Dodaj zdjęcie rośliny

Dodatkowe:
25 z 273

ZOBACZ POZOSTAŁE ZDJĘCIA

Szafirek, Szafir – Muscari

Szafirek, Szafir – Muscari

9 komentarzy

Opis:

Szafirki to niewielkie, choć bardzo atrakcyjne i łatwe w uprawie rośliny cebulowe. Kilkadziesiąt gatunków tego rodzaju występuje w krajach śródziemnomorskich i w Azji Mniejszej. Polska nazwa pochodzi od barwy, choć obecnie paleta barw tych roślin się powiększyła. Najczęściej uprawiane są dwa gatunki szafirek armeński (Muscari armeniacum) i szafirek groniasty – szafirek drobnokwiatowy (Muscari botryoides). Szafirek armeński ma cebule nieznacznie wydłużone, których obwód może wynieść nawet 10 cm, pokryte delikatną, jasnoszarą łuską. Liście szarozielone rynienkowo zgięte i dłuższe od pędu kwiatowego, kwiaty kubkowate, w gęstych gronach o długości do 10 cm. Odmiany to m.in. ‘Grand Maitre’ o ciemnoniebieskich kwiatach z białymi brzegami, ‘Blue Spike’ intensywnie szafirowe. Szafirek drobnokwiatowy jest o mniejszej, kulistej cebuli, o równowąskich liściach, pędach kwiatowych do 20 cm wysokości, kwiatostany groniaste, stożkowe i zbite. Kwiaty kuliste niebieskie, niebieskofioletowe, białe (‘Album’).

Uprawa:

Szafirki nie są bardzo wymagające i radzą sobie prawie na każdym stanowisku. Najlepsze warunki to żyzna, próchnicza, piaszczysto-gliniasta gleba, niezbyt wilgotna. Stanowisko słoneczne do półcienistego. Muscari rozmnażamy z nasion lub cebulek przybyszowych. Siew wykonujemy jesienią. Cebule wykopujemy i przesadzamy od czerwca do września. Szafirka groniastego sadzimy na miejsce stałe we wrześniu a armeńskiego raczej w październiku, aby uniknąć przemarznięcia liści, które dzięki późnemu sadzeniu pojawią się dopiero wiosną. Szafirki sadzimy grupami, ponieważ wówczas najładniej się prezentują, w rozstawie 7x10 cm na głębokość 5-10 cm, zależnie od wielkości cebul. Muscari mogą rosnąć w jednym miejscu do 5 lat, choć pamiętajmy o ich zasilaniu. Podczas suszy należy je podlewać, dzięki czemu będzie obfitsze kwitnienie oraz większy przyrost cebul. Zaleca się również usuwać przekwitłe kwiaty, co nie dopuści do wytworzenia się nasion, których wytwarzanie bardzo osłabia roślinę. Podlewanie kończymy pod koniec maja, gdyż wówczas roślina przygotowuje się do spoczynku.

Zastosowanie:

Szafirki są znakomite do ogrodów skalnych, na obwódki, grupami na trawniki, rabaty oraz jako dodatek pod krzewy ozdobne.

Kwitnienie:

Kwiecień- czerwiec

Uwagi:

Szafirki możemy pobudzić do wcześniejszego kwitnienia w mieszkaniu. Wybieramy do tego największe cebule i sadzimy w szerokich, płytkich doniczkach, pojemnikach, które przenosimy do chłodnego pomieszczenia np. piwnicy, gdzie do grudnia umiarkowanie podlewamy. W grudniu przenosimy do pomieszczenia o wyższej temperaturze (ok. 15ºC). Pamiętajmy, aby nie przenieść w zbyt ciepłe miejsce, bo wówczas nie zakwitną. Kwitnienie następuje zazwyczaj po 4-6 tygodniach pędzenia. Autor opisu – Sargon.

Zobacz więcej zdjęć: szafirek

Wybrane oferty z naszego sklepu:

Kategorie
Cebulowe
  • Rumianek
    Rumianek

    Pięknie wyglądają pola, na których rosną Rumianki, Maki i Chabry. Zbierając te kwiaty często tworzymy z nich ładniejsze kompozycje niż z kwiatów ogrodowych czy tych kupionych w kwiaciarni.  Rumianek poza odmianami polnymi posiada, także odmiany ogrodowe. &

    Przeczytaj więcej...
  • Schody do ogrodu
    Schody do ogrodu

        Schody prowadzące z domu do ogrodu są nie tylko elementem funkcjonalnym, ale także mogą stanowić ozdobę. By tak faktycznie było, muszą być dopasowane stylistycznie do otoczenia i domu. Warto poznać pewne zasady, które pozwolą nam stworzyć harmonijną kompozy

    Przeczytaj więcej...
  • Sauny ogrodowe
    Sauny ogrodowe

        Sauny ogrodowe to w ostatnim czasie bardzo modne rozwiązanie, które nie stanowi już o luksusie tylko staje się czymś powszechnym. Ich popularność wynika z dobroczynnego oddziaływania kąpieli w saunie na organizm człowieka. Poza tym w sprzedaży można  n

    Przeczytaj więcej...

9 komentarzy

  1. Dodał: sandruszka, Tytuł: Moje niebiesiutkie maleństwa

    Kocham te maleństwa. Przenosiłam je niedawno ze zbyt ciemnego miejsca, patrzę a tam kilka małych cebulek i jedna większa. Oczom nie wierzyłam bo kupiłam w tamtym roku na wiosnę i takie tyćki małe były.

  2. Dodał: Kasia, Tytuł: Moje zakwitły

    Moje szafirki zakwitły terminowo na wiosnę. Końcem lipca wykopałam kilka dla znajomej (ruszyłam ziemię nieco mocniej),a po tygodniu zauważyłam, że około 10 puściło liście (jest początek sierpnia!). Ciekawe czy będą kwitły.

  3. Dodał: kasia, Tytuł: oszukać szafirki

    czy ktos z Was moze sie orientuje czy da sie oszukac szafirki (np trzymajac doniczke z cebulkami w lodowce) aby zakwitly dopiero w sierpniu?

  4. Dodał: kz, Tytuł: szafirek

    niewiem czy to prawda ale podobno są one trujące..

  5. Dodał: marlenka, Tytuł: szafirek

    ja w czoraj w BIEDRONCE kupiłam szafirka.juz miał liscie,a dzisiaj zaowazyłam malutkiego zielonego kwiatuszka.są takie słotkie.

  6. Dodał: elbaba, Tytuł: Szafirki

    Szafirki nie boją się zimy,maja liście już w pażdzierniku,a nawet wcześniej

  7. Dodał: violka, Tytuł:

    kupiłam szafirka ,posadziłam do ziemi tak jak zalecano czyli początek pażdziernika.teraz jest koniec pażdziernika a moje szafirki wzeszły.martwie się,bo mieły kwitnąć wiosną a one już sie pokazały.czy zima im nie zaszkodzi?

  8. Dodał: magda, Tytuł:

    pięknie pachnie i tak delikatnie wygląda. nadaje się i do wazonu po cięciu i w doniczce z ziemia na stół jako wiosenna dekoracja

  9. Dodał: Matelka, Tytuł:

    Ja chyba kupilam szafirka armenskiego bo cebulki byly takie duze ze sprzedajacej nie wierzylam ze to szfirek.Teraz czekam zeby zakwitl to sie przekonam czy zrobilam dobry zakup.

Dodaj swój komentarz

Captcha