Żywokost lekarski - Symphytum officinale

Żywokost lekarski - Symphytum officinale

Skomentuj artykuł

Ponieważ bylina osiąga spore rozmiary, przy sadzeniu, należy zachować takie odległości, które zapewnią swobodny wzrost roślin. Odległości między roślinami powinny wynieść około 50 cm, a nawet więcej.

Żywokost lekarski preferuje żyzne i wilgotne podłoża, tak więc przed posadzeniem byliny, najlepiej odchwaścić podłoże i wzbogacić dobrze przerobionym kompostem. Poza wzbogaceniem podłoża w próchnicę, kompost poprawi jego strukturę, wzbogaci w składniki pokarmowe, a także ograniczy parowanie wody.

Bylina jest ekspansywna, dlatego sprowadzając ją do ogrodu należy mieć ten fakt na uwadze. Najlepiej nie dopuścić do rozsiewania się nasion, gdyż w okresie późniejszym usuwanie tej rośliny będzie bardzo problematyczne.

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski

Rozmnażanie

Żywokost lekarski możemy rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona,  a także wegetatywnie poprzez podział oraz sadzonki korzeniowe. Odmiany o dekoracyjnych liściach rozmnażamy wegetatywnie. Warto pamiętać, że gatunek sam się rozsiewa, tak więc nie zdziwmy się, gdy zacznie pojawiać się w miejscach, w których  nie był przewidziany.

Zastosowanie

Żywokost lekarski ze względu na swoje właściwości, znajduje zastosowanie w ogrodach ziołowych, choć warto także zwrócić uwagę na jego dekoracyjność.

•    Żywokost lekarski jako roślina ozdobna

Może ta bylina nie należy do najpiękniejszych, ale z pewnością     sprawdzi się na rabacie inspirowanej naturą. Słoneczne (do półcienistych)    rabaty oraz      okolice zbiorników wodnych, to najodpowiedniejsze stanowiska     dla tej     rośliny. W okresie kwitnienia, dobrze wyeksponowany żywokost     lekarski, charakteryzuje się wysokim poziomem dekoracyjności. Bardzo     dobrze prezentuje się w grupie nie tylko w założeniach ogrodowych, ale     także     w parkach. Warto posadzić żywokost w ogrodzie warzywnym, gdyż    jego     towarzystwo pozytywnie wpływa na rośliny warzywne o czym w dalszej     części opracowania.

•    Żywokost lekarski jako roślina lecznicza

Symphytum officinale od dawien dawna, znany jest w medycynie ludowej (problemy z układem oddechowym, pokarmowym, a także przy złamaniach, ranach, zmianach skórnych), a także w kuchni, w której liście rośliny, wykorzystywane były przy sporządzaniu np. sałatek.

Żywokost wykazuje dobroczynny wpływ m.in.  przy reumatyzmie, przyśpiesza gojenie ran, pomaga w zapaleniach stawów, stosowany także przy złamanych kości. Ma działanie m.in. przeciwzapalne, wzmacniające, ściągające, zmiękczające oraz osłaniające.

Jako ziele wykorzystywany jest przede wszystkim korzeń (Radix Symphyti). Rozdrobniony korzeń może być stosowany zewnętrznie w formie maseczek, okładów itp.

W składzie Radix Symphyti znajdziemy m.in.: alantoninę, krzemionkę, asparaginę, śluzy, garbniki, olejek eteryczny, sole mineralne, m.in. witaminę C, skrobię, kwasy m.in. digalusowy, kawowy.

Żywokost lekarski

Żywokost lekarski

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Koniecznie zobacz: