ładnie kwitły,teraz u jednego urosła mała cebulka jak i kiedy mogę ją odsadzić

 90. Dodał: Damian, Tytuł: Amarylis

  Pomocy!!! Mój amarylis jużnie kwitnie drugi rok. Co mam zrobić aby zakwitł? proszę o porade.

 91. Dodał: Jakub.M, Tytuł: beznadziejny kwiat

  mam tego beznadziejnego kwiatka od pięciu lat jak go kupiłem pięknie zakwitł miał dwa kwiaty na łodydze potem co rok robiłem wszystko tak jak jest napisane książkowo i nic z roku na rok ma coraz dłuższe liście teraz maja 60 cm i zwisają z parapetu a ja bede musiał go na szafe wsadzić wogule niechce kwitnąć.

 92. Dodał: Marek, Tytuł: Amarylis

  Kwiat jest piękny ale czy nie jest trujący?Jak przekwita płacze lepkim syropem.Piesek może polizać.

 93. Dodał: ola, Tytuł: Amarylis

  a co mam zrobic jezeli nie wiedzialam i po przekwitnieciu sciełam calą rośline (liscie) czy odrosną na nowo???

 94. Dodał: mkk, Tytuł: amarylis bez cebulki

  Roślina, która kwitnie jak amarylis, ale nie ma cebulki lecz długie, białe korzenie to kliwia. Łatwa w uprawie, kwitnie czasami kilka razy w roku, szybko rośnie i wyrastają z niej boczne odnóżki, które też niedługo zakwitną. Szukaj zasad hodowli tej rośliny pod hasłem "kliwia". Powodzenia:-)

 95. Dodał: Dzika, Tytuł: Amarylis

  Chłopak kupił mi amarylisa w lutym w prezencie, niestety przy transporcie jego łodygę z czterema kwiatami złamał wiatr, wpadłam na genialny pomysł i przyłozyłamz dwóch stron szerokie listewki i przewiązałam plastrem, pięknie sie zrósł i jeszcze długo utrzymywa ły się kwiaty. zeschniętą po przekwitnięciu łodyge przyciełam, teraz podlewam i juz od 2 tygodni rosną mi 3 zielone liście. Moim zdaniem to odporny niezniszczalny i piękny kwiat :)

 96. Dodał: Ola, Tytuł: Amarylis

  Witam, zakupiłam cebulki amarylisa (26-28 cm), które - jak się okazało po ich otrzymaniu - puściły już młode listki (około 4 cm) co znaczyło, że przebudziły się ze spoczynku. Cebulki uziemiłam w doniczkach z ziemią torfową i zdążyłam w tym czasie popełnić błąd - podlałam do donicy zamiast do spodka ech.. mam nadzieję, że ta jedna wpadka nie spowoduje gnicia cebul. Nurtuje mnie jeszcze jedna rzecz: czy oberwanie wierzchniej warstwy cebuli może jej zaszkodzić? Przeczytałam o grzybach, które tworzą czerwone plamy na cebuli - po oberwaniu wierzchniej warstwy ich już nie ma - ale nie jestem pewna czy pomogłam tym czy zaszkodziłam? Niestety nie miałam środka grzybobójczego i w pośpiechu oberwałam warstwę, która wydała mi się być niezdrowa.

 97. Dodał: Jola, Tytuł:

  Witam chciałam zapytać znawców. Mam roślinkę liście ma takie same jak amarylis ale nie ma cebuli tylko taka długa łodyga z koreniami. Czy to jakaś odmiana? Dzięki za odpowiedź

 98. Dodał: Kasia, Tytuł: Amarylis

  Dostałam dwa amarylisy. Po przekwitnięciu koleżanka doradziła mi żebym obcieła łodygi i liście i tak też zrobiłam. Nie wiem co teraz mam robić? Czy podlewać dalej cebulki czy nie?

 99. Dodał: Grzesiek, Tytuł: Amarylis

  Mój amarylis od kilku lat zawsze kwitnie, wypuszczając 2 pędy kwiatowe na raz (drugi pojawia się, kiedy pierwszy pąk już zaczyna się rozwijać). Zwykle kwitnie dwa razy w roku, wczesna wiosną i jesienią/zimą. Nie przesuszam go na zimę, cebule bardzo szybko się rozrastają. :)

 100. Dodał: Urszula, Tytuł: amarylis

  W tamtym roku miałam cudo kwiaty,po zeschnięciu łodyg obciełam i cebulę włożyłam do lodówki.W tym roku cebulę posadziłam i ma piękne liśćie ,ale nie zakwitła .Może ktoś wie dlaczego? Pozdrawiam !!

 101. Dodał: Andrzej, Tytuł: Amarylis

  Mój amarylis jest podobny do fotki dodanej przez Ashlej. Mam ich ponad 10.

 102. Dodał: krycha, Tytuł: pielegnacja

  moj amaryllis - apple kwitl pieknie w styczniu a teraz jest w stanie spoczynku - prosze o rade kiedy zaczac podlewanie.

 103. Dodał: Kaska85, Tytuł:

  Tak zgadza sie czerwony kwiat na zdjeciu to Red Lion,a bialy to Chrismast Gift,ten taki rózowawy z paskami to Rilona.Kwiaty te czesto sa zaliczane do rodziny Amaryllisów,gdyz sa bardzo do nich podobne i potocznie mowi sie na nie Amaryllisy.Bardzo dobrze rozwijaja sie nawet w samym keramzycie(czesto sa hodowane w szklarniach przez Holendrow),odpowiednio podlewanym,dobrze reaguja na zmiane temperatury(wzrost temp o kilka stopni powoduje ich szybsze rozkladania kwiatkow).Na jednej łodydze najczesciej maja4 kwiaty,ale moga tez miec6.Ich uprawa nie jest az taka trudna Panie Leszku,ale wymagaja troche ,,opieki'' z naszej strony.Kwiat ten najczesciej kwitnie w warunkach domowych zima,ale zdarzaja sie 4 kwitnienia do roku (w szklarniach kwitna one caly rok,gdyz sa odpowiednio stymulowane przez zmiane warunkow:temperatury,podlewania,przez oprysk).Osobiscie polecam zakup takiego kwiatka,nie ma nic piekniejszego moj ulubiony to Hercules:)))

 104. Dodał: Anula, Tytuł: Amarylis

  Mój amarylis własnie prrzekwitł, był bardzo okazały, miał dwie łodygi i na każdej po pięć kwiatów, naprawdę cudo...

 105. Dodał: Marika baranska, Tytuł: liscie

  to trzeba obcinac liscie czy nie ???I kiedy???

 106. Dodał: justyska, Tytuł: amarylis

  w jakim czasie podlewac z nawozem przed kwitnienciem czy po prosze o pomoc

 107. Dodał: koza, Tytuł: Muszki z ziemi

  Zakwitł mi kwiat niedawno zaowarzylam ze dookola cebuli kwiata lataja male muszki. Wyglada to tak jakby wychodzily z pod ziemi. Wie ktos cos na ten temat?? czy to jest grozne??

 108. Dodał: aga, Tytuł: amarylis

  kupiłam cebulę amarylisa włożyłam do doniczki ma już dwa tygodnie ale nic nie urósł. Nie wiem co robić, pomóżcie.

 109. Dodał: danka.pl, Tytuł: amarylis

  Do Maji Doniczka powinna byc szersza o jakieś 2 cm w obwodzie, i długa w dół coś takiego jak dla palmy, gdyż korzenie idą w tedy w dół i wszystkie substancje odżywcze są wtedy pobierane przez cebulkę

 110. Dodał: IKA, Tytuł: twarde moje

  mam amarylisy od paaru dobrych lat i jak z poczatku sie z nimi delikatnie obchodzilam z czasem weszly w zapomnienie na poczet innych kwiatow i tak 2 lata lezaly w pywnicy bez wody potem po przesadzeniu zakwitly,nastepnie wystawilam je do ogrodu(w doniczce) mocno naslonecznionego na lato gdzie slonce jest przez cale popoludnie nic z nim nie robilam znowu zakwitl,w tej doniczce byl cala zime na tarasie zasypany sniegiem przy -15 zal mi sie go zrobilo i wiosna zabralam go do domu w sierpniu zakwitl obecnie jest w mieszkaniu ma cieplo odzywki zraszanie i cale inne dobroci i co urosna mu nowe liscie to sie łamia:)opisuje tu los 4 doniczek amarylisa po okolo 3 bulwy matka i odrosty .juz nie bede az tak troskliwa a napewno nie do amarylisow.pozdrawiam

 111. Dodał: maja, Tytuł: amaryllis

  wlasnie kupilam cebulke ale nie wiem w jak duzej doniczce posadzic i jak podlewac i kiedy obciac liscie po przekwitnieciu czy w ogole obcinac

 112. Dodał: DORA., Tytuł: Amarylis

  W KWIACIE AMARLISA USOWAMY KOŃCOWE CZĘŚCI SŁUPKA GDY ZAKWITNIE WTEDY BEDZIE DLUŻEJ KWITŁ.

 113. Dodał: Ewelina, Tytuł: korzenie!

  kupiłam cebulkę z pąkiem po tygodniu zauważyłam że nic się z nim nie dzieje nie rośnie nie rozwija się delikatnie wyjęłam go z ziemi a tam nie ma nawet jednego korzenia. Czy coś będzie jeszcze z tej cdebulki?

 114. Dodał: nora, Tytuł: cebulka

  Czy cebulka amarylisa ma dużo wystawać nad doniczką?mam wrażenie że się przeważy i całość sie przewróci!! Kwiat dostałam 14lutego i 3 dni temu mi zakwitł czy są szanse by jeszcze raz w tym roku zakwitł?

 115. Dodał: Maszu., Tytuł: Sposób na muszki

  Kochani,tak jak wielu z Was miałam problem k małymi muszkami w doniczkach kwiatowych.Kupiłam w sklepie ogrodniczym NOMOLIT 150SC.Podlewałam nim (oczywiście po rozcięczeniu)moje kwiaty wg.instrukcji i wybiłam muszki co do jednej.Polecam.MASZU.

 116. Dodał: Maszu., Tytuł: Cudo nie kwiat

  To niesamowite,gdy czytałam sobie Wasze posty ,zerknęłam do mojego kwiatka,kóremu usychała już łodyga.Patrzę,a on wypuścił nowy pąk.Przestawiłam go w widne miejsce i podlałam.Kwitł niecały miesiąc temu.Jak myślicie,będzie mi kwitł tac cudnie jak poprzednio i czy zakwitnie w przyszłym roku.Pozdrawiam.MASZU.

 117. Dodał: AGNIESZKA, Tytuł: amarylis

  Kupiłam ostatnio kwiat,który już był w doniczce ma on pąk,ale łodyga nie jest zbyt wysoka.Czytałam,że pąk jak rośnie powinien być zielony i nabrzmiały dopóki nie urośnie wysoki.Mój choc jest niski wygląda jakby pękł i widac w środku dwa pączki.Czy to dobrze?

 118. Dodał: Ed333, Tytuł: Hippeastrum rodzina amarylkowate

  Pomocy i Helena....... Poniżejzostało szczegółowo opisane co należy robić z przekwitniętymi hippeastrami, aby ponownie zakwitły-poczytajcie posty Ed333 i Ed, nie sądze aby to był dobry pomysł wysadzania Hippeastra do ogrodu, chocby na sezon tylko letni- nornice czuwają, zimy choćby była nie wiem jak lekka Hippek nie przetrzyma, to nie ta strefa klimatyczna.......Jeśli chodzi o Twojego Hippka -POMOCY- to trudno coś powiedzieć na temat rośliny bez jej zobaczenia- powiem tylko,że jeśl nie ma kwiatów a są tylko liści to, albo roślina nie miała odpowiednio długiego okresu spoczyku bez podlewania- min 3-4 miesiące, albo jest jeszcze za młoda, aby kwitnąć musi mieć przynajmniej 4 lata.........załamywanie liści w roślinie może świadczyć o niedoborze składników pokarmowych- nie nawożona odpowiednio, lub za mało światła liście są bardzo kruche:radzę postawić w jasnym, chłodnym miejscu, zacząć nawozić,podlewanie tylko na podstawek 2x w tygodniu- cebule nie lubią zalewania, moga wtedy gnić (w tym roku juz raczej nie zakwitnie)i tak do sierpnia.... co robic dalej poczytajcie posty ponizej Ed i Ed 3333....Zyczę powodzenia w uprawie

 119. Dodał: pomocy, Tytuł: amarylis

  ja mam tylko liscie i są duże i sie załamują co z tym zrobic

 120. Dodał: Helena, Tytuł: Amarylis w ogrodzie?

  Trzy-cztery tygodnie temu przekwitl mi amarylis. Czy po zniknieciu lisci moge przesadzic cebule do ogrodu? Mieszkam w Londynie, gdzie zimy sa zawyczaj bardzo lagodne, asle nie mam pojecia z jakiej strefy klimatytcznej pochdoza te okazale i bardzo teatralne z natury kwaity . Nie chce mi sie trzymac donicy z sucha ziemia w domu, wiec wolalabym miec go na zewnatrz, aby cieszyl wszystkich sasiadow. Jesli mzona go przesadzic, to kiedy? na jaka glebokosc? Czy tak jak wszystkie cebulkowate - 3 razy wielkosc cebuli czy tak jak kaza postepowac z forsowanymi amaryliosami w doniczce - to znaczy, zeby cebula wystawala znad ziemi? Kiedy on zakwita w naturze? Bede wdzieczna jesli ktos zna odpowiedzi na te pytania.

 121. Dodał: Kivi, Tytuł: Amaryllis

  Kupiłam dorodnego amarylisa z jedną łodygą i trzema pąkami.Kwitł przez 3 tygodnie, miał piękne duże biało rożowe kwiaty. Musiałam go odwracać w ciągu dnia bo przechylał się do słońca. Teraz usunęłam mu zasuszone kwiaty i patrzę jak rosną mu zielone liście. Mam nadzieję, że jeszcze mi kiedyś zakwitnie...

 122. Dodał: marlenka, Tytuł: dziekuje Ed 333

  dziekuję bardzo Ed 333.mam nadzieję ze mi sie uda utrzymać tego pięknego kwiata pozdrawiam :)

 123. Dodał: MARIANNA, Tytuł: Amarylis

  Dostalam ten piekny kwiat w styczniu piec lat temu Tylko raz przesadzalam w swieza ziemie po roku Jak [rzekwitnie to po jakyms czasie zolknie wrecz posycha lodyga kwiatu wtedy obcinam a liscie sa piekne zielone prawie do jesieni Jak zrzulkno prawie zgnija to je obcinam i przestaje podlewacW tym roku zaczela odrzywac piec tygodni temu Wiec zaczelam podlewac Kupilamnawoz w plynie i wedlug insrukcji co dwa tygodnie podlalamJuz jest piekny pak cztery kwiaty bedzie juz widac zapare dni moze na druga nidziele bedziemy cieszyc sie z pieknego KWIATA aLE WART CZEKAC TE KILKA MIESIECY

 124. Dodał: J.Anna, Tytuł:

  Rowniez zachwycam sie Amerylisami pieknie kwitna ,po przekwitnieciu obrywam nasiona iczekam az lodygi zaschna same wtedy usowam od czasu do czau zasilam nawozem przez 3-4mc potem wystawiam do piwnicy inie robie nic one zasychaja.po pewnym czasie same puszczaja pak wtedy mocze 2 godz.w wodzie isadze do nowej ziemi pierwszy puszcza pak kwiatowy powodzenia pozdrawiam

 125. Dodał: katarzyna, Tytuł: Amarylis

  ja kupiłam cebulę Amarylisa we wrześniu 2007r. do świąt B.N. zakwitł mi aż trzy razy! potem przez półtora roku nic, same liście. obcinałam je i teraz zakwitł ponownie. jest piękny. Pozdrawiam.

 126. Dodał: Ed 333, Tytuł: Hippeastrum

  Marlenka i Asia- poczytajcie wcześniejsze moje posty o hppeastrum poniej, wszystko dokładnie jest tam opisane......jeśli chodzi o łodygę kwiatową, to usuwamy ją z kwiatu wtedy jeśli całkiem zżółknie, nie wcześniej, ze względu na to,że ona również zawiera składniki które z powrotem trafią do cebuli....żółkną liście powiadasz? a podlewasz roslinkę tylko 2 raz w tygdniudo podstawki?nie polewasz po cebuli?-Hippeastra tego nie lubią-mogą gnić......pozdrawiam

 127. Dodał: asia, Tytuł: amarylis

  Wg wyczytanych tu wskazówek obcięłam łodygę po przekwitniętym kwiatku, amarylis puścił nowgo liścia, ale 3 stare liście zaczęły mi żółknąć.

 128. Dodał: Aga, Tytuł:

  ja dostałam amaryllisa teraz 1 litego na urodziny,miał nierozwiniete paki,teraz ma piekne czerwone kwiaty,niestety moj maz chciał przechylic łodyge i ja złamał,co teraz z tym zrobic?dodam ze obok duzej cebuli w doniczce wyszło kilka białych kiełkow co z tym zrobic?ludzie pomozcie niemialam tego kwiata nigdy a szkoda go wyrzucic moje gg 3192905

 129. Dodał: MARLENKA, Tytuł: CO ZROBIĆ JAK PRZEKWITNIE ?

  KUPIŁAM NIEDAWNO HIPEASTRUM NAPIS JEST TEZ AMARYLIS TERAZ KWITNIE CO ZROBIĆ JAK PRZSTANIE KWITNĄĆ ? ZOSTAWIĆ BULWĘ W ZIEMI? POMÓŻCIE

 130. Dodał: Mosia, Tytuł:

  Dwa lata temu kupiłam córce na imieniny Amarylis,który pięknie kwitł.Po kwitnieniu puszczał liście,zasuszałam,pozostawiałam w okresie spoczynku w chłodzie i ponownie sadziłam zgodnie ze wskazówkami.Dorobiłam się jedynie podziału cebuli na dwie mniejsze,ale również okazałych rozmiarów.Tydzień temu ponownie zasadziłam i będę czekać na efekty w postaci kwiatu-życzcie mi szczęścia !

 131. Dodał: ED 333, Tytuł: do Michasia

  ja małe cebulki trzymam z rośliną mateczną, po okresie spoczynku rozdzielam i sadzę do osobnej doniczki, małych cebul po oddzieleniu się nie "hibernuje",pozwala im się rosnąć aby nabrały masy w obwodzie zakwitają w sprzyjających warunkach po około 4-5 lat od wykiełkowania..... powodzenia

 132. Dodał: MICHASIA, Tytuł: amarylis

  -ja mam tego kwiatka już od pażdziernika miał dwa kwiatostany które po przekwitnięciu obcięłam teraz pozostały mu piękne liście i wyrasta z boku druga cebulka CO MAM DALEJ ROBIĆ jak postąpić z tą młodą cebulką czy pozostawić je razem

 133. Dodał: ED333, Tytuł: Hippeastrum

  Jesli pragniecie powiększyć swoje kolekcje Hippków w tej chwili dostępne są w sprzedaży różne odmiany cebul- niektóre po atrakcyjnych cenach- sprawdźcie ofertymin PNOS i allegro: tam szukajcie Haseł: HIPPEASTRUM AMARYLIS LUZ ZWARTNICA

 134. Dodał: Aldona., Tytuł:

  Dziękuję za podpowiedż odnośnie muszek...

 135. Dodał: ed, Tytuł: Hippeastrum

  Nie obcina sie przed kwitnięciem liści Hippeastrów!!!!! to po przekwitnięciu rosliny, z liści do cebuli trafiają zmagazynowane składniki mineralne potrzebne roslinie na następny sezon...... te muszki to byc może ziemiórki, są na to środki-zapytaj w kwiaciarni lub ogrodniczym....

 136. Dodał: ed, Tytuł: Hippeastrum

  Po przekwitnięciu łodygi samoistnie żółkną, potem już bardzo łatwo je usunąć, następnie cebula musi spokojnie nabrać sły na następny sezon, liście zostawiamy roslinę nawozimy i podlewamy, ja swoje Hippki w sierpniu we wrzesniu-zależy kiedy chcecie żeby Wam zakwitły, wstawiam do chłodnej piwnicy i przestaje podlewać, liście obumierają naturalnie lub można po około 3 tygodniach(od wstawienia do piwnicy) je obciąć i czekamy, od momentu bez liściowego hibernacja całkowita przynajmniej 3 miesiące, następnie Hippki czasem same się budzą i wychodzi pąk a czasem nie, po tym okresie przesadzamy do świeżej ziemi, stawiamy na parapet, podlewamy na spodek, 2 razy w tygodniu, cebule te nie znoszą przelania i czekamy od 4 do 6 tygodni na kwiaty, zakwitną na pewno......:-) Odmian jest taka masa,że w głowie się kręci.... jak ktoś kupi jeden ani się obejrzy a za chwilę bedzie ich miał 30 !!!!!!

 137. Dodał: Magda, Tytuł: Liście!

  Czy mogę obciąć liście, jeśli nie pojawił się jeszcze kwiat? Słyszałam, że jak się obcina liście, to później kwiat jest ładniejszy...

 138. Dodał: Aldona., Tytuł: amarylis

  W doniczce z amarylisem,pojawiły się małe czarne muszki,trudne do wytępienia. Oblegają parapet okienny,wieczorem plądrują mieszkanie... Jedyne wyjście,to pozbyc się kwiatka.

 139. Dodał: bilickam, Tytuł: chyba sie myliłam

  nie wiem teraz naprawdę czy to jest amarylis ale na pudełku było napisane amarylis hipeastrum myślałam do tej pory że to jedna i ta sama roślina ale widzę że się chyba myliłam mój kwiat powoli kończy kwitnienie ma jeszcze pąki ale wyglądają jakby zaraz miały zwiędnąć a płatki bieleją. to prawda że pęd należy obcinać po przekwitnięciu czy za rok znowu tak pięknie zakwitnie?

 140. Dodał: ed, Tytuł: hippeastrum

  Słuchajcie to faktyczie jest Hippestrum, który należy do rodziny amarylkowatych, amaryis wygląda inaczej- wszystkie zdjęcia na tym forum należą do Hippka, zwanego inaczej Zwartnicą, który jest najpiękniejszą rośliną cebulową i mam pokaźną kolekcję tych pięknych roślin, pozdrawiam

 141. Dodał: esti42, Tytuł: amarylis

  kupilam dzisiaj dosc spora cebule z jedna przybyszowa czy moge ja teraz wsadzic do doniczki ? Prosze o rade

 142. Dodał: Barbara, Anna, Tytuł: Amarylis

  Dostałam 4 cebule Tej pięknej rosliny z nadzieją, że zakwitną. Cebule są spore w obwodzie maja 20 cm i więcej. Uprawiam je juz 2 lata, postępuje tak jak tu opisujecie i nic - same liście.Jedna tylko (mniejsza)wypuszcza wtym roku jednocześnie pąk kwiatowy (anemiczny) i liście.Niech mi ktos powie co robię nie tak jak nalezy?

 143. Dodał: iza, Tytuł:

  amarylis najpierw kwitnie a pozniej rosna mu liscie pokazany na zdjeciu to nie amarylis

 144. Dodał: barabare, Tytuł: do grzegorza

  to może odpowiesz na nurtujące nas pytania i nie będziesz nas niegrzecznie pouczał!wielki znawco

 145. Dodał: bilickam, Tytuł: amarylis

  ja mam piękny czerwony okaz liście osiągają dł. do 60 cm. piszecie że on kwitnie jesienią a mi dopiero teraz zakwitł jest po prostu piękny i pomyśleć że z takiej byle jakiej cebulki wyhodowałam takiego ładnego kwiata którego kupiłam za grosze

 146. Dodał: Mirka, Tytuł: Amaryllis Appleblossom

  Mam takie cebule - dostałem je w prezencie razem z doniczkami i krążkami na podłoże jest 17.01.09r proszę o pomoc co i kiedy mam dalej czynić.

 147. Dodał: Grzegorz S., Tytuł: a więc Hipeastrum

  Zauważyłem, ze wszyscy na forach internetowych powtarzają ciągle te same utarte określenia obydwu gatunków, i o ile hipeastrum jest powszechnie uprawiane, o tyle amarylis jest rośliną niemal całkowicie nie znaną. Tak się składa,że posiadam także oryginalne amarylisy i ten, kto widział choć raz obie rośliny, nigdy więcej ich ze sobą nie pomyli. Amarylisy kwitną głownie jesienią(z resztą tak samo jak Valotty), mają kwiaty delikatniejsze niż u hipeastrum, w odcieniach od jasnoróżowych do ceglastych,liście bardziej wąskie, krótsze,łuski cebul są na ogół białe i sprawiają wrażenie pergaminowych. Uprawa amarylisów jest tak samo łatwa jak hipeastrum, trzeba tylko pamiętać, że w odróżnieniu od hipeastrum, amarylisy kwitną na koniec sezonu wegetacyjnego - bezpośrednio przed okresem spoczynku. Jednak te prawdziwe amarylisy niemal nie występują w sprzedaży.

 148. Dodał: Grzegorz S., Tytuł: Amarylis?? Hipeastrum chyba..

  To nie są żadne amarylisy tylko hipeastrum, amarylis to zupełnie inna roślina. Podejrzewam że prawdziwego amarylisa nikt z was na oczy nigdy nie widział.

 149. Dodał: barbenge, Tytuł: Amarylis

  Jak podlewać w czasie kwitnienia? na spodeczek? i jak czesto? Kupiłam go 2 dni temu i miał juz jeden pąk kwiatowy który zaczyna sie rozchylać. Wszedzie pisze jak zrobic zeby zakwitł a ni emoge znaleźć informacji jak podlewac w czasie kwitnienia i jak wtedy nawozic? Dziekuję z góry za odpowiedź

 150. Dodał: Maszu., Tytuł: Amaryllis

  Kupiłam pierwszy raz ten kwiat w pąku w AUCHAN.Nie sądziłam,że wyrośnie b.długa łodyga z pąkiem.Będzie kwitł na biało,już widać.Stoi na oknie w kuchni(obok kwitnącego storczyka),ma widno i co dzień dostaje angielkę odstanrj wody.2 razy w tygodnid odżywka substral.Pozdrawiam wszystkich właścicieli tego kwiatka.

 151. Dodał: egusia, Tytuł: pytanie

  mam z zeszłego roku zasuszoną cebule amarylisa,wypuśćiła liśćie.czy zakwitnie jeśli teraz ją posadze??????

 152. Dodał: barabarka, Tytuł: pomocy

  moje cudo kwitlo rok temu i do tej pory nic sie nie zmienia!nie ma lisci ani pakow!nie przenioslam go w ciemne miejsce i caly czas byl podlewany.co powinnam teraz zrobic?

 153. Dodał: Przemek, Tytuł: Amarylis

  Dostałem go nie dawno.Podlewam raz w tygodniu,stoi na parapecie w temp. pokojowej,teraz mi zakwitł. czy dorbze robię ?

 154. Dodał: Dariusz, Tytuł: Amarylis

  Często kupujemy kwiaty w kwiaciarni kiedy kwitnie. Kwitnienie często wywołane jest sztucznie poprzez dobór oświetlenia oraz stosowanie nawozów. Jak przestawić roślinę do normalnego cyklu biologicznego?

 155. Dodał: Beata, Tytuł: Amarylis

  Ja mojego amarylisa odstawiam do torfowej ziemi we wrześniu i wynoszę do ciemnego i chłodniejszego pomieszczenia, nie podlewam. Po jakimś czasie wyraźnie widać jak cebula robi się większa i jakby bardziej twarda. Około stycznia pojawia się pąk, wtedy przenoszę roślinę do pokoju w jasne miejsce, podlewam umiarkowanie wodą co drugie podlewanie dodaję trochę nawozu. A podlewam na podstawkę aby nie moczyć cebuli.

 156. Dodał: Dzola:), Tytuł: amarylis

  Wlaśnie mi zakwitl i nie wiem czy powinnam go podlewac odzywką czy nie? prosze o pomoc

 157. Dodał: Monika, Tytuł: Amatylis

  Dostałam amerylisa który ma 2 pąki. I nie mam pojecia jak należy go pielegnować. Prosze o pomoc. Byłambym wdzieczna. Z góry dziękuje :)

 158. Dodał: Mirka, Tytuł:

  dostalam amerylisa który ma aż 9 pięknych kwiatów,to az nieprawdopodone,jest b.piękny a liscie dopiero wypuszczają - 2 male muszę tylko nauczyć sie go pielęgnować

 159. Dodał: sylwia.f, Tytuł: AMARYLIS

  WITAM WLASNIE DOSTALAM CEBULKE AMARYLISA I NIE WIEM CZY MAM JA WSZADZIC TERAZ CZY POCZEKAC DO WIOSNY A JEZELI MAM POCZEKAC TO JAK MAM TA CEBULKE PRZECHOWYWAC I GDZIE DZIEKUJE

 160. Dodał: Barbara B, Tytuł: Amaryllis

  kupilam we wrzesniu cebulke amaryllisa i zaraz wsadzilam go do ziemi w tej chwili juz przekwitl mial piekne cztery kwiaty bez zadnych lisci co mam teraz z nim dalej zrobic zeby zakwitl ponownie .

 161. Dodał: marek , Tytuł: amerylis

  moj amerylis kwitł w maju teraz bebde go przesadzac czy mam jeszcze poczekac bo ostatni lisc juz zrobił sie żołty i co teraz mam zrobic mam dylemat czy czekac czy juz odciac i nie marnowac czasu bo wtedy przecierz szybko zakwitnie czy ktos moze mi pomuc rozwiazac ten problem jak z niego wyjsc i co teraz ?

 162. Dodał: marzena, Tytuł: pomocy

  mój amarylis ma 9 sporych liści.Czy mam je teraz obciac .Ostatnio kwitł w marcu

 163. Dodał: Asia, Tytuł:

  Mazi dzięki, mój amarylis właśnie zakwitł na różowo i wiem co mam dalej zrobić

 164. Dodał: mazi, Tytuł:

  Ja słyszałem,ż a amarylisy na zimę obcina siei kładzie w chłodne miejsce:)

 165. Dodał: Asia, Tytuł: Amarylis

  Kupiłam mój pierwszy amarylis z pięknym pąkiem kwiatowym. Czy zakwitnie jeszcze tej jesieni? Co dalej, jak przezimować amarylisa po przekwitnieniu?

 166. Dodał: Euterpe, Tytuł: pierwszy amarylis

  Dzisiaj kupiłam pierwszego amarylisa. Ma 1 pęd kwiatowy, jeszcze zamknięty i dość krótki, 15 cm, oraz 4 liście ustawione zupełnie pionowo jeden za drugim. Szukam informacji, jak mam go pielęgnować aby mu było dobrze? Znam się raczej na orchideach..

 167. Dodał: alexwilk, Tytuł:

  Zgadzam się z Panem Leszkiem! Amarylis często jest mylony z Hipperastrum. Chociaż na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne to jednak różnią się łodygą. W jednym jest ona pełna zaś w drugim zupełnie pusta. Oba kwiaty są cudowne!!! Co do ponownego kwitnienia to uważam, że bardzo ważne jest aby za szybko nie pozbywać się łodygi - musi zupełnie uschnąć przed usunięciem jej. kwiaty zaś obcinamy wtedy kiedy przestają być już atrakcyjne - nie czekamy zbyt długo aby nie dopuścić do zawiązania się nasion. Aby roślina ponownie zakwitła bardzo ważne jest również nawożenie oraz okres spoczynku. Moje roślinki budząc się wypuszczają pąk a dopiero po pewnym czasie pokazują się liście, jeśli zdarzy się, że pojawią się pierwsze liście to oznacza że cebulka nie zakwitnie w danym sezonie - powodem może być to, że jest za słaba. To przepiękne rośliny!

 168. Dodał: Halina z Ostródy , Tytuł: amarylis

  mam amarylisa ktury kwitnie mi 2 razy do roku.

 169. Dodał: MagdaO, Tytuł: Amarylis

  W minionym roku kupiłam amarylis. Był pięknym okazały, zielony. Niestety nie kwitł. Na wiosnę odsadziłam 2 nowe cebulki. Nie wiem w tej chwili jak postąpić. czy kupiony w zeszłym roku amarylis, mimo pięknych, gigantycznych liści, mam teraz zupełnie obciąć i bez podlewania postawić do ciemnego miejsca? A jak mam postąpić z młodymi cebulami? One nie są tak duże jak ich "mataka" ale również mają okazałe liście. Czekam na pomoc.

 170. Dodał: nowa, Tytuł:

  kupiłam dzisiaj 3 cebule i mam nadzieje że wyrosną z nich piękne kwiaty.Teraz muszę skorzystać z pomocy literatury fachowej.

 171. Dodał: zdzislaw 2008'09.28 , Tytuł: amarylis

  hoduje amarylisy juz ponad 10 lat i nie zasuszam je po kwitnieniu a pomimo to co roku przepieknie kwitna.

 172. Dodał: Julka, Tytuł: amarylis

  Grażynko, jeśli chodzi o amarylis to chyba nie ma większego znaczenia, kiedy się sadzi cebulkę (ważne, by była "wypoczęta"). Proponuję Ci wsadzić ją do ziemi i na początek niezbyt obficie podlewać (amarylisa w ogóle nie można zbyt obficie podlewać). Niebawem kwiat powinien zacząć puszczać liście (może puścić tylko pąk i zakwitnąć, a potem puszczać liście). Proponuję, żebyś dała mu czas, jeśli nie zakwitnie, np. do grudnia, a będzie puszczał tylko liście, obetnij je, a doniczkę postaw w ciemnym miejscu i nie podlewaj. W marcu zacznij podlewać na nowo. Pozdrawiam!

 173. Dodał: Grażyna, Tytuł: Sadzenie Amarylisa

  W markecie są obecnie w sprzedaży cebulki amarylisa, jest wrzesień, czy taką cebulkę wsadza się teraz w ziemię,jak ją pielęgnować. Czy należy czekac do wiosny? Proszę o pomoc!

 174. Dodał: Julka, Tytuł: Amarylis

  Poczytałam komentarze dotyczące amarylisa (jestem też posiadaczką tego pięknego kwiata) i pomyślałam, że podzielę się swoimi doświadczeniami. Otóż we wrześniu obcinam amarylisowi liście (choćby były najzieleńsze:)), odstawiam kwiat w ciemne miejsce (u mnie stoi w łazience, ale są też tacy, którzy wynoszą go w chłodne miejsca) i nie podlewam. Do pokoju przynoszę go w lutym i zaczynam stopniowo podlewać. Na zakwitnienie nie czekam długo (może około miesiąca). Jak dotąd moja metoda się sprawdza. Polesam tę metodę Beti i Gabi:) Pozdrawiam.

 175. Dodał: Ela, Tytuł: Kwitnienie Amarylisa

  Aby Amarylis zakwitł MUSI przejść stan spoczynku.Po przekwitnięciu podlewać umiarkowanie, a od sierpnia/września zdecydowanie ograniczyć podlewanie, aż do uschnięcia liści(można go nawet wynieść w ciemniejsze miejsce, ale nie zimne). Ponownie zacząć minimalnie podlewać w grudniu. Nie konieczne jest coroczne przesadzanie cebul. Najefektowniejszy w okresie kwitnienia (luty- marzec) w stadium bezlistnym, ale liście są przecież bardzo ważne, to pozwól im spokojnie spełniać funkcję jaką im przydzielono do momentu uschnięcia.I pamiętaj !! ogranicz podlewanie - tu "leży pies pogrzebany" jeśli idzie o kwitnienie.

 176. Dodał: beti, Tytuł: amarylis

  po wysadzeniu cebuli we wrzesniu w stan spoczynku kiedy ponownie ma byc wsadzona ? czy wie ktos

 177. Dodał: GABI, Tytuł: RATUNEK......

  POMOCY!!! MÓJ AMARYLIS PRZEKWITŁ TERAZ MA TYLKO DŁUGIE LIŚCIE! CO ROBIĆ??!! PROSZĘ O ODPOWIEDZ POZDRAWIAM! GABI

 178. Dodał: Kasia, Tytuł:

  Kiedyś mój amarylis rósł w jednej doniczce z inną rośliną i bardzo dobrze to znosił.

 179. Dodał: Kasia, Tytuł:

  Mój amarylis kwitnie zazwyczaj w marcu, kwietniu a czasami tez drugi raz jesienią. Raz z jednej łodygi wyrosło aż 6 kwiatów! Amarylisy są dość kapryśne, jeśli nie mają kwiatów jednego roku, to nie znaczy, ż następnego też nie będą kwitły. Czasami coś im po prostu nie odpowiada. Na szczęście są dość odporne na choroby i niedostatek wody. Moja roślinka ma już kilkanaście lat i jest zdrowa i piękna, chociaż nie raz zapomniałam ją podlać. Polecam tę roślinę.

 180. Dodał: maaja222, Tytuł:

  A ja wsadziłam cebulę w ogrodzie i kwitnie pięknie już ponad 2 tyg i nie ma wogóle lisci tylko sama łodyzka i piękne trzy kwiaty. Zastanawiam się jak przechowac cebule przez zimę.

 181. Dodał: gitta, Tytuł:

  Kupiłam na wiosnę cebulę,z której zaczynały wyrastać liście.I te liście wciąż rosną,a kwiatu nie widać.Może ktoś wie dlaczego?!

 182. Dodał: aneczka, Tytuł:

  Od dwóch lat nie kwitnie mi i już nie wiem co robić, jak szybko kwitnie młoda cebula?

 183. Dodał: kukułka, Tytuł:

  co zrobić by amarylis zakwitł, jak przechowa cybulę?

 184. Dodał: Piotr, Tytuł:

  kiedy kwiaty opadna i zostana same liscie jak dlugo trzeba czekac na nastepne kwaity

 185. Dodał: Ania, Tytuł:

  ja mam ten kwiat,kwitnie raz w roku tylko na wiosne,dwa pąki ma.i nie kwitnie miesiacami jak tu pisze ale max 2 tygodnie.chyba ze ja mam takiego słabiaka...a liscie usychaja na zime,nie tak jak tu pisze ze nie.mam go 30 lat,było wiecej ale porozdawalam

 186. Dodał: niedouczona, Tytuł:

  Właśnie przekwitł mój pierwszy amarylis, był cudowny. Czy mam szansę że zakwitnie ponownie w tym roku,czy kwitnie raz w roku?

 187. Dodał: PioFoto, Tytuł:

  jak długo trzeba czekac na nastepne kwiaty po tym jak opadna juz ?

 188. Dodał: anamysia, Tytuł:

  a moj amarylis bedzie najpiękniejszy!!!

 189. Dodał: bocianx6@czat.onet.pl, Tytuł:

  witam,,,amaryllis hippeeastrum dostalem,,3 kwiaty czerwone{monte carlo} bendom na wielkanoc,,,,prosta pbsluga,,,sloneczne mjejsce ,nie za cieplo,,,na ziemi ogrodowej delikatnie mokrej,,,wode do podstawki leje,z bio florin do kwiatow kwitnocych,,,w kwiaciarni,,,pytam ,,za cebule w tarnowie 60 zl kcom,,

 190. Dodał: kangur, Tytuł:

  A mój Amarylis będzie miał 6 kwiatów, już ma 4, czy to normalne>?

 191. Dodał: beata, Tytuł:

  prosze mi doradzic co zrobic żeby amarylis zakwitł na razie cały czas rosną tylko liście

 192. Dodał: Iza, Tytuł:

  Kwitł mi w grudniu przed świętami

 193. Dodał: Matelka, Tytuł:

  Moj amarylis w ubieglym roku kwitl 4 razy.Gdy juz przekwitl jeden kwiat to wyrastal nastepny.Za pierwszym razem mial tylko 2 kwiaty,nastepnie juz po 4 Wlasciwie to niewiem dlaczego niechcial wejsc w stan spoczynku

 194. Dodał: magda, Tytuł:

  dlaczego u mnie drugi raz z rzedu nie kwitnie tylko wychodza liscie?

 195. Dodał: Daniel z Kikola, Tytuł:

  Jest to ladny kwiat sam mam jedna cebule czerwona i jedna rozowa w biale paski, ktora wniedlugim czasie zakwitnie. Pozdrawiam wszystkich, ktozy posiadaja te kwiaty.

 196. Dodał: Grażyna Łopatka, Tytuł:

  Przywiozłam ze Szwecji.Mam cztery amarylisy,czerwony,biały i laciate,ktore w tej chwili maja piekne duze kwiaty,nastepne dwa laciate beda kwitly.Malo jest informacji jak przechowywac cebule po przekwitnieciu i jak przesadzac do jakiej ziemi i czy doniczki musza byc takie male,jesli ktos ma wieksza wiedze to bede bardzo wdzieczna,pozdrawiam Grażyna

 197. Dodał: kalina, Tytuł:

  piękny kwiat warto dbać o niego

 198. Dodał: wieśniok, Tytuł: amarylis

  za szybko odciołym łodyge i po amarylisie ale pinkny był to kwiat

 199. Dodał: wieśniok, Tytuł: amarylis

  za szybko odciołym łodyge i po amarylisie ale pinkny był to kwiat

 200. Dodał: Lidka, Tytuł: Amarylis

  Aktualnie kwitnie u mnie w domu piękny Amarylis. Jest cudowny. Ma trzy piekne różowe kielichy. Warto zobaczyć, a jeszcze przyjemniej go dostać.

 201. Dodał: milka, Tytuł: Amarylis

  uwielbiam te kwiaty.zawsze miałam dużo rozmnożonch cebul ktore rozdawałam sąsiadkom które zazdrościły mi tego kwiata. Jako kwiat cięty wręczałam z okazji imienin i tp

 202. Dodał: Leszek, Tytuł: Amarylis

  Prezentowane zdjęcia kwiatów to chyba jednak nie Amarylisy ale Hippeastra, najprawdopodobniej odmiany Red Lion - czerwona, i Christmas Gift - biała. Hippeastrum czyli gwiazda rycerska albo zwartnica często i całkowicie błędnie nazywana jest amarylisem. Podstawowa różnica: hippeastrum pochodzi z Ameryki Południowej a Amarylisy rosną w Afryce. W warunkach domowych i uprawach ogrodniczych hodowane są różne odmiany barwne Hippeastrów (ponad 600), głównie hybryd. Uprawa Amarylisów jest podobno trudna i są one rzadkością w uprawie domowej.

 203. Dodał: Barbara Kusio, Tytuł: Amarylis

  Szkoda, ze strona nie zawiera blizszych informacji o pochodzeniu rosliny i jej warunkow naturalnych. Chetnie korzystalabym ze strony by powiekszyc zasob moje ubogiej wiedzy na temat kwiatow i roslin. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Captcha