Newsletter serwisuŻywopłot szybko rosnący

Żywopłoty stanowią ważny element kształtowania przestrzeni w naszym najbliższym otoczeniu. Mogą pełnić zróżnicowane funkcje m.in.  wyznaczają granicę działki, stanowią ramy naszej najbliższej przestrzeni, a także chronią przed światem zewnętrznym, hałasem, kurzem oraz wzrokiem sąsiada. Z pewnością ochrona naszej prywatności jest ważnym kryterium uwzględnianym na etapie doboru roślin. Na własnej posesji, we własnym ogrodzie powinniśmy czuć się bardzo dobrze, bez skrępowania cieszyć się i korzystać z własnego miejsca na ziemi. 

Szybki wzrost to nie wszystko

Przy doborze roślin nie powinniśmy kierować się wyłącznie szybkością rocznych przyrostów. Na wzrost roślin wpływa wiele czynników, tak więc bez zapewnienia im optymalnych warunków nawet one nie będą w stanie w szybkim tempie stworzyć żywej ściany. Poza tym należy poruszyć kilka podstawowych zagadnień warunkujących późniejszy wzrost, wygląd oraz pielęgnację żywego płotu.

Oto najważniejsze z nich

Żywopłot liściasty- należy  zastanowić się czy żywopłot liściasty, a więc założony z roślin liściastych będzie nam w pełni odpowiadał. Tego typu żywopłoty zazwyczaj charakteryzują się sezonowym ulistnieniem, a więc w okresie zimowym w pełni nie spełniają swojej funkcji ochronnej.

Żywopłot iglasty – założony z roślin iglastych w większości zimozielonych, zazwyczaj stabilny i zwarty.

Żywopłot zimozielony – założony z roślin charakteryzujących się zimozielonym ulistnieniem, a więc nie tracą liści na okres zimy.

Żywopłot formalny – żywopłot stworzony z roślin, które wykazują wysoką tolerancję na cięcie.

 

Żywopłot nieformalny – luźny żywopłot w którym docenia się oryginalność pokrojową wybranych roślin żywopłotowych. Jego pielęgnacja nie wymaga od nas dużego nakładu pracy.

Żywopłot stanowiący barierę dla intruzów- a więc przy zakładaniu żywopłotu uwzględniamy gatunki, które posiadają ciernie, stanowiące doskonałą ochronę przed intruzami.

Żywopłot a ochrona przed wiatrem – są doskonałym rozwiązaniem w miejscach wietrznych, gdzie trudno o ogród bogaty w różnorodną roślinność. Tego typu żywopłot pozwoli nam na bardziej zróżnicowane nasadzenia gdyż chroni rośliny przed wysuszeniem.

Żywopłot jednogatunkowy- najczęstsza forma żywopłotu, która swoją estetykę oraz funkcjonalność opiera na właściwościach jednego gatunku rośliny żywopłotowej.

Żywopłot wielogatunkowy – bardzo charakterystyczny ze względu na liczne, a zarazem bardzo zróżnicowane gatunkowo nasadzenia. Z pewnością najpiękniej prezentują się wielogatunkowe żywopłoty nieformalne.

Docelowa wysokość żywopłotu – warto, aby docelowa wysokość żywopłotu była zgodna z możliwościami roślin wybranymi na założenie żywopłotu.

Żywopłot dekoracyjny z liści, a może z kwiatów – zależnie od naszych upodobań oprócz żywopłotów charakteryzujących się piękną zielenią, można wybrać rośliny dekoracyjne przede wszystkim z barwnych kwiatów, ale pełnię piękna z roślin wydobędzie żywopłot nieformalny.

Oryginalność nasadzeń- żywopłot nie musi wpisywać się w ogólnie przyjęte standardy. Z pewnością oryginalnością zachwyci żywopłot np. z wysokich traw.

Czas poświęcany na pielęgnację żywopłotu- pamiętajmy że żywopłot może stać się bardzo pracochłonny zwłaszcza, jeżeli wybrane rośliny na żywopłot będą charakteryzować się dużym przyrostem rocznym, a będą stanowić żywopłot strzyżony na niewielkiej wysokości.
   
Tradycyjne żywopłoty charakteryzujące się dość szybkim wzrostem

Najczęściej spotykane żywopłoty to założenia jednogatunkowe liściaste bądź iglaste, które zazwyczaj wymagają dłuższego okresu na osiągnięcie oczekiwanych rozmiarów i uzyskanie zwartej  zielonej ściany.

 

Żywopłot szybko rosnący

 

 

Żywopłot szybko rosnący

 

Gatunki roślin, które w dość szybkim tempie stworzą wymarzony żywopłot to m.in.

Ligustr pospolity- Ligustrum vulgare – jeden z najpopularniejszych, a zarazem szybko rosnących krzewów liściastych wykorzystywanych przy zakładaniu żywopłotów. Jego roczne przyrosty sięgają 80 cm, a docelowa wysokość przy zapewnieniu optymalnych warunków sięga nawet 5 m. Sadzony głównie na żywopłoty strzyżone osiągające zazwyczaj do 2 m wysokości. Wykazuje niewielkie wymagania klimatyczno- glebowe.  Występuje w licznych odmianach np. odmianie ‘Atrovirens’ o ciemnozielonych liściach, ale charakteryzujące się niższą wysokością oraz mniejszymi przyrostami.

Karagana syberyjska- Caragana arborescens- krzew liściasty o sezonowym ulistnieniu nazywany czasami żółtą akacją. Osiąga  do 5 m wysokości, a ze względu na  niewielkie wymagania oraz spore przyrosty może być wykorzystywana na żywopłoty formowane. Szybko rozpoczyna wegetację a kwitnie w maju niewielkimi, motylkowatymi kwiatami.

Śliwa wiśniowa zwana ałyczą – Prunus cerasifera- przybiera formę wysokiego krzewu bądź niewielkiego drzewa, charakteryzującego się szybkim wzrostem oraz purpurowymi liśćmi. Doskonale nadaje się zarówno na żywopłoty strzyżone jak i luźne. Jej dekoracyjność wynika nie tylko z barwnych liści, ale także z obfitego kwitnienia oraz barwnych owoców.

Modrzew europejski – Larix decidua- żywopłot z modrzewia to oryginale rozwiązanie. Gatunek doskonale nadaje się na formowany żywopłot, dość szybko rośnie i wykazuje wysoką tolerancję na cięcie.

Żywotnik zachodni ‘Brabant’ – Thuja occidentalis ‘Brabat’- bardzo popularna roślina żywopłotowa, doskonała na zwarty, zimozielony i formowany żywopłot.

Żywotnik olbrzymi ‘Kórnik’- Thuja plichta ’Kórnik’- odmiana żywotnika olbrzymiego, charakteryzująca się dość szybkim wzrostem w barwie soczystej zieleni. Nadaje się na żywopłoty formowane, lecz nie wymaga tyle cięcia jak wspomniana wcześniej odmiana żywotnika zachodniego. 

Tawlina jarzębolistna- Sorbaria sorbifolia- jest przykładem bardzo ekspansywnego i szybkorosnącego krzewu, osiągającego do około 3 m wysokości. Nadaje się na luźne żywopłoty, a o jego dekoracyjności świadczą pierzaste liście oraz białe kwiaty zebrane w wydłużone wiechy.

Pęcherznica – Physocarpus- krzew liściasty osiągający do około 3 m wysokości. U nas spotykana jest głównie pęcherznica kalinolistna, występująca także  w kilku barwnych odmianach. Nadaje się na niższe,  luźne oraz strzyżone żywopłoty.

Forsycja pośrednia ‘Spectabilis’- Forsythia x intermedia ‘Spectabilis’ – forsycje kojarzymy przede wszystkim ze słonecznymi kwiatami,  którymi są obsypane wczesną wiosną. Ze względu na szybki przyrost odmiany ‘Spectabilis’ nawet do 50 cm rocznie warto wykorzystać ją na luźne żywopłoty, z pewnością taki żywopłot zrobi wielkie wrażenie w czasie kwitnienia krzewu. Proponowana forsycja osiąga do około 2m wysokości i 3 m szerokości.


Żywopłoty nietypowe charakteryzujące się szybkim i bardzo szybkim wzrostem

Jeżeli zależy nam na bardzo szybkim odgrodzeniu się zielonym parawanem od sąsiada bądź mało przyjemnych widoków z pewnością warto skorzystać z pnączy. Niektóre z nich zaledwie w kilka miesięcy stworzą zieloną i szczelną „ścianę”. Aby pnącza mogły swobodnie rosnąć powinny mieć zapewnione stabilne podpory przy czym formy czepne, doskonale będą wspinać się także po murach czy innych powierzchniach, bez konieczności przywiązywania. Pnącza mogą stanowić rozwiązanie tymczasowe bądź stać się stałym elementem ogrodu. W przypadku, kiedy preferujemy żywopłot z krzewów wolnorosnących, parawan z pnącza może nam towarzyszyć do czasu kiedy właściwy żywopłot nie osiągnie zadowalających rozmiarów. Takie rozwiązanie zastosowałem u siebie i byłem z niego bardzo zadowolony. Podporę dla pnącza stanowiła siatka ogrodzeniowa przy czym stosowałem gatunki jednoroczne, aby na okres zimy ogrodzenie nie było pokryte żadną roślinnością.

Pnącza można sadzić w odległość 30 cm od podpory oraz około metra od siebie, przy czym te odległości można indywidualnie zwiększać i zmniejszać. Podstawą przy tego typu rozwiązaniach jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska , podłoża oraz wilgotności. Podstawa to poznanie wymagań danej rośliny i dopiero wówczas dobranie do konkretnego stanowiska.


Wybrane pnącza na żywopłot

 

Rdest Auberta (Fallopia aubertii) gatunek wieloletni, zaliczany jest do najszybciej rosnących pnączy, może osiągać do 15 m wysokości, a jednoroczne przyrosty pnącza mogą sięgać nawet 8 m wysokości. Kwitnie drobnymi kwiatami zebranymi w długie, do 30 cm wiechy. Wymaga żyznego podłoża i osłoniętych stanowisk, gdyż na otwartej przestrzeni może przemarzać. Ze względu na swoją ekspansywność należy sadzić go jeżeli dysponujemy sporą przestrzenią i kontrolować jego rozrost.

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) – pnącze wieloletnie wspinające się za pomocą czepnych wąsów na wysokość nawet 12 m. Doskonały do okrywania ogrodzeń, nie ma dużych wymagań, ale warto zapewnić mu żyzne i dość wilgotne podłoże, wówczas jego roczne przyrosty mogą sięgać nawet 2 m.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – dobrze znane pnącze, charakteryzujące się bujnym wzrostem. Na okres zimy część naziemna obumiera, ale przez okres wegetacyjny pędy mogą osiągnąć długość nawet do 6-7 m.

Wiciokrzewy- (Lonicera)- wieloletnie pnącza, także nadające się do obsadzanie ogrodzeń. Tworzą zwarte ściany, a przy tym charakteryzujące się pięknym kwitnieniem. Roczne przyrosty zazwyczaj do metra.

Powojnik (Clematis)- wiele gatunków powojników ( m.in. Clematis x jackmanii, Clematis tangutica, Clematis vitalba) nadaje się do obsadzania przy ogrodzeniach. Roczne przyrosty tych wieloletnich pnączy mogą sięgać nawet kilku metrów. 

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) jest szybko rosnącym pnączem osiągającym wysokość nawet do 15 m. Wymaga dobrego i zasobnego w wilgoć podłoża  oraz stanowisk półcienistych. Jego liście mogą osiągać do 30 cm średnicy. Roczne przyrosty pnącza sięgają kilku metrów długości. Nadaje się do obsadzania dużych i masywnych ogrodzeń.

Tekst: Grzegorz Bogucki


Oceń artykuł:
przetwarzam....
5.00 / 5 razy ocenianyKomentarze do tego artykułu:

Tytuł: co wybrac na zywoplot.

U siebie w malutkim ogrodku,mialem bardzo brzytki plot,do tak-zwanej wymiany.Bylo cienko z piniedzmy,postanowilem posadzic zywoplot.Bylo to potrzebne,mam ogrodek przy ulicy.Pod reka i blisko mozna bylo dostac ligustre pospolita.Posadzilem i nie zaluje.Wymaga troche pracy ale efekt jest.

dodał: lukasz. 2015-04-23 19:20:37


Tytuł:
Komentarz:
Imię:

Jaka to roślina

Bezpłatny biuletyn o kwiatach

Co to jest newsletter ?

Moje ulubione cebulowe kwiaty wiosenne to:

Krokusy

Szafirki

Tulipany

Hiacynty

Narcyzy

Zobacz wyniki

Kontakt z redakcją serwisu


Copyright © 2005 - 2015 SwiatKwiatow.pl

Zapisz się do naszego bezpłatnego biuletynu.

A będziesz otrzymywał informacje o uprawie roślin i kwiatów oraz pielęgnacji ogrodu. Kwiaty to Nasza pasja, którą chętnie się z tobą podzielimy.

Twój email::

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. [zamknij]