Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 55

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Agapant - Agapanthus

Agapant - Agapanthus

1 komentarzy

Opis:

Roślina ta, należąca do rodziny liliowatych, pochodzi z Afryki Południowej i dlatego nazywana jest też "lilią afrykańską". Jest to bylina kłączowa o równowąskich, długich (do 70 cm), ciemnozielonych liściach. Kwiatostany (kuliste lub nieco spłaszczone baldachogrona) pojawiają się latem na szczytach długich, bezlistnych pędów kwiatostanowych. Baldachy Agapanthus africanus składają się z około 30 pojedynczych niebieskich, gwiazdkowatych kwiatów, natomiast Agapanthus orientalis nawet z blisko 100. Są też odmiany o białych kwiatach. Nazwa rosliny pochodzi od greckich słów agape - miłość i anthos - kwiat.

Uprawa:

Agapant lubi miejsca nasłonecznione, gleby żyzne, gliniasto-piaszczyste. W okresie letnim wymaga obfitego podlewania oraz nawożenia. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe przeznaczone dla roślin kwitnących. W naszych warunkach klimatycznych agapant nie zimuje w gruncie, dlatego wygodniej jest uprawiać go w donicach i wiosną wystawiać do ogrodu czy na balkon. Przed nadejściem mrozów należy przenieść donice do chłodnego, jasnego pomieszczenia, ograniczyć do minimum podlewanie i przechowywać w temperaturze 1-8°C. Roślina ta nie znosi częstego przesadzania, lubi ciasne donice, przesadzamy ją dopiero wtedy gdy bryła korzeniowa przestaje się mieścić w donicy. Rozmnaża się go przez podział starszych roślin w okresie od marca do sierpnia. Kłącze przysypujemy cienką warstwą ziemi. Pojemnik powinien być tylko nieco większy od kłącza.

Wybrane oferty z naszego sklepu:

 • Koszenie trawy i trawników
  Koszenie trawy i trawników

      Jeśli marzy nam się piękny zadbany trawnik musimy w okresie od wczesnej wiosny do końca października systematycznie go kosić. Zabieg tan sprawi że nasza trawa będzie zadbana, gęsta i zdrowa. Nic nie świadczy tak o gospodarzu jak dbałość o własne obejście, kt&oacut

  Przeczytaj więcej...
 • Furtki ogrodowe
  Furtki ogrodowe

      Wielu z nas poświęca dużo czasu na dbanie o swój ogród. Starannie pielęgnujemy kwiaty, przycinamy drzewka, wyszukujemy najpiękniejsze i najoryginalniejsze gatunki roślin po to, by móc czuć się dobrze w tym zielonym zakątku oraz wzbudzić zachwy

  Przeczytaj więcej...

1 komentarzy

 1. Dodał: Matelka , Tytuł: agapant zimowanie

  Z opisu wynika że agapant w naszym klimacie nie zimuje a ja zarezykowałam i zostawiłam go na zimę na działce.Bardzo dobrze okryłam go najpierw steropianem a na to dopiero nasypałam kopczyk z ziemi. Wprawdzie nie zakwitł bo to jeszcze młode 3 letnie siewki ale u koleżanki te same siewki ode mnie zakwitły i też zostawiła je na zimę dobrze okryte. Wniosek taki że jak dobrze zabezpieczone to przetrwają w gruncie naszą zimę.

Dodaj swój komentarz

Captcha