Żywopłot szybko rosnący

Żywopłot szybko rosnący

2 komentarzy

Pnącza mogą stanowić rozwiązanie tymczasowe bądź stać się stałym elementem ogrodu. W przypadku, kiedy preferujemy żywopłot z krzewów wolnorosnących, parawan z pnącza może nam towarzyszyć do czasu kiedy właściwy żywopłot nie osiągnie zadowalających rozmiarów. Takie rozwiązanie zastosowałem u siebie i byłem z niego bardzo zadowolony. Podporę dla pnącza stanowiła siatka ogrodzeniowa przy czym stosowałem gatunki jednoroczne, aby na okres zimy ogrodzenie nie było pokryte żadną roślinnością.

Pnącza można sadzić w odległość 30 cm od podpory oraz około metra od siebie, przy czym te odległości można indywidualnie zwiększać i zmniejszać. Podstawą przy tego typu rozwiązaniach jest zapewnienie odpowiedniego stanowiska , podłoża oraz wilgotności. Podstawa to poznanie wymagań danej rośliny i dopiero wówczas dobranie do konkretnego stanowiska.


Wybrane pnącza na żywopłot

 

Rdest Auberta (Fallopia aubertii) gatunek wieloletni, zaliczany jest do najszybciej rosnących pnączy, może osiągać do 15 m wysokości, a jednoroczne przyrosty pnącza mogą sięgać nawet 8 m wysokości. Kwitnie drobnymi kwiatami zebranymi w długie, do 30 cm wiechy. Wymaga żyznego podłoża i osłoniętych stanowisk, gdyż na otwartej przestrzeni może przemarzać. Ze względu na swoją ekspansywność należy sadzić go jeżeli dysponujemy sporą przestrzenią i kontrolować jego rozrost.

Winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia) – pnącze wieloletnie wspinające się za pomocą czepnych wąsów na wysokość nawet 12 m. Doskonały do okrywania ogrodzeń, nie ma dużych wymagań, ale warto zapewnić mu żyzne i dość wilgotne podłoże, wówczas jego roczne przyrosty mogą sięgać nawet 2 m.

Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus) – dobrze znane pnącze, charakteryzujące się bujnym wzrostem. Na okres zimy część naziemna obumiera, ale przez okres wegetacyjny pędy mogą osiągnąć długość nawet do 6-7 m.

Wiciokrzewy- (Lonicera)- wieloletnie pnącza, także nadające się do obsadzanie ogrodzeń. Tworzą zwarte ściany, a przy tym charakteryzujące się pięknym kwitnieniem. Roczne przyrosty zazwyczaj do metra.

Powojnik (Clematis)- wiele gatunków powojników ( m.in. Clematis x jackmanii, Clematis tangutica, Clematis vitalba) nadaje się do obsadzania przy ogrodzeniach. Roczne przyrosty tych wieloletnich pnączy mogą sięgać nawet kilku metrów. 

Kokornak wielkolistny (Aristolochia macrophylla) jest szybko rosnącym pnączem osiągającym wysokość nawet do 15 m. Wymaga dobrego i zasobnego w wilgoć podłoża  oraz stanowisk półcienistych. Jego liście mogą osiągać do 30 cm średnicy. Roczne przyrosty pnącza sięgają kilku metrów długości. Nadaje się do obsadzania dużych i masywnych ogrodzeń.

Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

2 komentarzy

  1. Dodał: je2bny@gazeta.pl, Tytuł: Liguster - 300 sadzonek oddam

    Ukorzeniłem 2 lata temu ponad 300 sadzonek ligustru pospolitego - jednak zmieniłem zdanie i obecnie likwiduję żywopłot z niego, a szkoda zniszczyć tyle sadzonek. Przy układzie sadzenia 2 rzędowego, to około 30 parę metrów bieżacych żywopłotu. Po 31 pażdziernika sadzonki zostaną zniszczone.

  2. Dodał: lukasz., Tytuł: co wybrac na zywoplot.

    U siebie w malutkim ogrodku,mialem bardzo brzytki plot,do tak-zwanej wymiany.Bylo cienko z piniedzmy,postanowilem posadzic zywoplot.Bylo to potrzebne,mam ogrodek przy ulicy.Pod reka i blisko mozna bylo dostac ligustre pospolita.Posadzilem i nie zaluje.Wymaga troche pracy ale efekt jest.

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: