Złocienie - Chryzanthemum

Złocienie - Chryzanthemum

Skomentuj artykuł

Złocień Zawadzkiego – Chrysanthemum zawadskii (Dendranthema zawadskii)-
rodzimy wieloletni gatunek złocienia, występujący w Karpatach. Jest to niewielka roślina, sięgająca od 20 cm do nawet 60 cm wysokości. Kwitnie od sierpnia różowo- żółtymi kwiatostanami (kwiaty języczkowe różowawe, a rurkowe zielonożółte).

Złocień właściwy- Chrysanthemum leucanthemum (Leucanthemum vulgare)- gatunek obecnie zaliczany do rodzaju Leucanthemum, ale nadal popularna jest nazwa złocień właściwy bądź też margerytka. Złocień właściwy jest rodzimym gatunkiem, bardzo dekoracyjnym, ze względu na liście oraz koszyczki kwiatowe, składające się z białych języczkowych kwiatów oraz żółtych rurkowych. W pełni mrozoodporny gatunek, kwitnie już od maja- czerwca i nadaje się do naturalistycznych kompozycji. W sprzedaży możemy nabyć także odmiany pełnokwiatowe.

Złocień wielki – Chrysanthemum maximum (Leucanthemum maximum, Chrysanthemum x superbum)- naturalne siedliska byliny występują w Europie Południowej. Gatunek osiąga nawet do metra wysokości. Charakteryzuje się wzniesionym pokrojem, liście delikatnie ząbkowane, a kwiatostany w formie koszyczków. Kwiaty języczkowe białe, a rurkowe żółtawe. Roślina preferuje słoneczne stanowiska i przepuszczalne podłoże. Złocień wielki występuje w wielu odmianach. Warto nabyć m.in. odmianę ‘Snowdrift’ o płatkach języczkowych postrzępionych na końcach.

Wybrane gatunki złocieni jednorocznych

 

Złocień trójbarwny- Chrysanthemum carinatum (Ismelia carinata, Chrysanthemum tricolor)- zapomniany, ale przepiękny gatunek złocienia jednorocznego o bardzo dekoracyjnych kwiatostanach, doskonale prezentujących się na tle pierzastych liści. Osiągają do 60 cm wysokości, mają pokrój wzniesiony, a kwitnienie rozpoczyna jest już w czerwcu i trwa do września. Odmiany charakteryzują się barwnymi kwiatostanami, których średnica może sięgać nawet 7 cm. Gatunek charakteryzuje się białymi kwiatami języczkowymi z żółtą nasadą, natomiast kwiaty rurkowe brązowawe. Roślinę uprawiamy na stanowisku słonecznym, na podłożu przepuszczalnym. Ponieważ jest to roślina jednoroczna, każdej wiosny należy wysiać nasiona już w marcu, najlepiej do inspektu, a na miejsce stałe po 15 maja w rozstawie do około 25 cm. W sprzedaży można nabyć odmiany o pełnych kwiatach.

Złocień polny- Chrysanthemum segetum – gatunek pospolicie występujący w Europie, także w Polsce. W zasadzie traktowany jest jako chwast. Osiąga do 60 cm wysokości, liście grubo ząbkowane, szarozielone. Kwiaty żółte, osiągające do kilku centymetrów średnicy, kwitną od czerwca. Gatunek doskonały do ogrodów tworzonych w stylu naturalistycznym.

Złocień wieńcowy- Chrysanthemum coronarium – gatunek jednoroczny osiągający powyżej 50 cm wysokości. Kwitnie w okresie letnim na żółto. Doskonały do ogrodów naturalistycznych. Preferuje stanowiska słoneczne oraz przepuszczalne podłoże.
Tekst: Grzegorz Bogucki

czytaj dalej...

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Zobacz także

Kategorie