Żywopłot szybko rosnący

Żywopłot szybko rosnący

2 komentarzy

Żywopłoty stanowią ważny element kształtowania przestrzeni w naszym najbliższym otoczeniu. Mogą pełnić zróżnicowane funkcje m.in.  wyznaczają granicę działki, stanowią ramy naszej najbliższej przestrzeni, a także chronią przed światem zewnętrznym, hałasem, kurzem oraz wzrokiem sąsiada. Z pewnością ochrona naszej prywatności jest ważnym kryterium uwzględnianym na etapie doboru roślin. Na własnej posesji, we własnym ogrodzie powinniśmy czuć się bardzo dobrze, bez skrępowania cieszyć się i korzystać z własnego miejsca na ziemi. 

Szybki wzrost to nie wszystko

Przy doborze roślin nie powinniśmy kierować się wyłącznie szybkością rocznych przyrostów. Na wzrost roślin wpływa wiele czynników, tak więc bez zapewnienia im optymalnych warunków nawet one nie będą w stanie w szybkim tempie stworzyć żywej ściany. Poza tym należy poruszyć kilka podstawowych zagadnień warunkujących późniejszy wzrost, wygląd oraz pielęgnację żywego płotu.

Oto najważniejsze z nich

Żywopłot liściasty- należy  zastanowić się czy żywopłot liściasty, a więc założony z roślin liściastych będzie nam w pełni odpowiadał. Tego typu żywopłoty zazwyczaj charakteryzują się sezonowym ulistnieniem, a więc w okresie zimowym w pełni nie spełniają swojej funkcji ochronnej.

Żywopłot iglasty – założony z roślin iglastych w większości zimozielonych, zazwyczaj stabilny i zwarty.

Żywopłot zimozielony – założony z roślin charakteryzujących się zimozielonym ulistnieniem, a więc nie tracą liści na okres zimy.

Żywopłot formalny – żywopłot stworzony z roślin, które wykazują wysoką tolerancję na cięcie.

 

Żywopłot nieformalny – luźny żywopłot w którym docenia się oryginalność pokrojową wybranych roślin żywopłotowych. Jego pielęgnacja nie wymaga od nas dużego nakładu pracy.

Żywopłot stanowiący barierę dla intruzów- a więc przy zakładaniu żywopłotu uwzględniamy gatunki, które posiadają ciernie, stanowiące doskonałą ochronę przed intruzami.

Żywopłot a ochrona przed wiatrem – są doskonałym rozwiązaniem w miejscach wietrznych, gdzie trudno o ogród bogaty w różnorodną roślinność. Tego typu żywopłot pozwoli nam na bardziej zróżnicowane nasadzenia gdyż chroni rośliny przed wysuszeniem.

Żywopłot jednogatunkowy- najczęstsza forma żywopłotu, która swoją estetykę oraz funkcjonalność opiera na właściwościach jednego gatunku rośliny żywopłotowej.

Żywopłot wielogatunkowy – bardzo charakterystyczny ze względu na liczne, a zarazem bardzo zróżnicowane gatunkowo nasadzenia. Z pewnością najpiękniej prezentują się wielogatunkowe żywopłoty nieformalne.

Docelowa wysokość żywopłotu – warto, aby docelowa wysokość żywopłotu była zgodna z możliwościami roślin wybranymi na założenie żywopłotu.

Żywopłot dekoracyjny z liści, a może z kwiatów – zależnie od naszych upodobań oprócz żywopłotów charakteryzujących się piękną zielenią, można wybrać rośliny dekoracyjne przede wszystkim z barwnych kwiatów, ale pełnię piękna z roślin wydobędzie żywopłot nieformalny.

Oryginalność nasadzeń- żywopłot nie musi wpisywać się w ogólnie przyjęte standardy. Z pewnością oryginalnością zachwyci żywopłot np. z wysokich traw.

Czas poświęcany na pielęgnację żywopłotu- pamiętajmy że żywopłot może stać się bardzo pracochłonny zwłaszcza, jeżeli wybrane rośliny na żywopłot będą charakteryzować się dużym przyrostem rocznym, a będą stanowić żywopłot strzyżony na niewielkiej wysokości.
   
Tradycyjne żywopłoty charakteryzujące się dość szybkim wzrostem

Najczęściej spotykane żywopłoty to założenia jednogatunkowe liściaste bądź iglaste, które zazwyczaj wymagają dłuższego okresu na osiągnięcie oczekiwanych rozmiarów i uzyskanie zwartej  zielonej ściany.

 

Żywopłot szybko rosnący

 

 

Żywopłot szybko rosnący

 

Gatunki roślin, które w dość szybkim tempie stworzą wymarzony żywopłot to m.in.

Ligustr pospolity- Ligustrum vulgare – jeden z najpopularniejszych, a zarazem szybko rosnących krzewów liściastych wykorzystywanych przy zakładaniu żywopłotów. Jego roczne przyrosty sięgają 80 cm, a docelowa wysokość przy zapewnieniu optymalnych warunków sięga nawet 5 m. Sadzony głównie na żywopłoty strzyżone osiągające zazwyczaj do 2 m wysokości. Wykazuje niewielkie wymagania klimatyczno- glebowe.  Występuje w licznych odmianach np. odmianie ‘Atrovirens’ o ciemnozielonych liściach, ale charakteryzujące się niższą wysokością oraz mniejszymi przyrostami.

Karagana syberyjska- Caragana arborescens- krzew liściasty o sezonowym ulistnieniu nazywany czasami żółtą akacją. Osiąga  do 5 m wysokości, a ze względu na  niewielkie wymagania oraz spore przyrosty może być wykorzystywana na żywopłoty formowane. Szybko rozpoczyna wegetację a kwitnie w maju niewielkimi, motylkowatymi kwiatami.

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: je2bny@gazeta.pl, Tytuł: Liguster - 300 sadzonek oddam

    Ukorzeniłem 2 lata temu ponad 300 sadzonek ligustru pospolitego - jednak zmieniłem zdanie i obecnie likwiduję żywopłot z niego, a szkoda zniszczyć tyle sadzonek. Przy układzie sadzenia 2 rzędowego, to około 30 parę metrów bieżacych żywopłotu. Po 31 pażdziernika sadzonki zostaną zniszczone.

  2. Dodał: lukasz., Tytuł: co wybrac na zywoplot.

    U siebie w malutkim ogrodku,mialem bardzo brzytki plot,do tak-zwanej wymiany.Bylo cienko z piniedzmy,postanowilem posadzic zywoplot.Bylo to potrzebne,mam ogrodek przy ulicy.Pod reka i blisko mozna bylo dostac ligustre pospolita.Posadzilem i nie zaluje.Wymaga troche pracy ale efekt jest.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: